Գերաշնորհ, հոգեշնորհ հայրեր, դուք իսկապես հավատում եք, որ սա՞ է Եկեղեցու բարեկարգման ամենաճիշտ ճանապարհը. Տաթև Սրբազան
Հայ Առաքելական եկեղեցու շուրջ արտաքին ճնշումների հանգույն մեկնարկած ներքին ճնշումները նոր թափով սկսվեցին տարեսկզբից. Նիկոլ Փաշինյանը տարին սկսեց հակաեկեղեցական պայքարի մեկնակետ  Հովհաննավանքում «պատարագի» մասնակցելուց, ապա իրեն «ամրակցված» եպիսկոպոսների մասնակցությամբ ինչ-որ թղթի ստորագրմամբ և պահանջներով: Հետո եղավ սուրբծննդյան ուխտերթը,  ԱԺ-ի ինչ-որ անհասկանալի օրենսդրական նախաձեռնությունների շրջանակում իշխանական պատգամավորի «գալագոսում»-ն ու տեղեկությունները, որ ինչ-ինչ բարձրաստիճան զինվորականներ, չարաշահելով իրենց պաշտոնեական լիազորությունները, ճնշում են գործադրում գնդերեցների վրա՝ սպառնալիքների և այլ միջոցներով փորձելով նրանց ներքաշել Նիկոլ Փաշինյանի նախաձեռնած «եկեղեցու բարենորոգման» արշավի մեջ։
168.am-ը եկեղեցու շուրջ սեղմվող օղակի մասին զրուցել է Հայ Առաքելական եկեղեցու Ռումինիայի թեմի առաջնորդ Տաթև եպիսկոպոս Հակոբյանի հետ:
– Սրբազան Հայր, ո՞րն է Հայ Եկեղեցու շուրջ ստեղծվածի վերաբերյալ Ձեր գնահատականը և ինչպիսի՞ հանգուցալուծում պետք է սպասել, եթե Նիկոլ Փաշինյանն ու իր թիմը շարունակում են նույն ոճով խոսել ու գործել:
– Այսօրվա իրականությունը, բնականաբար, ցավ է պատճառում յուրաքանչյուր հայ քրիստոնյայի, առավել ևս մեզ՝ հոգևորականներիս: Այսօր մենք հավաքական առումով անցնում ենք լուրջ փորձության միջով, որը չի կարող վերքեր չպատճառել մեր եկեղեցուն: Միևնույն ժամանակ միամիտ կամ առնվազն անտեղյակ պետք է լինել Հայոց Պատմությունից, որպեսզի կարծենք, թե այս ամենը աննախադեպ կամ անօրինակ իրողություններ են: Դարեր շարունակ մեր Մայր Եկեղեցին տեսել ու դիմագրավել է այսպիսի և նույնիսկ ավելի ուժեղ արհավիրքների, որոնք, ցավոք սրտի, երբեմն ուղղորդվում էին հենց մեր հայրենի թագավորների կամ իշխանական տների կողմից:
Անշուշտ, այսօր էլ ցավալի է տեսնել ՀՀ իշխանությունների հակասահմանադրական վարքագիծն ու ընտրած ձևաչափերը՝ Եկեղեցին իրենց պատկերացրած «Բարենորոգմանը» ենթարկելու համար, սակայն մեծ հաշվով դա չէ որոշիչ ուժը կամ հանգամանքը, թե ինչ հանգուցալուծում պիտի ունենա այս արհեստածին թնջուկը: Եկեղեցու կյանքը հոգևոր կյանք է, և այն ինքնանորոգվում է միայն ու միայն քրիստոնեական հավատի սկզբունքներով, ինչը, ցավոք, կցկտուր է առկա, որոշ առումով էլ ընդհանրապես չկա սկսված շարժման գործելաոճի մեջ:
Կսպասեի՞ք ձեր միաբան եղբայրներից, որ կմիանան Փաշինյանի օրակարգին:
– Ես խոսքիս սկզբում նշեցի, որ մենք՝ որպես հավաքական հոգևորականություն, չենք կարող այս ամենից վերքեր չկրել, իսկ անհատական առումով ես այսօր, ցավոք, կանգնած եմ իմ ծառայակից և ընկերակից եղբայրներից շատերին այլևս ի հոգևորս կորցնելու վտանգի առաջ: Միգուցե մեկ օր ես կլսեմ նրանց պատճառները և որոշ չափով կընկալեմ, բայց միևնույն է, ոչինչ այլևս առաջվանը չի կարող լինել:
Ի՞նչ կփոխանցեք այդ տասը եպիսկոպոսներին և նրանց, որոնք համոզում են, թե պայքարը «բարեփոխում է»:
– Այնքան շատ բան կա ասելու, բայց կփորձեմ ամբողջացնել մտքերս մի քանի կետերի մեջ, կամ, ավելի լավ է, հարցադրումների.