Արցախյան շարժումը՝ 38 տարի անց․ վերադա՞րձ, թե՞ պատմության ջնջում. Ալեքսանդր Մանասյան (տեսանյութ) Մեզ ասում էին թուրք, մեր երեխեքին ամենավերջին բառերն էին ասում, ի՞նչ էինք արել իրենց․Հասմիկ Հակոբյան (տեսանյութ) Պետական քաղաքականության հիմքում մարդու բարեկեցությունն ու երկրի անվտանգությունն են. Խաչատուրյան Մհեր Գրիգորյանը և Դանիար Իմանալիևը անդրադարձել են մակրոտնտեսական ցուցանիշներին ՀՀԿ Գործադիր մարմնի նիստ է տեղի ունեցել․ ինչ որոշում է կայացվել Աննա Հակոբյանը Տեխասում հանդիպել է վանականների հետ (տեսանյութ) Արթուր Դավթյանը ծնկի վնասվածքի պատճառով չի մասնակցի Աշխարհի գավաթին Sagrada Familia. «Սուրբ ընտանիքի տաճարը» (տեսանյութ) Հայաստանը կարող է մասնակցել գազային միջանցքին. Բայրաքթար Անհուսալի վարկերի աջակցության ծրագրի շրջանակում դիմումների ընդունման գործընթացը շարունակվում է Թրամփը Իրանին տվել է 15 օր.Հովիկ Աբրահամյանի դուստրն ու փեսան հրավիրվել են դատախազություն (տեսանյութ) Հարցում քաղաքացիներին․ բոլոր կուսակցությունները աշխատում են միայն իրենց օգտի համար (տեսանյութ)
Ինչո՞ւ են ՀՀ-ում սպանության դեպքերն աճել 5 անգամ. դատախազության պարզաբանումը
Դատախազությունը պարզաբանում է ներկայացրել վիճակագրական կոմիտեի տարածած տվյալների վերաբերյալ, որտեղ նշվել էր, որ այս տարվա 7 ամիսներին Հայաստանում սպանությունների թիվն աճել է 5 անգամ:
Դատախազության պարզաբանման մեջ նշվում է.
«Առանձին լրատվամիջոցներ հղում կատարելով  ՀՀ վիճակագրական ծառայության կողմից հրապարակված՝ 2022թ. առաջին յոթ ամիսների ընթացքում հանրապետությունում գրանցված հանցագործությունների վիճակագրական տվյալներին՝ ներկայացրել են նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համադրությամբ հանցավորության ընդհանուր էական աճի պատկեր՝ այդ թվում արձանագրելով սպանությունների շուրջ 5 անգամ աճ:
Հաշվի առնելով, որ վիճակագրության զուտ թվային տվյալների նման պարզ վերարտադրումը կարող է թյուր կարծիք ձևավորել հանցավորության ընդհանուր վիճակի անոմալ վատթարացման, հետևաբար նաև՝ հանրապետությունում հանցավորության վիճակի վերահսկելիության վերաբերյալ՝ անհրաժեշտ ենք համարում պարզաբանել հետևյալը:
Արձանագրված դեպքերի քանակական աճի պատկերը պայմանավորված է մի շարք այնպիսի նոր հանգամանքներով, որոնք առավելապես պայմանավորված են քրեական և քրեական դատավարության նոր օրենսգրքերի իրավակարգավորումների, պահանջների  ազդեցությամբ վարվող վիճակագրության մեթոդաբանության փոփոխությամբ:
Մասնավորապես, ՀՀ քրեական դատավարության նոր օրենսգրքի ուժի մեջ մտնելու հանգամանքի բերումով առերևույթ հանցագործության դեպքերի լուծման ընթացակարգն էապես փոխվել է: Վերացել է նյութերի նախապատրաստման փուլը, և ցանկացած այնպիսի հաղորդման կապակցությամբ, որով փաստվող դեպքին ողջամտորեն կարող է տրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքով նախատեսված որևէ արարքին համապատասխանելու նախնական իրավական գնահատական, նախաձեռնվում է քրեական վարույթ և իրականացվում նախաքննություն:
Նման կարգավորումների պայմաններում բոլոր այն իրավիճակներում, որոնցով նախկինում նախապատրաստվել են նյութեր, այժմ նախաձեռնվում են քրեական վարույթներ:
Արդյունքում, օրինակ, եթե նախկինում նախապատրաստվում էին նյութեր և բռնի մահվան վերաբերյալ փաստական տվյալներ ձեռք բերելու դեպքում էր քրեական գործ հարուցվում, ապա այժմ բոլոր այդ դեպքերով անհապաղ, սակայն ոչ ուշ, քան 24 ժամվա ընթացքում նախաձեռնվում է քրեական վարույթ գլխավորապես առերևույթ սպանության  դեպքի կապակցությամբ և իրականացվում է նախաքննություն:
Որպես նշվածի հիմնավորում, փաստենք, որ 2022 թվականի առաջին յոթ ամիսների տվյալներով ՀՀ ոստիկանության կողմից արձանագրված սպանության դեպքերի թիվը կազմել է 163, որոնցից 134-ը կամ 82.2%-ը հանկարծամահության դեպքեր են, իսկ միայն 29-ը՝ այնպիսի դեպքեր, որոնցով նախկին կարգավորումների պայմաններում քրեական գործը հարուցվում էր սպանության դեպքի առթիվ:
Որպես վերը նշվածի հիմնավորում նշենք նաև, որ մարդու դեմ ուղղված հանցագործություններն աճել են 70.6 %-ով, առանձնապես ծանր հանցագործությունները՝ 163-ով կամ  90.6%-ով / 180-343/: Փաստորեն՝ առանձնապես ծանր հանցագործությունների ավելացած 163 դեպքից միայն 134-ը կամ 82.2%-ը հենց հանկարծամահություն հանդիսացող դեպքերն են, որոնցով վարույթ է նախաձեռնվել սպանության դեպքի առթիվ:
Այսպիսով, նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ՝ առերևույթ իրական սպանության դեպքերի թիվը հակառակը՝ նվազել է 4-ով կամ 12.1 %-ով:  Սպանության փորձի դեպքերի թիվը նույնպես նվազել է  5-ով կամ 17.2%-ով /29-24/, ինչի վերաբերյալ ՀՀ գլխավոր դատախազությունը հայտնել է 2022թ. օգոստոսի 30-ին հրապարակած հաղորդագրությամբ:
Բացի այդ 2021 թվականի օգոստոսի 30-ից ՀՀ քրեական նախկին օրենսգրքում ավելացել էր նոր հանցատեսակ՝ նախատեսված 137.1 հոդվածով, որն էականորեն ազդել է հանցավորության վիճակն արտացոլող թվական ցուցանիշների վրա:
Մասնավորապես, նշված հոդվածով արձանագրված դեպքերի թիվը 2022 թվականի առաջին յոթ ամիսներին կազմել է 1160, մինչդեռ 2021 թվականի 1-ին յոթ ամիսներին օբյեկտիվ իրականության մեջ գոյություն ունեցող նույնանման արարքները, փաստորեն, քրեականացված չեն եղել:
Որպես վերը նշվածի հիմնավորում՝ փաստենք, որ տվյալ հանցատեսակի հաշվին են նաև ավելացել մարդու դեմ ուղղված հանցագործությունների դեպքերը. աճը կազմել է 1562 կամ 70.6 % /2211-3773/, որից 30.7 %-ը միայն կազմել են 2003թ. ընդունված քրեական օրենսգրքի 137.1 հոդվածով նախատեսված դեպքերը:
Այսինքն հանցագործությունների շարժընթացում չեն արձանագրվել էական այնպիսի փոփոխություններ կամ շեղումներ, որոնք կարող էին ազդել հանցավորության և իրավակարգի ընդհանուր վիճակի վերահսկելիության վրա:
Իրանի միջուկային ծրագրի հարցը ռազմական ճանապարհով չի լուծվի․ ԱրաղչիԱրցախյան շարժումը՝ 38 տարի անց․ վերադա՞րձ, թե՞ պատմության ջնջում. Ալեքսանդր Մանասյան (տեսանյութ) Փաշինյանն ԱՄՆ–ից վերադարձել էՌուսաստանը չի դիտարկում Շվեյցարիան որպես Ուկրաինայի շուրջ բանակցությունների իդեալական վայրՄեզ ասում էին թուրք, մեր երեխեքին ամենավերջին բառերն էին ասում, ի՞նչ էինք արել իրենց․Հասմիկ Հակոբյան (տեսանյութ) Վանաձորում բախվել են «Skoda»-ն և «Opel»-ը․ կա վիրավոր Պետական քաղաքականության հիմքում մարդու բարեկեցությունն ու երկրի անվտանգությունն են. Խաչատուրյան Ամերիկյան միջուկային զենքերը կարող են տեղակայվել Լեհաստանում․ վերլուծաբան Մհեր Գրիգորյանը և Դանիար Իմանալիևը անդրադարձել են մակրոտնտեսական ցուցանիշներին ՀՀԿ Գործադիր մարմնի նիստ է տեղի ունեցել․ ինչ որոշում է կայացվելԱննա Հակոբյանը Տեխասում հանդիպել է վանականների հետ (տեսանյութ)Եվրոպական համատեղ ծրագիր՝ ինքնավար ռազմական անօդաչուների զարգացման համար Ուկրաինայում կանխատեսել են՝ Զելենսկու՝ եռամյա հակամարտության պլանը շուտով կձախողվիԱրթուր Դավթյանը ծնկի վնասվածքի պատճառով չի մասնակցի Աշխարհի գավաթին Sagrada Familia. «Սուրբ ընտանիքի տաճարը» (տեսանյութ) Ամեն ջանք գործադրելու ենք մեր ժողովրդի՝ Արցախ վերադառնալու համար․ Արցախի ԱԺ Ուկրաինան թույլատրել է պատերազմի ընթացքում առաջին ռազմական արտահանումներըՀայաստանը կարող է մասնակցել գազային միջանցքին. Բայրաքթար Անհուսալի վարկերի աջակցության ծրագրի շրջանակում դիմումների ընդունման գործընթացը շարունակվում է«Խաղաղության խորհրդի» ավարտին Ադրբեջանի նախագահի անվտանգության աշխատակիցները ծեծի են ենթարկել ցուցարարներինԹրամփը Իրանին տվել է 15 օր.Հովիկ Աբրահամյանի դուստրն ու փեսան հրավիրվել են դատախազություն (տեսանյութ) Լեհաստանի որոշումը կարող է լարվածություն առաջացնել Եվրոպայում․ ՌԴ ԱԳՆԶելենսկին բացահայտել է՝ ինչ զիջումների է պատրաստ գնալ Ուկրաինան Հարցում քաղաքացիներին․ բոլոր կուսակցությունները աշխատում են միայն իրենց օգտի համար (տեսանյութ)Կասեցվել է «Էվրի Դեյ» ՓԲԸ-ին պատկանող խմելու ջրի արտադրամասի արտադրական գործունեությունը Մեծ Բրիտանիայի ԱԳ նախարարը հանդիպում կունենա Ռուբիոյի հետ՝ համատեղ օդային բազայի շուրջ լարվածության ֆոնին ԱՄՆ-ը Թեհրանին չի խնդրել հրաժարվել ուրանի հարստացումից․ Իրանի ԱԳՆԻրանում ռազմական ինքնաթիռ է կործանվելՇիրակի մարզում կրկին կին է ձերբակալվել. ԻրավապաշտպանԱմեն ջանք գործադրելու ենք մեր ժողովրդի՝ Արցախ վերադառնալու իրավունքը իրացնելու համար. Արցախի ԱԺPolitico. ԱՄՆ-ն կարձագանքի եվրոպական զենքի շուկա մուտք գործելու հնարավոր սահմանափակումներին35-ամյա ուղևորը իրավախախտումը չարձանագրելու համար փորձել էր կաշառել պարեկներին (տեսանյութ)Զելենսկու գրասենյակը կոչ է արել «քաղաքական որոշում» կայացնել Ուկրաինայի՝ ԵՄ անդամակցության վերաբերյալՀայաստանի դատավորներն իրենց օժտել են կաթողիկոսական իշխանությամբ. Տեր ՄաղաքիաՔաղաքացիներն ահազանգում են, որ դեկտեմբեր և հունվար ամիսներին էլեկտրաէներգիայի համար վճարել են կրկնակի, եռակի․ Գառնիկ Դանիելյան Չկա աշխարհում մեկ այլ ժողովուրդ, որին նման հետեւողականությամբ նպատակադրված եւ հաջողությամբ խաբեն. Արմեն ԱշոտյանԻսպանիայի վարչապետը հակադրվում է ԱՄՆ-ին՝ համառորեն պաշտպանելով ազգային շահերըԵվրոպական խորհրդի ղեկավարը կոչ է արել արագացնել Ուկրաինայի՝ ԵՄ անդամակցության շուրջ բանակցություններըՄիայն մեր ղեկավարությունն է, որը առանձնացրել է գերիների ազատ արձակման հարցը խաղաղության գործընթացից. ադրբեջանագետԹրամփը դիտարկում է սահմանափակ հարված Իրանի նկատմամբԿալլասը վստահ է, որ ԵՄ արտաքին գործերի նախարարները փետրվարի 23-ին կհաստատեն 20-րդ պատժամիջոցների փաթեթըՌուսաստանը և Ուկրաինան բանակցությունների ընթացքում համաձայնության են եկել Թրամփին չզայրացնելու ընդհանուր նպատակի շուրջԱջափնյակում կրակողներից մեկի նկատմամբ քրեական հետապնդում է հարուցվել Արհեստական բանականությունից մինչև մշակութային ծրագրեր․ Ժաննա Անդրեասյանի և ՄԹ դեսպանի հանդիպումըՊուտինը Չինաստան այցի ժամկետները դեռ չի հստակեցրել Կրեմլը կհայտարարի Ուկրաինայի շուրջ հաջորդ եռակողմ հանդիպման ժամկետն ու վայրըՔՈԳՎ ծառայողները հերթական խոշոր բացահայտմամբ այս անգամ հայտնաբերել են 1 կգ 218 գրամ մարիխուանաԻ՞նչ անենք, փակ աչքերով հավատա՞նք մեղադրանքներին, կներեք, բայց չենք հավատում․ պաշտպան (տեսանյութ) Լեհաստանը դուրս է եկել Օտտավայի ականների վերաբերյալ կոնվենցիայիցԶելենսկին Ճապոնիայից օգնություն է խնդրել ՀՕՊ-ի համար