Հայտնի են Մարթա Կոսի՝ Հայաստան այցի ժամկետները «Քարֆուր»-ի «Կրուասան կրեմով» և «Դոնաթ նուտելայով» արտադրատեսակների արտադրությունը կասեցվել է Euractiv. ԵՄ դեսպանները կրկին չկարողացան համաձայնության գալ Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցների փաթեթի շուրջ Իրավապահները մտել են ԲՀԿ նախագահ Գագիկ Ծառուկյանի տուն և զննություն են իրականացնում. Նոր մանրամասներ ՈՒՂԻՂ․ Բագրատ սրբազանի և 17 կալանավորների գործով դատական նիստը շարունակվում է Սա ակնհայտ ադրբեջանական ֆեյք էջ է․ Տաթևիկ Հայրապետյան Վանաձորում եղևնի է տապալվել. վնասվել են գազատար խողովակները Ալիևի օգնականը Ռուբեն Վարդանյանի դեմ վճիռը որակել է որպես «արդարության վերականգնում» Արյունահեղ հրաձգություն Երևանի Աբելյան փողոցում. նոր մանրամասներ (տեսանյութ) Փաշինյանը Վաշինգտոնում, սահմաններ, կրակոցներ ու նոր ուղերձ (տեսանյութ) Գագիկ Ծառուկյանի տանը զննություն է կատարվում Ահա և վերջ. Մեդվեդև.Սպասվում է Փաշինյան-Ալիև հանդիպում (տեսանյութ)
Դատախազը պետք է որոշում կայացնի՝ հիմնվելով փաստերի վրա, իսկ փաստերը համառ են. Աննա Վարդապետյան
Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը և տեղակալներ Գևորգ Բաղդասարյանն ու Սրբուհի Գալյանը, Դատախազության 105-ամյակի միջոցառումների շրջանակում, շարունակել են Երևանի պետական համալսարանի իրավագիտության ֆակուլտետի ուսանողների հետ հանդիպումների շարքը, պատասխանել են նրանց հարցերին:
Մարտի 17-ին և 15-ին, Գլխավոր դատախազությունում տեղի ունեցած հանդիպումների ընթացքում, ուսանողները գլխավոր դատախազի և տեղակալների հետ զրուցել են պրոֆեսիոնալ, տարբեր ազդեցություններից զերծ դատախազ դառնալու համար անհրաժեշտ որակների, վարույթների ձգձգման օբյեկտիվ և սուբյեկտիվ պատճառների, դատարանում դատախազի կողմից մեղադրանքի որակյալ պաշտպանության ընթացքում անհրաժեշտ հատկանիշների, Քրեական դատավարության նոր օրենսգրքի մի շարք կարգավորումների, ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման ընթացակարգի և այլ հարցերի մասին:
Ուսանողուհի Լուիզա Լոքյանի հարցին, թե ինչպես կարող են դատավորները, դատախազները զերծ մնալ տարբեր տեսակի ազդեցություններից՝ Աննա Վարդապետյանը պատասխանել է՝ մեջբերելով հույն փիլիսոփա Արիստոտելի խոսքը. «Օրենքը հույզերից ազատ բանականությունն է»: «Սա լավագույն բանաձևն է: Օրենքի կիրառումը պետք է ազատ լինի հույզերից: Դատախազը պետք է որոշում կայացնի՝ հիմնվելով փաստերի վրա, իսկ փաստերը համառ են», - ընդգծել է հանրապետության գլխավոր դատախազը:
Աննա Վարդապետյանը խորհուրդ է տվել ուսանողներին ուշադրություն դարձնել կարդացած գրականության որակին: «Ինչպես չեք ընդունի անորակ սնունդ, այնպես էլ չպետք է կարդալ անորակ գրականություն ու տեքստեր: Մեզ տրված ժամանակն արժեքավոր է և այն պետք է ծախսենք դրական ու որակյալ «կալորիա» ունեցող գիտելիքի վրա», - ընդգծել է ՀՀ գլխավոր դատախազը:
Գլխավոր դատախազի տեղակալներ Սրբուհի Գալյանը և Գևորգ Բաղդասարյանը ուսանողների հետ զրույցում անդրադարձել են իրենց համակարգման ոլորտներում իրականացվող աշխատանքներին, ձեռքբերումներին ու մարտահրավերներին, առկա խնդիրների լուծման ուղղություններին:
Սրբուհի Գալյանը ներկայացրել է Ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործերով վարչության կազմավորման պատմությունը, նպատակները և գործառույթները՝ ուղղված հանցավոր ճանապարհով ձեռք բերված հանրային բարիքը պետությանը վերադարձնելուն:
Գևորգ Բաղդասարյանն անդրադարձել է դատարանում դատախազի կողմից մեղադրանքի որակյալ պաշտպանության համար անհրաժեշտ հատկանիշներին և դրանցից առանձնացրել հոգեբանական կայունությունը, մտքի ճկունությունը, արագ կողմնորոշվելու ունակությունն ու կուտակած գիտելիքը:
Գլխավոր դատախազություն կատարած այցի շրջանակում ուսանողները շրջել են նաև Դատախազության թանգարանում, ծանոթացել կառույցի ստեղծման պատմությանն ու զարգացման ընթացքին:
Գլխավոր դատախազությունում ուսանողների հետ նման ձևաչափով հանդիպումները կրելու են շարունակական բնույթ։
Հայտնի են Մարթա Կոսի՝ Հայաստան այցի ժամկետները«Քարֆուր»-ի «Կրուասան կրեմով» և «Դոնաթ նուտելայով» արտադրատեսակների արտադրությունը կասեցվել էԱՄՆ-ն վիզային սահմանափակումներ է սահմանել 18 իրանցիների նկատմամբԵվրոպան ցանկանում է որ մարտերը Ուկրաինայի տարածքում շարունակվեն որքան հնարավոր է երկար. ԳրուշկոEuractiv. ԵՄ դեսպանները կրկին չկարողացան համաձայնության գալ Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցների փաթեթի շուրջ Իրավապահները մտել են ԲՀԿ նախագահ Գագիկ Ծառուկյանի տուն և զննություն են իրականացնում. Նոր մանրամասներԳերմանիայի կանցլերը հայտարարել է` մտադիր է վերընտրվելՈՒՂԻՂ․ Բագրատ սրբազանի և 17 կալանավորների գործով դատական նիստը շարունակվում էՍա ակնհայտ ադրբեջանական ֆեյք էջ է․ Տաթևիկ ՀայրապետյանDer Spiegel․ Զալուժնին «հաստատել է» «Հյուսիսային հոսքեր»-ի պայթեցումը՝ առանց Զելենսկու տեղեկացմանՎանաձորում եղևնի է տապալվել. վնասվել են գազատար խողովակները Ալիևի օգնականը Ռուբեն Վարդանյանի դեմ վճիռը որակել է որպես «արդարության վերականգնում»Ուկրաինայի հարցով բանակցություններում քննարկվում է Դոնբասում ապառազմականացված գոտու ստեղծումը․ NYTԲժիշկները փրկել են տղամարդու, որը մեկ օր քայլել էր գլխում տրավմատիկ զենքի գնդակովԱրյունահեղ հրաձգություն Երևանի Աբելյան փողոցում. նոր մանրամասներ (տեսանյութ)Փաշինյանը Վաշինգտոնում, սահմաններ, կրակոցներ ու նոր ուղերձ (տեսանյութ)Ռուսաստանը պատրաստ է շարունակել աջակցությունը Իրանի խաղաղ միջուկային ծրագրերին. ԳրուշկոԶելենսկին անվանել է այն երկիրը, որտեղ տեղի կունենան Ուկրաինայի հարցով հաջորդ խաղաղ բանակցություններըԳագիկ Ծառուկյանի տանը զննություն է կատարվում Թրամփը անարդար է համարում Ուկրաինայում հակամարտության շարունակումըԱհա և վերջ. Մեդվեդև.Սպասվում է Փաշինյան-Ալիև հանդիպում (տեսանյութ)ԱՄՆ նախագահը քննադատել է Միացյալ Թագավորությանը՝ Դիեգո Գարսիա կղզու վարձակալության գործարքի առնչությամբԵՄ-ՀՀ հարաբերությունները շարունակում են խորանալ․ հայտարարությունԴատարանը Եկեղեցուց հայցադիմումներ է ընդունել վարույթ․ ինչ է սպասվում կարգալույծ հայտարարված Արամայիս Թախմազյանին Զելենսկին հայտարարություն է արել Ռուսաստան-ՆԱՏՕ նոր պայմանագրի վերաբերյալԱՄՆ-ն կարող է հարվածել Իրանին այս շաբաթ օրըԶենքի նորացման գործընթաց է տեղի ունենում ՆԱՏՕ-ի անդամ երկրներում. ԳրուշկոCNN. Թրամփը դեռևս վերջնական որոշում չի կայացրել Իրանին հարվածելու վերաբերյալԱրևմուտքում բացահայտել են Ուկրաինայի շուրջ բանակցությունների հիմնական խնդրահարույց հարցերըՍիրիան հետաքրքրված է Ռուսաստանի ռազմական ներկայությամբ տարածաշրջանում. Լավրով Զելենսկին հայտարարել է՝ չի ցանկանում ժամանակ վատնել Պուտինի «պատմական անհեթեթությունների» վրա Ո՞վ կփոխարինի Հրայր Թովմասյանին . Տհաճ իրավիճակ՝ ՔՊ-ում․ ո՞վ կլինի ցուցակի առաջին կինը (տեսանյութ)Ձևավորվել է ՆԳՆ հանցավորության վիճակագրության և հետազոտական կենտրոնըԻնչպե՞ս է Սրբուհի Գալյանը տարբերելու ատելության խոսքը՝ խոսքի ազատությունից (տեսանյութ)Գերմանիան մեծացնում է կախվածությունը ԱՄՆ-ից՝ նախատեսելով նոր F-35 կործանիչների գնում Ազատությունից զրկվածների համար քրեակատարողական հիմնարկների շենքային պայմանների հարցերը պիտի լուծվեն (տեսանյութ)Կրակոցներից տուժածների վիճակը ծանր է, նրանք գտնվում են բժշկական խիստ հսկողության ներքո․ Ավանեսյան (տեսանյութ) Թրամփը խորհրդակցություն է անցկացրել Իրանին հարվածելու վերաբերյալՄարդիկ կմտածեն, որ իրենց քվեարկությունն անիմաստ էր, պետք է բացատրել. Մհեր Գրիգորյան2026-ի հունվարից ևս 15 հազար քաղաքացի սկսել է օգտվել հետվճարի ծառայությունից. ԱՍՀ նախարար Հրադադարի ռեժիմի շուրջ բանակցություններում գրանցվել է «նշանակալի առաջընթաց»․ CNNLa Repubblica. Իտալիան հրաժարվում է վիզա տրամադրել ռուս պարալիմպիկ մարզիկներին ուղեկցողներին Գիրք նվիրելու օրվա կապակցությամբ ԿԳՄՍՆ-ն Կառավարության անդամներին գրքեր է նվիրել (տեսանյութ)Ուկրաինայում բացահայտել են Ժնևյան բանակցությունների մանրամասներըՀյուսիսային Կորեայի առաջնորդը ներկայացրել է տասնյակ միջուկային հրթիռ կրող համակարգերՀարավային Կորեայի նախկին նախագահը դատապարտվել է ցմահ ազատազրկմանՀՀ-ում արձանագրվել է «Չիկունգունիա տենդ» հիվանդության դեպք Հարավային Կորեայի դատարանը ցմահ ազատազրկման դատապարտեց նախկին նախագահինCBS. ԱՄՆ-ը քննարկում է Իրանին հարված հասցնելու հնարավորությունը այս շաբաթավերջին ԱՄՆ-ն չի ցանկանում, որ Ուկրաինան մասնակցի ՆԱՏՕ-ի գագաթնաժողովի հանդիպումներին. Politico