Ադրբեջանը բաց տեքստով ասում է` մեզ խաղաղություն պետք չի, Հայաստանի ղեկավարությունը չի հասկանում. Հարությունյան (տեսանյութ) Գո՞հ լինեմ, որ այսօրվա իշխանությունները ցեղասպանության փաստը դրել են կասկածի տակ. Անաիս Սարդարյան (տեսանյութ) Այս իշխանությունները փորձում են Արցախի թեման մեկընդմիշտ փակել. Արտակ Բեգլարյան (տեսանյութ) ՔՊ-ն ձեզ դրդում է հանցագործության․ Արման Թաթոյան Ես Ղարաբաղ կանչելով կմահանամ. պարոն Փաշինյան մեղկը եկ լի (տեսանյութ) Մյանմայում երկրաշարժի զոհերի թիվը հասել է 1002-ի, տուժել է 2376 մարդ (տեսանյութ) Փաստորեն հայ գերիների վերադարձի համար իշխանությունը ոչինչ չի անում (տեսանյութ) Առանձին շրջաններում սպասվում է կարճատև անձրև, ամպրոպ. եղանակը Հայաստանում Ֆրանսիայում խոսել են Ուկրաինայի ԶՈւ-ի վախի մասին (տեսանյութ) Ուկրաինա է վերադարձվել 909 զոհվածզինծառայողի մարմին (տեսանյութ) Նեղվում եմ, խփում են կրծքիս, ես գոհ եմ, իրենք են դժգոհ. Էջմիածնի քաղաքապետ Դիանա Գասպարյան Իրանը չի ենթարկվի ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի սպառնալիքներին․ ԻՀՊԿ-ի փոխծովակալ (տեսանյութ)
Վտանգի զգացողության բացակայություն կա. ԼՀԿ պատգամավորն առաջարկում է փոքր կենտրոնի փողոցները միակողմանի դարձնել
«Մեծացել է մեքենաների տեսակարար կշիռը, ինչպես նաև անփորձ վարորդների թիվը, և բնական է, որ ճանապարհատրանսպորտային պատահարների թիվը ևս այս կոնտեքստում պիտի շատանա»,-ԼՈՒՐԵՐ.com-ի հետ զրույցում ասաց «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Հարություն Բաբայանը` անդրադառնալով վիճակագրական կոմիտեի՝ 2019թ. հունվար-մարտ ամիսներին ՀՀ-ում կատարված իրավախախտումների տվյալներին, համաձայն որոնց՝ նշված ժամանակահատվածում արձանագրվել է 5722 իրավախախտում՝ 358-ով ավելի է, քան 2018թ. նույն ժամանակահատվածում:
Պատգամավորի խոսքով, երևույթը տրամաբանական է, այն առումով, որ ժամանակին կաշառքով կամ շնորհակալությամբ շատերը կարողացել են վարորդական իրավունք ձեռք բերել: Հարցին, թե որքանով է խնդիրը խորքային, կարող ենք հատկանշական համարել այն, որ մեզ մոտ չկան երթևեկության մշակույթ, անվտանգ ճանապարհներ, անհրաժեշտ կանխարգելիչ համակարգեր, կամ կարո՞ղ ենք համարել իրավապահների վատ աշխատանքի արդյունք, Հարություն Բաբայանը պատասխանեց. «Ինչ վերաբերում է վարորդական մշակույթին, այո՛, մենք այդ առումով կաղում ենք, որովետև մեզ մոտ երթևեկության էթիկայի լիակատար բացակայություն կա: Այդ էթիկան բացակայում է և՛ վարորդների մոտ, և՛ հետիոտների մոտ: Երբեմն վթարների պատճառ հետիոտներն են դառնում:Մեզ մոտ տարօրինակ մի բան, որ անկեղծ ասած, չեմ կարող բացատրել: Մարդիկ կամ անվախ են, կամ արհամարհում են, ամեն դեպքում, կարծեք թե վտանգի զգացողության բացակայություն կա: Ես իրավապահներին առհասարակ չեմ մեղադրում: Նրանք այս գերծանրաբեռնվածության պայմաններում իդեալական են աշխատում: Ես երախտապարտ եմ նրանց, որ այս պայմաններում իրենց նյարդերը ներում են և կարողանում են վարորդների հետ «յոլա գնալ»»,-ասաց Պատգամավորը:
Դիտարկմանը, թե այս պայմաններում նաև շատ վարորդներ շարունակ պահանջում և պնդում են, թե վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը խոստում է տվել, սակայն հետևողական չէ իր խոստմանը` արագաչափերի և կարծիր գծերի ապամոնտաժման վերաբերյալ, պատգամավորը նկատեց.
«Արագաչափերի անհրաժեշտությունը կա: Ես չեմ ուզում կապել պարոն Փաշինյանի խոստումների հետ, եթե անգամ խոստացել է, ապա ես այդ խոստմանը դեմ եմ եղել ի սկզբանե: Պետք չէ, որ այդ խոստումը պահվի: Արագաչափերը վարորդների կամակորությունը զսպող միակ հանգամանքն են: Իհարկե, տգիտություն է այն, որ նրանք տուգանվելուց վախենում են, բայց կյանքի կորստից չեն վախենում: Ես կողմ եմ, որ արագաչափերը տրամաբանված տեղերում լինեն: Նաև արագաչափերի թույլատրելի արագության հաճախակի փոփոխություններն են շեղում վարորդներին, լավ կլինի, որ դրանք սիստեմավորված թույլատրելի արագությամբ լինեն»,-ասաց Բաբայանը: Ամփոփելով իր խոսքը, պատգամավորը նշեց, որ դեռ ավագանու անդամ եղած ժամանակ ինքն առաջարկել է, որ Երևանում` հատկապես փոքր կենտրոնում, փողոցները միակողմանի դառնան` մեծ շրջադարձերով: Նրա խոսքով` գուցե մի փոքր երկարի վարորդների ճանապարհը, բայց միանշանակ, կթեթևանա փողոցների ծանրաբեռնվածությունը:
Սիլվի Տիգրանյան
Ռուսաստանում խորոված պատրաստելու համար կարող են տուգանելԱդրբեջանը բաց տեքստով ասում է` մեզ խաղաղություն պետք չի, Հայաստանի ղեկավարությունը չի հասկանում. Հարությունյան (տեսանյութ)Ուկրաինայում ամփոփել են Սաուդյան Արաբիայի բանակցությունների տխուր արդյունքներըԳո՞հ լինեմ, որ այսօրվա իշխանությունները ցեղասպանության փաստը դրել են կասկածի տակ. Անաիս Սարդարյան (տեսանյութ)Այս իշխանությունները փորձում են Արցախի թեման մեկընդմիշտ փակել. Արտակ Բեգլարյան (տեսանյութ)ՔՊ խմբակցության պատգամավոր Անդրանիկ Քոչարյանը մեկուսացել է ՔՊ-ական գործընկերներից (տեսանյութ)Գերմանիայում խոսել են ՌԴ-ի դեմ պատժամիջոցների հնարավոր չեղարկման մասինՔՊ-ն ձեզ դրդում է հանցագործության․ Արման ԹաթոյանՄատենադարանի հարակից թեք լանջին տեղի է ունեցել քարաթափումԿա՛մ Իրանի հետ կնստենք և կբանակցենք, կա՛մ այդ երկրի հետ վատ բաներ տեղի կունենա. Թրամփ (տեսանյութ)Սպան պատմել է` ինչպես են Կուրսկի շրջանից փախչող ուկրաինացի զինվորները ծպտվումԵս Ղարաբաղ կանչելով կմահանամ. պարոն Փաշինյան մեղկը եկ լի (տեսանյութ)Եվրոպային Ուկրաինայի հարցով նոր ծրագիր են առաջարկելՄյանմայում երկրաշարժի զոհերի թիվը հասել է 1002-ի, տուժել է 2376 մարդ (տեսանյութ)Նիկոլին հավատացի, բայց նա մարդ չի. պետք է հեռանա, նրա մեջ հայություն չկա. արցախցի (տեսանյութ)Ֆրանսիայի իշխանությունները «սառեցրել են» Rusagro-ի հիմնադրի վիլլանՓաստորեն հայ գերիների վերադարձի համար իշխանությունը ոչինչ չի անում (տեսանյութ)Ուկրաինան պետք է ընտրի լինել ԱՄՆ-ի, թե Ռուսաստանի գաղութը. IndependentԿնոջը ԱՄՆ-ից կարտաքսեն գորտի սաղմ ներկրելու համարԱռանձին շրջաններում սպասվում է կարճատև անձրև, ամպրոպ. եղանակը ՀայաստանումՖրանսիայում խոսել են Ուկրաինայի ԶՈւ-ի վախի մասին (տեսանյութ)Ուկրաինա է վերադարձվել 909 զոհվածզինծառայողի մարմին (տեսանյութ)Նեղվում եմ, խփում են կրծքիս, ես գոհ եմ, իրենք են դժգոհ. Էջմիածնի քաղաքապետ Դիանա ԳասպարյանՌուսաստանում բացահայտել են՝ ինչ վերաբերմունք ունի ԱՄՆ-ը Թայվանի իրավիճակի ռազմական լուծմանըԻրանը չի ենթարկվի ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի սպառնալիքներին․ ԻՀՊԿ-ի փոխծովակալ (տեսանյութ)ՈՒՂԻՂ. Ազատության հրապարակում արցախցիները իրենց պահանջն են ներկայացնում իշխանությանըՌուսաստանը կործանիչների նոր խմբաքանակ է ստացելՈւկրաինայում ռուսական զորքերի «բազմաթիրախային» հարձակման են սպասումՎերջին իրադարձությունները կրկին ցույց տվեցին, թե ինչպիսի խորը ճգնաժամի մեջ է հայկական ֆուտբոլըԱրամ Ա-ն Բեյրութի Սուրբ Նշան եկեղեցում մասնակցել է Միջինքի առիթով կազմակերպված արարողությանըՄյանմայում նոր երկրաշարժ է տեղի ունեցելԻնչի է ձգտում Թրամփը․ Պարզել են Արևմուտքում (տեսանյութ)Ռուսաստանի և ՆԱՏՕ-ի միջև պատերազմի հավանականության մեկ պատճառ կա. ՊետդումաԼրացավ ԽՍՀՄ կրկնակի հերոս, լեգենդար հայ օդաչու Նելսոն Ստեփանյանի ծննդյան 112-րդ տարեդարձըՖրանսիայում խոսել են Ուկրաինայի ԶՈւ-ի վախի մասինԹուրքիայում Էրդողանին վիրավորելու մեղադրանքով ձերբակալվել է շվեդ լրագրողը (տեսանյութ)Եվրոպային մեղադրել են Ուկրաինայի հարցով Թրամփին անիմաստ դիմակայելու համար (տեսանյութ)Կանադայի նոր վարչապետին բռնել են գրագողության մեջՊենտագոնը Թրամփին կներկայացնի «Ոսկե գմբեթ» հակահրթիռային պաշտպանության համակարգի ստեղծման պլանները«Լիսկայի» որդին՝ Տիգրան Խաչատրյանը 4 տարի 3 ամիս ազատազրկման է դատապարտվել (տեսանյութ)Գերմանիայում արձագանքել են Ռուսաստանից Գրենլանդիան պաշտպանելու Թրամփի խոսքերին (տեսանյութ)Դատախազությունը պահանջում է նախկին ղեկավարի իրավահաջորդից բռնագանձել անշարժ գույքերԹրամփին զգուշացրել են ազատազրկման սպառնալիքի մասին (տեսանյութ)Ընդունե՛ք իրականությունը, հրաժարական տվեք․ Հայաստանի հավաքականի նախկին ավագը՝ ՀՖՖ ղեկավարությանը (տեսանյութ)ԱՄՆ-ն Ռուսաստանին առաջարկել է Ուկրաինան «կտրել» Սև ծովիցԶելենսկին հայտարարում է, որ Ուկրաինան չի ընդունի ԱՄՆ ռազմական օգնությունը որպես վարկ (տեսանյութ)ԱՄՆ-ն հսկայական դրամական պարգև է խոստացել «Հեզբոլլահ»-ի մասին տեղեկատվության համարԳնային փոփոխություններ ոչ պարենային շուկայում. Բենզինի գինն աճել է (տեսանյութ)ՀԱՄԱՍ-ը կարող է ազատ արձակել մի քանի պատանդներիԳերմանիայում արձագանքել են Ռուսաստանից Գրենլանդիան պաշտպանելու Թրամփի խոսքերին (տեսանյութ)