Ավստրիայի Սանկտ Փյոլթըն քաղաքում մեկնարկեց Եպիսկոպոսաց հավաքը Տոկաևը կմասնակցի Խաղաղության խորհրդի առաջին նիստին Միացյալ Նահանգներում Իրանն ու Ռուսաստանը սկսել են համատեղ ռազմածովային զորավարժությունները ՈՒՂԻՂ․ «ՀայաՔվեն» ազդարարում է ընտրություններին մասնակցելու մասին․ ինչ է սպասվում Արևագալի ժամերգությունը Միածնաէջ Մայր Տաճարում Վեհափառի հանդիսապետությամբ․ լուսանկարներ Վենս. ԱՄՆ-ը կարող է ռազմական ուժ կիրառել, եթե Իրանի հետ բանակցությունները փակուղի մտնեն Սա ծաղր է. շարունակելու եմ պայքարը Ռուբենի ազատ արձակման համար․ Նուբար Աֆեյան Հայտնի են ծանրամարտի Հայաստանի 2026 թ. առաջնության լավագույն մարզիկները Զելենսկի. ԱՄՆ-ն մերժել է Կիևին Եվրոպայում Patriot հրթիռներ արտադրելու թույլտվություն տալը Ավստրիայում եմ՝ Եպիսկոպոսների ժողովի համար․ խառնաշփոթը չի կարող չեղարկել Աստծո պատրաստած նպատակակետը Վատիկանը չի մասնակցի Խաղաղության խորհրդի աշխատանքներին Հայաստանն ու ՄԹ-ն շարունակում են խորացնել համագործակցությունը կիբեռպաշտպանության ոլորտում
Սևանի հարկայինն այսուհետ կգործի նոր երկհարկանի կառույցում
Դեռևս տարեսկզբին պետական եկամուտների կոմիտեն 2011-ը հայտարարել է սպասարկման որակի բարելավման տարի: Կոմիտեի նախագահի հանձնարարականով հարկային տեսչությունների առջև խնդիր է դրվել հարկ վճարողների սպասարկման մակարդակը համապատասխանեցնել միջազգային չափանիշներին: Սպասարկման որակի բարելավմանն ուղղված կարևորագույն քայլերից մեկը՝ տեսչություններում ժամանակակից սպասարկման կենտրոնների գործարկումն է:
Տարեվերջին արդեն կարող ենք արձանագրել, որ 2011-ի ընթացքում հարկային տեսչություններում բացված ժամանակակից սպասարկման կենտրոնների գործունեությունն արդարացված է: Երևանում արդեն իսկ 5 այդպիսի սրահ կա՝ Կենտրոնի և Մյասնիկյանի հարկային տեսչություններում, Արաբկիրի և Խոշոր հարկ վճարողների տեսչություններում և Էրեբունու, Նոր Նորքի, Շենգավիթի հարկային տեսչություններում:
Հարկ վճարողներին միջազգային չափանիշներով սպասարկումն իրողություն է նաև մարզերում. Վանաձորի տարածաշրջանային սպասարկման առաջին կենտրոնին հաջորդում է Սևանի տարածքային հարկային տեսչության սպասարկման նորաոճ սրահը՝ դրանով իսկ բոլորովին նոր մակարդակի բերելով տարածքային համաչափ զարգացումը նաև հարկային ոլորտում. հարկային գրասենյակները, որպես մեկ միասնական տեղեկատվական համակարգ, սկզբունքը Սևանի ՏՀՏ-ում ևս պահանջարկված են:
ՊԵԿ նախագահ Գագիկ Խաչատրյանը հարկային տեսչությունների առջև խնդիր է դրել՝ նմանատիպ սպասարկման կենտրոնների հիմնական նպատակադրումը շատ հստակ պետք է լինի. հասնել նրան, որ անկախ տարածաշրջանային պատկանելությունից, հնարավոր լինի ՊԵԿ-ի ցանկացած սպասարկման կենտրոնում՝ գրասենյակում իրականացնել հարկային և մաքսային ծառայությունների հետ կապված ցանկացած ընթացակարգ: Օրինակ՝ Գեղարքունիքի կամ հարակից մարզերի հարկ վճարողները նոր գաղափարի իրագործման շնորհիվ կկարողանան հենց Սևանից ներկայացնել հաշվետվություն կամ համապատասխան փաստաթղթեր ուղարկել առանց մաքսատներ կամ մաքսակետեր այցելելու:
Սևանի տարածքային հարկային տեսչության սպասարկման նորաբաց կենտրոնի աշխատանքներին ծանոթանալու նպատակով Գեղարքունիքի մարզ է այցել պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահ Գագիկ Խաչատրյանը: Նշենք, որ մինչև հիմնովին վերանորոգված նոր շենք տեղափոխվելը, տեսչությունը գործում էր Սևանի քաղաքապետարանի շենքում: Այժմ Սևանի հարկայինը հարկ վճարողներին ներկայանում է միջազգային չափանիշներին համապատասխան նոր՝ երկհարկանի կառույցով, որի շինարարական աշխատանքները սկսվել են այս տարվա գարնանը: Շենքի առաջին հարկում տեղակայված է նորաոճ սպասարկման սրահը՝ հարմարավետ աշխատասենյակներով՝ համալրված ժամանակակից համակարգչային տեխնիկայով և անհրաժեշտ այլ պարագաներով՝ դրանով իսկ ավելի հեշտացնելով հարկ վճարողների աշխատանքն ու ելումուտը: Բարեփոխումների արդյունքում հարկ վճարողների սպասարկումն իրականացվում է «մեկ պատուհանի» սկզբունքով: Տեսչություն այցելելիս հարկատուներն այլևս ստիպված չեն լինի իրենց հուզող հարցերը պարզաբանելու կամ խնդիրներին լուծում տալու համար ավելորդ ժամանակ և միջոցներ վատնել՝ սենյակից սենյակ, հարկից հարկ անցնելով, այլ ցանկացած պատուհանից միանգամից կկարողանան սպառիչ պատասխան ստանալ: Արդյունքում՝ էապես նվազեցվում է հարկային տեսուչ-հարկատու շփումը: Սպասարկման կենտրոնի միջոցով է իրականացվում հարկատուների հետ տարվող աշխատանքի մոտ 90 տոկոսը, այդպիսով՝ շփումը տեսչության մյուս ստորաբաժանումների հետ հասցվում է նվազագույնի: Ինչպես Երևանի տեսչությունների սպասարկման սրահներում, այստեղ ևս այցելուներին հասանելի տեղում տեղադրված է տեղեկատվական տերմինալ, հայտարարությունների ցուցատախտակ, գովազդային հոլովակների մոնիտոր, որոնք իրենց հերթին նույնպես կնպաստեն հարկ վճարողների իրազեկման մակարդակի բարձրացմանը: Այսպիսով, Սևանի տարածքային հարկային տեսչությունում գործող նորաբաց սպասարկման կենտրոնում ևս ստեղծված են բոլոր պայմանները հարկ վճարողներին արագ և որակյալ սպասարկելու համար:
Կոմիտեի ղեկավարությունը հետևողական է հարկ վճարողների սպասարկումը միջազգային չափանիշներին համապատասխանեցնելու հարցում: Տարածաշրջաններում նույնպես հարկային գրասենյակների՝ որպես մեկ միասնական տեղեկատվական կենտրոնի գործարկումը միանշանակ կնպաստի մարզերում սպասարկման որակի բարելավմանը: Բարեփոխումների օրակարգում մյուս տեսչություններն են: