Հրշեջ-փրկարարները մարել են Աքորիում բռնկված հրդեհը Էնքան անթասի՞բ ենք, որ թույլ ենք տալիս Վեհափառ Հայրապետի հետ էդպես վարվեն․ քաղաքացի (տեսանյութ) ԱԺ պատգամավորները գործուղվում են Բրյուսել Քննչական կոմիտեի Կոլեգիայի նիստում ամփոփվել են 2025 թվականի աշխատանքները Կրակոցներ՝ մեքենաների բախման պատճառով, մեքենաների հայելիների գողություններ․քրեական նորություններ (տեսանյութ) Վիճաբանություն՝ Երևանում. բժիշկներին հաջողվել է փրկել «Ոսկանի տղա Համբիկի» կյանքը Փաշինյանն ուզում է իրեն նշանակի Վեհափառի տեղը․ քաղաքացի (տեսանյութ) Թրամփը չի կարողանա ոչնչացնել Իրանը․ Խամենեի. Միքայել Սրբազանը դուրս է գրվել հիվանդանոցից (տեսանյութ) ՀՀ նախագահի գլխավորած պատվիրակությունը ժամանել է Հունաստան Վարդան Ղուկասյանը բացարձակ կապ չունի հաղորդում ներկայացրած անձանց բողոքի հետ․ պաշտպան (տեսանյութ) Կաթողիկոսի եղբոր և եղբորորդու խափանման միջոցները փոխվեցին Հենց Կաթողիկոսն էդ ԼԳԲՏ–ներին կարգալույծ արեց, էդքան եպիսկոպոսներն իր դեմ դուրս եկան․ Ղուկասյան (տեսանյութ)
Անկարայում Փաշինյանը ձգտում է ստանալ ինդուլգենցիա՝ իր իշխանությունը պահելու նպատակով. Օսկանյան
2025 թ. հունիսի 20-ին Նիկոլ Փաշինյանը հանդիպում է նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հետ Անկարայում։ Այս հանդիպումն արդեն ներկայացվում է նրա համախոհների կողմից որպես «պատմական պահ» կամ «շրջադարձային» իրադարձություն։ Սակայն հայ ժողովուրդը չպետք է մոլորվի։ Սա դիվանագիտական ձեռքբերում չէ, այլ յոթ տարի շարունակվող ազգային նվաստացման գագաթնակետը, որը սկիզբ է առել 2018-ին և այսօր վտանգում է դառնալ անդառնալի։ Այս մասին Facebook–ի իր էջում գրել է ՀՀ նախկին արտգործնախարար Վարդան Օսկանյանը։
«Անկարայում Փաշինյանը ձգտում է ստանալ ինդուլգենցիա՝ իր իշխանությունը պահելու նպատակով։ Եվ այն գինը, որը նա, կարծես, պատրաստ է վճարել, ոչ այլ ինչ է, քան հայ ժողովրդի արժանապատվությունը և ապագան։ Ամենայն հավանականությամբ, Թուրքիայի միջնորդությամբ Ադրբեջանը կհամաձայնի ստորագրել Փաշինյանի փաստաթուղթը՝ փոխարենը ստանալով բանավոր կամ գաղտնի համաձայնություն, ըստ որի Փաշինյանը կկատարի ադրբեջանական պահանջները ավելի ուշ փուլում։ Այլընտրանքային տարբերակով՝ Ադրբեջանը կարող է ստորագրել փաստաթուղթը, սակայն հետաձգել դրա վավերացումը՝ մինչև Փաշինյանը կատարի այդ պայմանները, ինչպես Թուրքիան վարվեց 15 տարի առաջ՝ «ֆուտբոլային դիվանագիտության» ժամանակ։
Այսպես կոչված «խաղաղության պայմանագիրը» Ադրբեջանի հետ չի ձևավորվել փոխադարձ հարգանքի, արդարության կամ հավասար բանակցությունների արդյունքում։ Այն ծնվել է ճնշման, օկուպացիայի և պատերազմական հանցագործությունների հետևանքով։ Փաստաթուղթը որևէ հիշատակում չի անում Բաքվի բանտերում պահվող հայ գերիների մասին։ Այն չի առաջարկում վերադարձի ուղի Արցախի բռնությամբ տեղահանված հայերի համար։ Այն որևէ պահանջ չի դնում Ադրբեջանի նկատմամբ՝ կապված Հայաստանի ինքնիշխան տարածքում նրա շարունակական ռազմական ներկայության հետ։
Այն, ինչ առաջարկվում է, մոլորեցնող պատրանք է՝ մի փաստաթուղթ, որը արտաքինից ներկայացվում է որպես առաջընթաց, բայց իրականում կոդավորում է հանձնման փաստը։ Դրա նպատակը Փաշինյանի կառավարության քաղաքական շահերին ծառայելն է, ոչ թե Հայաստանի ազգային շահերին։ Իսկ Ադրբեջանի և նրա դաշնակիցների համար սա հաղթանակի պահ է՝ հնարավորություն՝ պաշտոնապես ձևակերպելու իրենց ագրեսիայի արդյունքները՝ առանց որևէ զիջման։
Այն փաստը, որ այս «դիվանագիտական» փուլը տեղի է ունենում հենց Անկարայում՝ քաղաքում, որն ունի խորապես խորհրդանշական և ծանրաբեռնված նշանակություն հայկական պատմական հիշողության մեջ, պատահական չէ։ Դա ուղերձ է՝ բարձր և հստակ. հայկական ոգու դարաշրջանը ավարտված է, և ներկայիս ղեկավարությունը պատրաստ է նույնիսկ խորհրդանշական նվաստացում ընդունել՝ հանուն իր անձնական և քաղաքական գոյատևման։
Բայց եկե՛ք հստակ խոսենք. եթե ստորագրվի նման փաստաթուղթ, այն չի պարտավորեցնի հայ ժողովրդին։ Դա չի լինի Հայաստան-Ադրբեջան համապարփակ համաձայնագիր։ Դա կլինի գործարք Փաշինյանի և Ալիևի միջև՝ երկու անհատների, որոնք ունեն արմատապես տարբեր դրդապատճառներ։ Մեկը ձգտում է բացարձակ հսկողության, մյուսը՝ ներողություն և հանձնվողականություն։
Հայ ժողովուրդը չի ընտրել այս ճանապարհային քարտեզը։ Նա համաձայնություն չի տվել մի գործընթացի, որը ջնջում է իր ցավը, իր իրավունքներն ու պատմությունը։ Ցանկացած համաձայնագիր, որը չի երաշխավորում հայ գերիների ազատ արձակումը, որը անտեսում է Արցախի հայերի վերադարձի իրավունքը և որը թույլ է տալիս ադրբեջանական զորքերին մնալ հայկական հողերում, չի կարող համարվել օրինական։ Դա կլինի փաստաթուղթ՝ զուրկ իրավական ուժից ոչ միայն իրավական առումով, այլ առաջին հերթին՝ հայ ժողովրդի սրտում և գիտակցության մեջ։
Պատմությունն երբեք չի ների նրանց, ովքեր ստորագրում են ճնշման ներքո և դա անվանում են «խաղաղություն»։ Եվ ապագա կառավարությունները պարտավորված չեն լինելու փաստաթղթով, որը պաշտոնականացնում է անարդարությունը և մոռացության է մատնում հայ ժողովրդի արդար իրավունքները։
Հայաստանը արժանի չէ այս իրականությանը։ Հայ ժողովուրդը արժանի է առաջնորդության, որն ի զորու է տարբերակել խաղաղ համակեցությունը հնազանդ հանձնվածությունից, իսկ արժանապատիվ խաղաղությունը՝ նվաստացումից։ Պատմությանը արժանի ապագան չի սկսվում Անկարայում։ Այն կսկսվի այն պահին, երբ մենք վերագտնենք մեր ձայնը, վերականգնենք մեր արժանապատվությունը և պահանջենք արդար խաղաղություն՝ մի խաղաղություն, որը կհարգի միջազգային իրավունքը, կպաշտպանի ինքնիշխանությունը և կարտահայտի հայ ազգի իրական կամքը»,-գրել է Օսկանյանը։
Ռուսական և ամերիկյան օդ-օդ հրթիռների արդյունավետության շուրջ նոր քննարկումԳերմանիայում առաջարկել են Լիտվա հարկադիր զինվորներ ուղարկելՀրշեջ-փրկարարները մարել են Աքորիում բռնկված հրդեհը Այս դատավարությունն ապօրինի է․ Ռուբեն Վարդանյանի իրավաբանական թիմի հայտարարությունըԿենտրոնական բանկը առաջարկում է պարզեցնել որոշ ռուսական ընկերությունների արժեթղթերի թողարկումըԷնքան անթասի՞բ ենք, որ թույլ ենք տալիս Վեհափառ Հայրապետի հետ էդպես վարվեն․ քաղաքացի (տեսանյութ)ԱԺ պատգամավորները գործուղվում են Բրյուսել Քննչական կոմիտեի Կոլեգիայի նիստում ամփոփվել են 2025 թվականի աշխատանքները Ժնևի բանակցություններին Եվրոպան ներգրավված է որպես դիտորդԿրակոցներ՝ մեքենաների բախման պատճառով, մեքենաների հայելիների գողություններ․քրեական նորություններ (տեսանյութ) Վիճաբանություն՝ Երևանում. բժիշկներին հաջողվել է փրկել «Ոսկանի տղա Համբիկի» կյանքը ԱՄՆ-ում բացահայտել են Չինաստանի հետ սահմանին