Մարտի սկզբին ջերմաստիճանը նորմայից ցածր կլինի․ հարկ է խուսափել ծառերի վաղ էտումից ՀՀ ՀՆԱ-ն նախորդ տարվա համեմատ աճել է 7,2%-ով․ Պապոյան Լույս աշխարհ է եկել ընտանիքի 11-րդ բալիկը Ինչ գործի շրջանակներում են Երևանում լայնածավալ խուզարկություններ իրականացվում Ավտովթարից ՊՆ զինծառայող է մահացել․ ավտոմեքենաներ են այրվել․ քրեական նորություններ (տեսանյութ) Այս պահին Երևանում խոշորամասշտաբ խուզարկություններ են իրականացվում ԱՄՆ դեսպանատունը կարևոր հայտարարություն է տարածել Արդարադատության ակադեմիայի կառավարման խորհուրդը նոր դատավորներ ունի Տեղի է ունեցել Սահմանադրական բարեփոխումների խորհրդի հերթական նիստը Բողոքարկման հնարավորություն չտրվեց․ ավտոտնակները քանդվել են առանց նախազգուշացման (տեսանյութ) Թուրքիայի անվտանգությունն ապահովելու համար կձեռնարկենք նաև անդրսահմանային քայլեր. Էրդողան Զելենսկին պատրաստ է փոխզիջման․ Հայցադիմում՝ ընդդեմ Օսիպյանի (տեսանյութ)
Թիրախը դարձյալ Եկեղեցին է, քանի որ այն մնում է վերջին ինստիտուցիոնալ հենարանը, որը չի ենթարկվել կապիտուլյացիայի՝ ո՛չ քաղաքական, ո՛չ բարոյական իմաստով. Արմեն Հովասափյան
Արմեն Հովասափյանը գրում է. «Մի գաղտնիք բացեմ բոլորիդ համար․ վերջերս հրապարակված հարցման համաձայն՝ Հայաստանում միակ կառույցը, որն այսօր ունի կայուն և բարձր հանրային աջակցություն, Հայ Առաքելական Սուրբ Եկեղեցին է՝ 62 տոկոս վստահության աստիճան։
Եթե սա լիներ պարզապես վիճակագրություն, կմոռացվեր, փոխարենը՝ հենց այս թիվն է դարձել իշխանության ներսում նյարդային պոռթկումների պատճառ։ Մի քանի օր շարունակ Նիկոլն ու նրա զուգընկերուհին մոլեգնած հարձակումներ են գործում եկեղեցու, կաթողիկոսի, հոգևոր դասի հեղինակության դեմ։ Սա պայմանավորված է նարնով, որ փաստացի գոյություն ունի մի իրականություն, որը նրանց չի ենթարկվում։ Եկեղեցին՝ որպես ինստիտուցիոնալ, հոգևոր և հանրային հենարան, մնում է միակ համակարգը, որն իր վարկանիշը չի կառուցել բյուջետային լրահոսով կամ ճնշման հաշվին։
Ինչպես հայտնի է՝ Նիկոլի իշխանությունն ապրում է մենաշնորհային վերահսկողության պայմաններում։ Նրանց համար վտանգավոր է ամեն մի ինստիտուտ, որն ունի հեղինակություն, բայց չի պատկանում իրենց։
Ասեմ, որ այս քաղաքականությունը պատմական նախադեպ ունի։ Նացիստական Գերմանիան, օրինակ, երբ բախվեց այն իրողությանը, որ որոշ կրոնական կազմակերպություններ (հատկապես կաթոլիկ եկեղեցին Գերմանիայում) ավելի լայն հանրային հեղինակություն էին վայելում, սկսեց համակարգված արշավ՝ մեկուսացնելու, ստորացնելու և նրանց առաջնորդներին լռեցնելու համար։ Ճնշման տակ դրվեց նաև հոգևոր դպրոցների ամբողջ ցանցը, որտեղ մարդկանց սովորեցնում էին այլ արժեհամակարգ։ Հիտլերը չէր կարող հանդուրժել այլ մետա-իշխանության գոյություն։ Գրեթե նույն պատկերն էր նաև 1920-ականներին ռազմական կոմունիզմի տարիներին, երբ բոլշևիկները սկսեցին եկեղեցու դեմ մի արշավ, որը պաշտոնապես ներկայացվում էր իբր «հետադիմականության դեմ պայքար», բայց իրականում հենց վստահության խնդիրը էր. մարդիկ ավելի շատ վստահում էին հոգևորին, քան նոր պետությանը։ Եվ այս պայքարի թիրախում դարձյալ հայտնվեց հոգևոր դասը, եկեղեցական ունեցվածքը, ժողովրդական հավատալիքներ
Հայաստանում այսօր ունենք հենց այդ՝ հեղինակության ոչնչացման սցենարը, որի թիրախը դարձյալ Եկեղեցին է, քանի որ այն մնում է վերջին ինստիտուցիոնալ հենարանը, որը չի ենթարկվել կապիտուլյացիայի՝ ո՛չ քաղաքական, ո՛չ բարոյական իմաստով։ Եվ ահա այս ֆոնին Նիկոլի հայտարարությունները՝ «պետությունը պիտի էական դեր ունենա կաթողիկոսի ընտրության հարցում», կամ՝ «եկեղեցին խանգարում է մեր պատմության ընկալմանը»՝ այլևս ուղիղ արտահայտում են պետության կողմից հոգևոր ինքնության բռնազավթման փորձի գաղափարախոսությունը։
Նիկոն ու նրա շրջապատը հստակ տեսնում են, որ եկեղեցու հեղինակությունն ավելի ուժեղ է, քան պետական քարոզչությունը և այստեղ հստակ է դառնում, թե ինչո՞ւ են նրանք այդքան նյարդային, որովհետև նրանց ամենամեծ վախը ոչ թե ընտրություններն են կամ պատերազմը, այլ այն, որ մարդկանց հոգու մեջ գոյություն ունի մի տարածք, որը չի պատկանում իրենց։
Հենց այդ պատճառով է, որ պայքարը եկեղեցու դեմ փաստացի պայքար է հանրային հիշողության, արժեհամակարգի և հոգևոր ինքնության դեմ։ Իսկ երբ պետությունն արդեն բռնապետական նյարդայնությամբ փորձում է որոշել՝ ինչն է հավատ, ինչը՝ ազգային արժանապատվություն, իսկական դիմադրությունը սկսվում է հենց այդ կետից»։
Արցախյան շարժումը շարունակվում է. Արտակ Բեգլարյան Մարտի սկզբին ջերմաստիճանը նորմայից ցածր կլինի․ հարկ է խուսափել ծառերի վաղ էտումիցՀՀ ՀՆԱ-ն նախորդ տարվա համեմատ աճել է 7,2%-ով․ Պապոյան 2018-ից առ այսօր ՆԳՆ բյուջեն աճել է 3.3 անգամ, իսկ սպանության փորձերը՝ 3.6 անգամ․ ՎարդանյանԼույս աշխարհ է եկել ընտանիքի 11-րդ բալիկը Ինչ գործի շրջանակներում են Երևանում լայնածավալ խուզարկություններ իրականացվումԱվտովթարից ՊՆ զինծառայող է մահացել․ ավտոմեքենաներ են այրվել․ քրեական նորություններ (տեսանյութ) Այս պահին Երևանում խոշորամասշտաբ խուզարկություններ են իրականացվում ԱՄՆ դեսպանատունը կարևոր հայտարարություն է տարածել Արդարադատության ակադեմիայի կառավարման խորհուրդը նոր դատավորներ ունի Տեղի է ունեցել Սահմանադրական բարեփոխումների խորհրդի հերթական նիստըՍահմանափակ հարված կհասցնենք Իրանին, եթե կողմերը համաձայնության չգան միջուկային գործարքի շուրջ․ ԹրամփԲողոքարկման հնարավորություն չտրվեց․ ավտոտնակները քանդվել են առանց նախազգուշացման (տեսանյութ) Ուկրաինան կստանա եվրոպական կայանների չշահագործվող սարքավորումներԹուրքիայի անվտանգությունն ապահովելու համար կձեռնարկենք նաև անդրսահմանային քայլեր. Էրդողան Զելենսկին պատրաստ է փոխզիջման․ Հայցադիմում՝ ընդդեմ Օսիպյանի (տեսանյութ) Իրանի միջուկային ծրագրի հարցը ռազմական ճանապարհով չի լուծվի․ ԱրաղչիԱրցախյան շարժումը՝ 38 տարի անց․ վերադա՞րձ, թե՞ պատմության ջնջում. Ալեքսանդր Մանասյան (տեսանյութ) Փաշինյանն ԱՄՆ–ից վերադարձել էՌուսաստանը չի դիտարկում Շվեյցարիան որպես Ուկրաինայի շուրջ բանակցությունների իդեալական վայրՄեզ ասում էին թուրք, մեր երեխեքին ամենավերջին բառերն էին ասում, ի՞նչ էինք արել իրենց․Հասմիկ Հակոբյան (տեսանյութ) Վանաձորում բախվել են «Skoda»-ն և «Opel»-ը․ կա վիրավոր Պետական քաղաքականության հիմքում մարդու բարեկեցությունն ու երկրի անվտանգությունն են. Խաչատուրյան Ամերիկյան միջուկային զենքերը կարող են տեղակայվել Լեհաստանում․ վերլուծաբան Մհեր Գրիգորյանը և Դանիար Իմանալիևը անդրադարձել են մակրոտնտեսական ցուցանիշներին ՀՀԿ Գործադիր մարմնի նիստ է տեղի ունեցել․ ինչ որոշում է կայացվելԱննա Հակոբյանը Տեխասում հանդիպել է վանականների հետ (տեսանյութ)Եվրոպական համատեղ ծրագիր՝ ինքնավար ռազմական անօդաչուների զարգացման համար Ուկրաինայում կանխատեսել են՝ Զելենսկու՝ եռամյա հակամարտության պլանը շուտով կձախողվիԱրթուր Դավթյանը ծնկի վնասվածքի պատճառով չի մասնակցի Աշխարհի գավաթին Sagrada Familia. «Սուրբ ընտանիքի տաճարը» (տեսանյութ) Ամեն ջանք գործադրելու ենք մեր ժողովրդի՝ Արցախ վերադառնալու համար․ Արցախի ԱԺ Ուկրաինան թույլատրել է պատերազմի ընթացքում առաջին ռազմական արտահանումներըՀայաստանը կարող է մասնակցել գազային միջանցքին. Բայրաքթար Անհուսալի վարկերի աջակցության ծրագրի շրջանակում դիմումների ընդունման գործընթացը շարունակվում է«Խաղաղության խորհրդի» ավարտին Ադրբեջանի նախագահի անվտանգության աշխատակիցները ծեծի են ենթարկել ցուցարարներինԹրամփը Իրանին տվել է 15 օր.Հովիկ Աբրահամյանի դուստրն ու փեսան հրավիրվել են դատախազություն (տեսանյութ) Լեհաստանի որոշումը կարող է լարվածություն առաջացնել Եվրոպայում․ ՌԴ ԱԳՆԶելենսկին բացահայտել է՝ ինչ զիջումների է պատրաստ գնալ Ուկրաինան Հարցում քաղաքացիներին․ բոլոր կուսակցությունները աշխատում են միայն իրենց օգտի համար (տեսանյութ)Կասեցվել է «Էվրի Դեյ» ՓԲԸ-ին պատկանող խմելու ջրի արտադրամասի արտադրական գործունեությունը Մեծ Բրիտանիայի ԱԳ նախարարը հանդիպում կունենա Ռուբիոյի հետ՝ համատեղ օդային բազայի շուրջ լարվածության ֆոնին ԱՄՆ-ը Թեհրանին չի խնդրել հրաժարվել ուրանի հարստացումից․ Իրանի ԱԳՆԻրանում ռազմական ինքնաթիռ է կործանվելՇիրակի մարզում կրկին կին է ձերբակալվել. ԻրավապաշտպանԱմեն ջանք գործադրելու ենք մեր ժողովրդի՝ Արցախ վերադառնալու իրավունքը իրացնելու համար. Արցախի ԱԺPolitico. ԱՄՆ-ն կարձագանքի եվրոպական զենքի շուկա մուտք գործելու հնարավոր սահմանափակումներին35-ամյա ուղևորը իրավախախտումը չարձանագրելու համար փորձել էր կաշառել պարեկներին (տեսանյութ)Զելենսկու գրասենյակը կոչ է արել «քաղաքական որոշում» կայացնել Ուկրաինայի՝ ԵՄ անդամակցության վերաբերյալՀայաստանի դատավորներն իրենց օժտել են կաթողիկոսական իշխանությամբ. Տեր Մաղաքիա