Ռուբինյան-Քըլըչ հանդիպումը որևէ գործնական առաջընթաց չարձանագրեց. Գեղամ Մանուկյան
ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Գեղամ Մանուկյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է.
«Հայ-թուրքական թղթե «համաձայնությունները»...
Երեքշաբթի Մարգարայում Ռուբինյան-Քըլըչ երկփուլ հանդիպումից հետո հատուկ չէի շտապում հրապարկային մեկնաբանություններ անել, սպասելով, որ երկու կողմից պաշտոնական հայտարարությունները կամբողջացնեն հանդիպման պատկերը։
Հիմա արդեն կարող եմ մի քանի արձանագրում կատարել։
Երկամյա դադարից հետո հերթական հանդիպումը եւս որեւէ գործնական առաջընթաց չարձանագրեց, սահմանափակվեցին վերահաստատելով նախկինում իբր ունեցած պայմանավորվածություններին կառչած մնալու մասին հայտարարությամբ։
Բայց, դեռ 2022-ի հուլիսի 1-ին Վիեննայում պայմանավորվել էին՝
«...հնարավոր ամենասեղմ ժամկետներում Հայաստան-Թուրքիա ցամաքային սահմանը հատելու հնարավորություն ապահովել, համապատասխանաբար, Հայաստան և Թուրքիա այցելող երրորդ երկրների քաղաքացիների համար և որոշել են սկսել այդ ուղղությամբ անհրաժեշտ գործընթացները»:
«...հնարավոր ամենասեղմ ժամկետներում մեկնարկել Հայաստան-Թուրքիա ուղիղ օդային բեռնափոխադրումների իրականացումը և որոշել են սկսել այդ ուղղությամբ անհրաժեշտ գործընթացները»:
(https://www.mfa.am/.../2022/07/01/Armenia_Turkey_4th/11527
Երկու տարի անց էլ առաջին պայմանավորվածությունը կյանքի չի կոչվել, իսկ բեռնափոխադրումների արգելքը մեկ տարի ուշացումով վերացվել է, սակայն այն իրական կյանքում նկատելի չէ։
Արձանագրենք՝ 2022-ին խիստ լավատես հայ պաշտոնյաները ակնկալում էին հաշված շաբաթներում ճանապարհի բացում, «սպառնում» էին տուրիստների հոսք, բայց երկու տարի անց, երեքշաբթի կայացած հանդիպմանը ստիպված միայն վերահաստատում են նախկին պայմանավորվածությունները։
Հայաստանը դեռ մինչեւ 44-օրյա պատերազմը, Հայաստան-Թուրքիա միջպետական երկխոսության մեկնարկը, երբ արդեն 1 ու կես միլիարդ դրամ էր հատկացրել սահմանից սկսյալ ճանապարհի հիմնանորոգման համար, հապշտապ
Մարգարայի անցակետը վերանորոգել է, կահավորել։
Բայց հուլիսի 30-ին այդ վայրում հայ ու թուրք բանագնացները ոչ թե վերջնական համաձայնվում են ցամաքային անցակետի բացման շուրջ, այլ վերացական ձեւակերպումներով նորից հիշում են Կարս-Գյումրի (Ախուրիկ-Աքյաքա) երկաթուղու մասին ու պայմանավորվում «...տարածաշրջանային զարգացումներին համապատասխան գնահատել տեխնիկական կարիքները, որոնք հնարավորություն կընձեռեն գործարկել Ախուրիկ/Աքյաքա երկաթուղու սահմանային անցակետը»։
Ուշադրության է արժանի ձեւակերպումը՝ «...տարածաշրջանային զարգացումներին համապատասխան»։ Ասել է թե, ոչ թե երկաթուղու գործարկման մասին առանձնաբար համաձայնություն, այլ՝ եթե ՝ «...տարածաշրջանային զարգացումները»(հիմա՝ հայ-ադրբեջանական հարաբերությունները) թույլ տան։
Համաձայնություն է գոյացել, ոչ թե երկաթուղու գործարկման շուրջ, այլ՝ «...գնահատել տեխնիկական կարիքները, որոնք հնարավորություն կընձեռեն գործարկել Ախուրիկ/Աքյաքա երկաթուղու սահմանային անցակետը»։ Գնահատել լոկ առկա վիճակի ուսումնասիրությունն է, որին պետք է հաջորդի (եթե հաջորդի) վերկառուցումը, կամ ավելի ճիշտ կառուցումը։
Դեռ 2010 թվականին «Երկիր մեդիայի» թիմով այդ վայրերում նկահանումներին ականատես եմ եղել, թե ինչ անմխիթար վիճակում է երկաթուղու թուրքական հատվածը, որը կարող է գործարկվել ամբողջովին նոր կառուցվելու դեպքում։
Հայկական Ախուրիկ կայարանին հարեւան է ոչ թե Աքյաքան, այլ Դողուքափը կայարանը, որն ամբողջովին ավերակ վիճակում է։
Եթե անգամ այն կառուցվի, թուրքական կողմի համար որեւէ հետաքրքրություն ու շահ չի ենթադրում, քանի որ դեպի արեւելք Թուրքիան ունի Կարս-Թբիլիսի-Բաքու ժամանակակից երկաթուղային երթուղին։
Այս դեպքում հարց՝ ինչու՞ պետք է թուրքական կողմը շտապի ու թանկարժեք շինարարական աշխատանք կատարի։ Դրա պատասխանը ոչ ոք չունի։
Իսկ որ այս հանդիպումները, լավատեսական հայտարարություններն ու մամլո հաղորդագրությունները մնալու են թղթի վրա, չիրականացված փաստեց արդեն Թուրքայի արտգործնախարարը, հստակ հայ-թուրքական թեկուզ աննշան կարգավումը միայն Ադրբեջանի հետ Հայաստանի հարաբերությունների վերջնականացմամբ, ասել է թե՝ թուրք-ադրբեջանական չդադարող պահանջների կատարմամբ։
Վարագույր։
Տեսանյութում՝ հատվածներ հայ-թուրքական երկաթուղու մասին 2010 թվականին նկարահանածս «Բաժանված զույգը» փաստագրական ֆիլմից։
Մադուրոն պետք է պատասխանատվության ենթարկվի Վենեսուելայում, այլ ոչ թե ԱՄՆ‑ում. Բրազիլիայի նախագահՀայտարարությունն անցնում է փաստաբանական համայնքի հետ հարաբերությունների ընդունելի սահմաններըԹրամփը մարտի վերջին կայցելի ՉինաստանԲայկալ լճի սառույցի մեջ բեռնատար է ընկելՈւկրաինական ԱԹՍ-ների հարձակման հետևանքով Կրասնոդարի երկրամասում տուժած կաՌուսաստանի ՊՆ-ն հրապարակել է մեկ օրվա ընթացքում Ուկրաինայի ԶՈւ կորուստների մասին տվյալներՀնդկաստանում ուժեղացրել են անվտանգության միջոցները ահաբեկչության սպառնալիքի պատճառովՏարածաշրջանային զարգացումներ, ներքաղաքական լարվածություն և Արցախյան օրակարգ (տեսանյութ)Հայաստանում վարելահողերի շուրջ 50%-ը չի մշակվում․ ի՞նչ անել. Տիգրան ԴումիկյանԻշխանությունները սկսել են հպարտանալ նախկինների ստեղծածով, Խոտորյալներից մեկը դարձի եկավ, մնացին 8-ը (տեսանյութ)Իրանի ժողովրդի հետ պետք է խոսել հարգալից լեզվով․ Արաղչի Ուկրաինան պահանջում է խաղաղությունից հետո առաջնագծում եվրոպական ուժերի տեղակայում. ԶելենսկիՄեքսիկայի քաղաքականությունը կայունացնում է իրավիճակը ԱմերիկայումՓորձագետը զգուշացնում է․ սմարթֆոնները շուրջօրյա հետևում են օգտատերերինՈւկրաինայի հակամարտությունը գնում է կարգավորման ճանապարհով․ ԱՄՆ-ում Ռուսաստանի գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Թաթարստանում՝ Ուկրաինայի սահմանից 1200 կմ հեռու, հայտարարվել է անօդաչու թռչող սարքերի վտանգՍտեփաշինը բացահայտել է Պուտինի խնդրանքը Ելցինին Պարեկային ծառայողները ուժեղացված ծառայության ընթացքում ինքնաձիգներ ու ատրճանակներ են հայտնաբերելԵՄ-ն պատրաստ է աջակցել Իրանի միջուկային ծրագրի շուրջ դիվանագիտական գործընթացինՌուբեն Վարդանյանը ձայնային հաղորդագրություն է թողել Բաքվի դաժան «դատավճռից» հետոԻսրայելի տարածքային ընդլայնումը Մերձավոր Արևելքում ընդունելի կլիներ․ Իսրայելում ԱՄՆ դեսպանԻնչ եղանակ է սպասվումԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը մարտի 31-ից ապրիլի 2-ը կայցելի ՉինաստանԱՄՆ առևտրային ներկայացուցիչը հայտարարել է, որ ԱՄՆ-ն կարող է բարձրացնել Չինաստանից ներմուծման մաքսատուրքերը«Գարունդ հայերեն է գալիս». Մարագոսը հայերենով շնորհավորում է Մայրենի լեզվի միջազգային օրը (տեսանյութ)Հունգարիան շարունակում է արգելափակել ԵՄ-ի կողմից Ուկրաինային տրամադրվելիք 90 միլիարդ եվրոյի ռազմական վարկըԱՄՆ-ը քննարկում է Իրանի գերագույն առաջնորդի սպանության հնարավորությունըԱՄՆ Գերագույն դատարանի որոշումը համաշխարհային տնտեսության համար դրական ազդեցություն չի ունենա. վերլուծաբանՓետրվարի տաքացումը դեռ գարուն չէ․ մարտի 1-6-ը սպասվում է նորմայից 1-3 աստիճանով ցածր ջերմաստիճանThe Times․ Չարլզ III-ը կաջակցի իր եղբորը գահաժառանգությունից բացառելու որոշմանըԹրամփի նոր մաքսատուրքերը կտևեն 150 օրԻրանը պաշտոնական ազդանշան է ուղարկում ոչ միայն ՄԱԿ-ին, այլև տարածաշրջանի բոլոր երկրներին․ ԶաքարյանՀայաստան այցելած ազգությամբ ադրբեջանցիները ՌԴ քաղաքացիներ էին. ԱԱԾ3 քաղաքներում օդում փոշու պարունակությունը գերազանցել է սահմանային թույլատրելի կոնցենտրացիանԷկոպարեկային ծառայության տեղամասի պետը անսթափ վիճակում վարելու համար զրկվել է վարորդականիցԿսկսվի Վրաստանի և ՀՀ-ի այլ քաղաքների միջև ուղիղ չվերթերի աշխատանքը«ՄԵԳԱ ԹՐԵՅԴ»–ին պատկանող լցակայանում հայտնաբերվել է թերլիցքավորում«Հպարտ եմ, որ Էդուարդի նման որդի ունեմ». Էդուարդ Հարությունյանն անմահացել է 2022 թ. սեպտեմբերի 13-ին Ճակատենի դիրքերում. «Փաստ»Խոտորյալներից մեկը դարձի եկավ, մնացին 8-ը. «Հրապարակ»Չորս տարի անց. ուկրաինական պատերազմը` որպես տրանսֆորմացիայի կատալիզատոր. «Փաստ»Պարգևավճար ստացած ղեկավարները պարտադիր պետք է ինքնակրթությամբ զբաղվեն. «Հրապարակ»«Դարձ ի շրջանս յուր». ի՞նչ է կատարվում անշարժ գույքի շուկայում արհեստական «բումից» հետո. «Փաստ»ՔՊ–ում խուճապահար են,. ինչպե՞ս են փակելու վարկերը. «Հրապարակ»Իշխանությունները սկսել են հպարտանալ նախկինների ստեղծածով. «Հրապարակ»«Ժողովրդին պատերազմով վախեցնելով, Ադրբեջանի հետ համագործակցելով, «խաղաղության» քարոզ անելով՝ փորձելու են ինչ-որ արդյունք ստանալ». «Փաստ»Ո՞ր դեպքում ՔԿՀ ծառայողը հավելավճար ստանալու իրավունք ձեռք չի բերի. նախագիծ. «Փաստ»Արդյո՞ք ավելի սանձարձակ կդառնա պատերազմը Եկեղեցու դեմ. «Փաստ»Վահագն Խաչատուրյանն ինչ-որ բա՞ն է ակնարկում Նիկոլ Փաշինյանին. «Փաստ»Հանրությունը հերքում է ԿԳՄՍՆ-ի «հերքումը». «Փաստ»Ո՛չ քայլ են անում, ո՛չ էլ վերջնական պատասխան տալիս. «Փաստ»