ռուսական Սու-57 կործանիչներ տեղակայելու պատճառըՔաղաքացիական իրավունքների պայքարի խորհրդանիշ Ջեսի Ջեքսոնը մահացավ 84 տարեկանումԲուդանովը հանդես է գալիս Ռուսաստանի հետ արագ խաղաղության պայմանագրի օգտինՓաշինյանն ուզում է իրեն նշանակի Վեհափառի տեղը․ քաղաքացի (տեսանյութ)Թրամփը չի կարողանա ոչնչացնել Իրանը․ Խամենեի. Միքայել Սրբազանը դուրս է գրվել հիվանդանոցից (տեսանյութ) ՀՀ նախագահի գլխավորած պատվիրակությունը ժամանել է ՀունաստանՏրանսգենդերները հարձակվել են զբոսաշրջիկի վրա Թայլանդի հյուրանոցում և գողացել գումարըԵՄ-ԱՄՆ հարաբերություններում հաջորդ ճգնաժամը անխուսափելի է․ FTՎարդան Ղուկասյանը բացարձակ կապ չունի հաղորդում ներկայացրած անձանց բողոքի հետ․ պաշտպան (տեսանյութ) Եվրոպան պետք է հասկանա՝ Ուկրաինայի անդամակցությունը ՆԱՏՕ-ին կդառնա Ռուսաստանի համար անընդունելի «կարմիր գիծ». Մեմա Ռուսաստանում դոլարի փոխարժեքը բարձրացել էԿաթողիկոսի եղբոր և եղբորորդու խափանման միջոցները փոխվեցինԲրազիլիայում զբոսաշրջային նավը խորտակվել է՝ կան զոհեր և անհետ կորածներՃանապարհային տեսախցիկները վերահսկում են ոչ միայն արագությունը. ինչ խախտումներ են ֆիքսվումԱՄՆ դեսպանը կանչվել է Բելգիայի ԱԳՆՀենց Կաթողիկոսն էդ ԼԳԲՏ–ներին կարգալույծ արեց, էդքան եպիսկոպոսներն իր դեմ դուրս եկան․ Ղուկասյան (տեսանյութ) Պայթյուն զորակոչային կառույցում․ հարուցվել է քրեական գործՈւկրաինայի Ռադայի պատգամավորն նախարարներին կոչ է արել չմիջամտել Ռուսաստանի հետ բանակցություններինԳերմանիայում արգելվել է ASUS և Acer համակարգիչների վաճառքըԻսպանիան հետաքննում է X-ը, Meta-ն ու TikTok-ը՝ AI-ով ստեղծված մանկական պոռնոգրաֆիայի տարածման կասկածովՌուս դիմահարդարը շպարել է Թրամփի դստերը և դարձել համացանցային հայտնիությունԳերմանիան դիտարկում է Արգենտինայից հեղուկացված գազի ներմուծման հնարավորությունՀԷՑ–ում ֆորսմաժոր են հորինում, որ չփոխհատուցեն ժողովրդին․ Ղազինյան (տեսանյութ) Հնդկաստանը խստացնում է վերահսկողությունը սոցցանցերի նկատմամբԱՄՆ ռազմաօդային ուժերի կործանիչները Մեծ Բրիտանիայից թռիչքներ են կատարել դեպի Մերձավոր ԱրևելքԱշխարհը վճռորոշ շրջադարձում․ պատերազմ, դիվանագիտություն և նոր բևեռներ (տեսանյութ) Ժնևում մեկնարկել են Ռուսաստան-Ուկրաինա բանակցությունները․ Թրամփը ճնշում է գործադրում Կիևի վրաԵՄ-ում տարաձայնություններ են առաջացել Ռուսաստանի դեմ նոր պատժամիջոցների շուրջԼարսը փակ էԱՄՆ-ն և Իրանը ավարտեցին միջնորդավորված միջուկային բանակցությունները. AxiosՌուբեն Վարդանյանը 10 տարի ազատազրկում կկրի բանտում և 10 տարի՝ խիստ ռեժիմի բանտում Բանակցությունների ընթացքում ուկրաինական պատվիրակությունում առաջացել է տարաձայնությունՀԷՑ-ում արձանագրված մեծ վթարը վերացվել է «Տաշիր» ընկերության տրամադրած սարքավորման օգնությամբ․ Ղազինյան (տեսանյութ) Ուկրաինան համաձայն է ԱՄՆ իրատեսական առաջարկներին․ ԶելենսկիՀեռախոսիս մեջ մինչև հիմա մայրիկիս համարը կա գրված, միակ երազանքս է, որ զանգ ստանամ նրանից․ Սամվել ԳրիգորյանԻրանը ցուցադրում է իր զինանոցը՝ ուղերձ հղելով Վաշինգտոնին և տարածաշրջանային երկրներինՆյու Մեքսիկոն սկսում է Էփշտեյնի «Zorro Ranch»-ի ամբողջական հետաքննությունՌուսական բանակը չափազանց ուժեղ է և փորձառու․ Լատվիայի նախագահ ՌինկևիչՖրանսիացի քաղաքական գործիչը ծաղրել է Մակրոնների հետ կապված միջադեպը