Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիրի վերանորոգման հետ կապված նամակ՝ Ժաննա Անդրեասյանին
Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիրի վերանորոգման հետ կապված հանրային քննարկման արդյունքներով կազմված նամակն ու արձանագրությունն այսօր ուղարկվեց ոլորտը ղեկավարող ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանին։ Այս մասին հայտնում է Երևանի ավագանու անդամ Քրիստինա Վարդանյանը։
«Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի հուշահամալիրի հիմնանորոգման աշխատանքների վերաբերյալ հանրային քննարկման արդյունքների հիման վրա
Ս.թ. հոկտեմբերի 18-ին Երևանի ավագանու «Ազգային առաջընթաց» խմբակցության նախաձեռնությամբ կազմակերպվել է հանրային բաց քննարկում՝ նվիրված Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի հուշահամալիրի հիմնանորոգման աշխատանքների ընթացքին և առկա խնդիրներին:
Քննարկմանը մասնակցել են ոլորտի մասնագետներ, ճարտարապետներ, քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչներ և շահագրգիռ քաղաքացիներ: Քննարկումն ընթացել է բաց ու կառուցողական մթնոլորտում, որի արդյունքում ձևակերպվել են հետևյալ դիտարկումները և առաջարկությունները.
1. Առաջարկվել է ձևավորել նոր մասնագիտական խումբ, որը կկատարի հուշահամալիրի հիմնանորոգման աշխատանքների մանրամասն ուսումնասիրություն:
2. Կարևորվել է շինարարական կազմակերպության ընտրության գործընթացի ճիշտ և հիմնավորված իրականացումը՝ բացառելով ոչ մասնագիտական մոտեցումներ:
3. Ընդգծվել է, որ նման կարևոր հուշարձանի վերանորոգումը պետք է իրականացվի միայն ընդհանուր համաձայնությամբ (կոնսենսուսով)՝ ապահովելով մասնագիտական և հանրային լայն մասնակցություն:
4. Քննարկման մասնակիցները մեկ անգամ ևս նշել են, որ հուշարձանի համահեղինակ ճարտարապետ՝ Արթուր Թարխանյանի միակ իրավահաջորդը տիկին Անահիտ Թարխանյանն է, մասնագիտությամբ նույնպես ճարտարապետ, և հուշարձանի վերանորոգման որևէ աշխատանք պետք է մեկնարկի միայն նրա տեղեկացվածությամբ ու համաձայնությամբ:
5. Բոլոր մասնակիցները միաձայն արտահայտվել են, որ ներկայիս շինարարկան միջամտությունը կարելի է գնահատել որպես բարբարոսություն հուշարձանի նկատմամբ, և անհրաժեշտ է անհապաղ դադարեցնել ընթացիկ աշխատանքները:
6. Նշվել է նաև, որ նախագծային ակնհայտ բացթողումներ կան, մասնավորոպես՝ ջրահեռացման խնդրի կազմակերպման մասով. հնարավոր էր այն լուծել ավելի գրագետ և մասնագիտական եղանակով, առանց հուշարձանի կառուցվածքին վնասելու:
7. Առաջարկվել է մասնագիտական նոր խորհրդով վերանայել ջրահեռացման համակրգի նախագծային լուծումները և մշակել մշակութաային արժեքին համարժեք վերանորոգման ծրագիր՝ նպատակ ունենալով պահպանել և պաշտպանել մեր պատմական հուշարձանը:
8. Ընդգծվել է, որ անթույլատրելի է հուշարձանի վերանորոգման համար պարզապես տենդեր հայտարարել, քանի որ այն սովորական կառույց չէ, այլ մեր ժողովրդի պատմությանը նվիրված, խորհրդանշական և անձեռակերտ հուշարձան: