Տնտեսական հեղափոխությունը մնացել է կարգախոս, ոչ թե իրականացված պետական քաղաքականություն. պատգամավոր
«Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Մհեր Մելքոնյանի ֆեյսբուքյան գրառումը. «Փաշինյանական իշխանությունն իր իշխանավարման ամբողջ ընթացքում տնտեսական զարգացման հիմքում դրեց բարձրաձայն խոստումները՝ ներդրումների մեծ հոսք, արտադրական վերելք և հազարավոր նոր աշխատատեղեր, հատկապես մարզերում։ Սակայն պետական կառավարման արդյունավետությունը չափվում է ոչ թե խոստումներով, այլ դրանց իրագործման արդյունքներով։
Շիրակի մարզում այդ արդյունքները բացակայում են։
Տարիներ շարունակ մարզում չի ձևավորվել որևէ խոշոր ներդրումային միջավայր, չի իրականացվել արդյունաբերական կամ արտադրական ռազմավարություն, չեն գործարկվել համակարգային ծրագրեր, որոնք կստեղծեին կայուն և երկարաժամկետ աշխատատեղեր։
Տնտեսական ակտիվության բացակայությունը հանգեցրել է կանխատեսելի հետևանքների՝ բարձր գործազրկություն, եկամուտների ցածր մակարդակ, երիտասարդների արտահոսք և համայնքների աստիճանական դատարկում։
Խնդիրը միայն ներդրումների թվի մեջ չէ։ Խնդիրը ներդրումային քաղաքականության բացակայությունն է։ Շիրակի մարզը չի ստացել հստակ տեղը երկրի տնտեսական քարտեզի վրա։ Չկան ոլորտային առաջնահերթություններ, ենթակառուցվածքային պատրաստվածություն, ներդրողի համար կանխատեսելի պայմաններ։ Այս պայմաններում ներդրումների բացակայությունը պատահականություն չէ, այլ կառավարման սխալների օրինաչափ արդյունք։
Այս համատեքստում հարկ է արձանագրել նաև գլխավոր քաղաքական փաստը․ այս իշխանության կողմից հռչակված տնտեսական հեղափոխության վերաբերյալ ոչ մի լուրջ խոստում այդպես էլ կյանքի չի կոչվել։ Տնտեսական հեղափոխությունը մնացել է կարգախոս, ոչ թե իրականացված պետական քաղաքականություն։ Ոչ մարզերում, ոչ արդյունաբերության մեջ, ոչ ներդրումային դաշտում այդ «հեղափոխությունը» չի ունեցել տեսանելի բովանդակություն։
Իշխանությունը շարունակում է խոսել ներդրողների մասին, սակայն այդ հայտարարությունները չեն ուղեկցվում հրապարակային հաշվետվությամբ՝ ինչ ներդրումներ են իրականացվել, որտեղ, ինչ ծավալով և քանի աշխատատեղ է իրականում ստեղծվել Շիրակի մարզում։ Առանց այդ տվյալների, ներդրումային խոստումները մնում են քաղաքական հռետորաբանության մակարդակում։
Շիրակի սոցիալ-տնտեսական վիճակը պահանջում է ոչ թե քարոզչական մոտեցում, այլ լուրջ վերլուծություն, հստակ տնտեսական քաղաքականություն և պատասխանատվություն։ Քանի դեռ մարզային զարգացումը չի դիտարկվում որպես պետական առաջնահերթություն, Շիրակը շարունակելու է մնալ տնտեսական լուսանցքում: