Ավստրիայի Սանկտ Փյոլթըն քաղաքում մեկնարկեց Եպիսկոպոսաց հավաքը Տոկաևը կմասնակցի Խաղաղության խորհրդի առաջին նիստին Միացյալ Նահանգներում Իրանն ու Ռուսաստանը սկսել են համատեղ ռազմածովային զորավարժությունները ՈՒՂԻՂ․ «ՀայաՔվեն» ազդարարում է ընտրություններին մասնակցելու մասին․ ինչ է սպասվում Արևագալի ժամերգությունը Միածնաէջ Մայր Տաճարում Վեհափառի հանդիսապետությամբ․ լուսանկարներ Վենս. ԱՄՆ-ը կարող է ռազմական ուժ կիրառել, եթե Իրանի հետ բանակցությունները փակուղի մտնեն Սա ծաղր է. շարունակելու եմ պայքարը Ռուբենի ազատ արձակման համար․ Նուբար Աֆեյան Հայտնի են ծանրամարտի Հայաստանի 2026 թ. առաջնության լավագույն մարզիկները Զելենսկի. ԱՄՆ-ն մերժել է Կիևին Եվրոպայում Patriot հրթիռներ արտադրելու թույլտվություն տալը Ավստրիայում եմ՝ Եպիսկոպոսների ժողովի համար․ խառնաշփոթը չի կարող չեղարկել Աստծո պատրաստած նպատակակետը Վատիկանը չի մասնակցի Խաղաղության խորհրդի աշխատանքներին Հայաստանն ու ՄԹ-ն շարունակում են խորացնել համագործակցությունը կիբեռպաշտպանության ոլորտում
Նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ պետական բյուջեի եկամուտներն աճել են 9.9%-ով կամ շուրջ 68.5 մլրդ դրամով, որն ապահովվել է հարկերի, տուրքերի, պարտադիր սոցիալական ապահովության վճարների և պաշտոնական դրամաշնորհների հաշվին:
Պետական բյուջեի եկամուտների 93.4%-ը ձևավորվել է հարկային եկամուտների, պետական տուրքերի և պարտադիր սոցիալական ապահովության վճարների, 5%-ը՝ այլ եկամուտների, 1.6%-ը՝ պաշտոնական դրամաշնորհների հաշվին: Պետական հիմնարկների արտաբյուջետային եկամուտները հաշվետու ժամանակահատվածում կազմել են շուրջ 17.3 մլրդ դրամ կամ տարեկան ծրագրված մուտքերի 83.2%-ը:
2011 թվականի հունվար-նոյեմբեր ամիսների ընթացքում ՀՀ պետական բյուջե են մուտքագրվել 596.2 մլրդ դրամ հարկային եկամուտներ ու պետական տուրքեր, որից 1.3 մլրդ դրամը կազմել են արտաբյուջետային հաշիվներին մուտքագրված հարկային եկամուտները: Առանց արտաբյուջետային մուտքերի պետական բյուջեի հարկերի ու տուրքերի տարեկան ծրագրի կատարողականը կազմում է 91.2%, իսկ դրանք հաշվի առած՝ 91% (արտաբյուջետային հաշիվներին մուտքագրված հարկային եկամուտների կատարողականը կազմել է 57.9%): 2010 թվականի նույն ժամանակահատվածի համեմատ հարկերն ու տուրքերն աճել են 9.9%-ով կամ 53.7 մլրդ դրամով: Հարկային եկամուտների աճը հիմնականում պայմանավորված է ավելացված արժեքի հարկի, շահութահարկի, եկամտահարկի և մաքսատուրքի աճով:
Հարկերի և տուրքերի 50.2%-ն ապահովվել է ավելացված արժեքի հարկի հաշվին, որը կազմել է 299.1 մլրդ դրամ և 8.4%-ով կամ 23.3 մլրդ դրամով գերազանցել նախորդ տարվա նույն ցուցանիշը: ԱԱՀ-ի մուտքերից 189.7 մլրդ դրամը ստացվել է ՀՀ սահմանին հարկումից, 109.4 մլրդ դրամը՝ ներքին շրջանառությունից:
Պետական բյուջեի հարկային եկամուտների ու պետական տուրքերի 5.8%-ն ապահովվել է ակցիզային հարկի հաշվին՝ կազմելով 34.7 մլրդ դրամ: Մասնավորապես՝ հանրապետություն ներմուծվող ենթաակցիզային ապրանքների հարկումից ստացվել է 24.2 մլրդ դրամ, հանրապետությունում արտադրվող ենթաակցիզային ապրանքների հարկումից՝ 10.5 մլրդ դրամ:
Հաշվետու ժամանակահատվածում ՀՀ պետական բյուջեի հարկային եկամուտների 15.3% ը ձևավորվել է շահութահարկի հաշվին՝ կազմելով շուրջ 91 մլրդ դրամ: Նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ շահութահարկի մուտքերն աճել են 28.3%-ով կամ 20.1 մլրդ դրամով:
Հաշվետու ժամանակահատվածում ՀՀ պետական բյուջե է մուտքագրվել շուրջ 73.2 մլրդ դրամ եկամտահարկ' ապահովելով հարկերի և տուրքերի 12.3%-ը: Նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ եկամտահարկի մուտքերն աճել են 8.9%-ով կամ 6 մլրդ դրամով:
Մաքսատուրքի գծով մուտքերը կազմել են շուրջ 33.1 մլրդ դրամ կամ հարկերի և տուրքերի 5.5%-ը և 19%-ով կամ 5.3 մլրդ դրամով գերազանցել 2010 թվականի համապատասխան ցուցանիշը:
2011 թվականի հունվար-նոյեմբեր ամիսների ընթացքում պետական բյուջե են մուտքագրվել ավելի քան 20.3 մլրդ դրամ պետական տուրքեր՝ կազմելով տարեկան ծրագրի 93%-ը: Նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ նշված մուտքերն աճել են 13.1%-ով կամ 2.4 մլրդ դրամով:
Հաշվետու ժամանակահատվածում գործունեության առանձին տեսակներից գանձվել են 19.2 մլրդ դրամ հաստատագրված վճարներ՝ ապահովելով հարկային եկամուտների ու պետական տուրքերի 3.2%-ը: Նշված ցուցանիշը նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ նվազել է 6.1%-ով, ինչը հիմնականում պայմանավորված է գործունեության որոշ տեսակների՝ հարկման ընդհանուր դաշտ անցնելու հանգամանքով:
2011 թվականի հունվար-նոյեմբեր ամիսներին ՀՀ պետական բյուջե են մուտքագրվել ավելի քան 11.2 մլրդ դրամ բնօգտագործման և բնապահպանական վճարներ, որոնք նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ ավելացել են 29.7% ով կամ 2.6 մլրդ դրամով՝ հիմնականում պայմանավորված այլ պետություններում գրանցված տրանսպորտային միջոցներից օդային ավազան վնասակար նյութեր արտանետելու, օգտակար հանածոների արդյունահանման և ՀՀ ներմուծվող՝ շրջակա միջավայրին վնաս պատճառող ապրանքների համար գանձվող վճարների աճով:
Հաշվետու ժամանակահատվածում պետական բյուջե են մուտքագրվել 14.4 մլրդ դրամի այլ հարկեր: Մասնավորապես՝ 5.9 մլրդ դրամ է կազմել «Կոնցեսիայի մասինե ՀՀ օրենքով սահմանված ռոյալթին, 3 մլրդ դրամ՝ ճանապարհային վճարները, 1.6 մլրդ դրամ՝ ռադիոհաճախականության օգտագործման թույլտվության տրամադրման (գործողության ժամկետի երկարաձգման) վճարները, 937.9 մլն դրամ՝ հարկային օրենսդրության խախտման համար «Հարկերի մասինե ՀՀ օրենքով սահմանված տուգանքները, 930 մլն դրամ՝ ԱՏԳԱԱ 2208 ապրանքային ծածկագրին դասվող օղու ներմուծման թույլտվության համար սակագնային քվոտայի վճարը, 420.1 մլն դրամ՝ հանրային ծառայությունների կարգավորման պարտադիր վճարները, 289.5 մլն դրամ՝ կոնցեսիոն վճարը, 42.3 մլն դրամ՝ արտոնագրային վճարները և 1.3 մլրդ դրամ՝ ՀՀ կառավարությանն առընթեր պետական եկամուտների կոմիտեի նյութական խրախուսման ֆոնդի եկամուտները: Նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ այլ հարկերի փաստացի ցուցանիշն աճել է 25.3% ով կամ 2.9 մլրդ դրամով, ինչը հիմնականում պայմանավորված է ռոյալթիի և ռադիոհաճախականության օգտագործման թույլտվության տրամադրման վճարների աճով:
Պարտադիր սոցիալական ապահովության վճարների գծով բյուջետային եկամուտները կազմել են շուրջ 112.2 մլրդ դրամ՝ 90.9%-ով ապահովելով տարեկան կանխատեսված ցուցանիշը: 2010 թվականի նույն ժամանակահատվածի համեմատ պարտադիր սոցիալական ապահովության վճարներն աճել են 14%-ով կամ 13.7 մլրդ դրամով:
2011 թվականի հունվար-նոյեմբեր ամիսների ընթացքում դրամաշնորհային ծրագրերի շրջանակներում պետական բյուջե է մուտքագրվել շուրջ 12.5 մլրդ դրամ կամ տարեկան ծրագրով նախատեսվածի 45.5%-ը: Նշված գումարից 11.3 մլրդ դրամը ստացվել է Եվրամիության աջակցության շրջանակներում: Շուրջ 1.2 մլրդ դրամ է մուտքագրվել պետական հիմնարկների արտաբյուջետային հաշիվներին՝ կազմելով ծրագրով նախատեսվածի 83.8% ը, առանց որի պաշտոնական դրամաշնորհների կատարողականը կազմում է 43.4%: 2010 թվականի նույն ժամանակահատվածի համեմատ ստացված դրամաշնորհներն աճել են 2.1 անգամ կամ 6.6 մլրդ դրամով:
2011 թվականի հունվար-նոյեմբեր ամիսներին ՀՀ պետական բյուջեի այլ եկամուտները կազմել են ավելի քան 37.8 մլրդ դրամ՝ 94.4%-ով ապահովելով տարեկան ծրագրային ցուցանիշը: Նշված գումարից 14.8 մլրդ դրամը կազմել են ՀՀ պետական հիմնարկների արտաբյուջետային եկամուտները, որոնց ծրագիրը կատարվել է 86.6%-ով: Առանց վերջիններիս այլ եկամուտների հունվար-նոյեմբերի փաստացի ցուցանիշի գծով արձանագրվել է տարեկան ծրագրի 100.2% կատարողական: Այլ եկամուտների ծրագրի նշված բարձր կատարողականը հիմնականում ապահովվել է բանկերում և այլ ֆինանսավարկային հաստատություններում բյուջեի ժամանակավոր ազատ միջոցների տեղաբաշխումից և դեպոզիտներից ստացվող տոկոսավճարների, իրավաբանական անձանց կապիտալում կատարված ներդրումներից ստացվող շահաբաժինների և ՀՀ կառավարությանն առընթեր անշարժ գույքի կադաստրի պետական կոմիտեի ծախսերի նկատմամբ եկամուտների գերազանցումից մուտքերի հաշվին, որոնք գերազանցել են տարեկան ծրագրային ցուցանիշները համապատասխանաբար 24.9, 100.7 և 60.1 տոկոսով: Ի տարբերություն նշված եկամտատեսակների ցածր կատարողական է գրանցվել տիրազուրկ, ժառանգության իրավունքով, ինչպես նաև ֆիզիկական և իրավաբանական անձանցից (բացառությամբ ՀՀ համայնքների, միջազգային կազմակերպությունների, օտարերկրյա պետությունների) նվիրատվության կարգով պետությանը որպես սեփականություն անցած դրամական միջոցներից մուտքերի գծով, որոնց տարեկան ծրագիրը կատարվել է 29.2%-ով, առանց արտաբյուջետային միջոցների՝ 67.5%-ով: Հաշվետու ժամանակահատվածում 5.5 մլրդ դրամ է մուտքագրվել իրավախախտումների համար կիրառվող պատժամիջոցներից՝ կազմելով տարեկան ծրագրով կանխատեսված ցուցանիշի 87.3%-ը, առանց արտաբյուջետային միջոցների՝ 100.1%-ը: 2010 թվականի նույն ժամանակահատվածի համեմատ այլ եկամուտները նվազել են 12.8%-ով կամ շուրջ 5.6 մլրդ դրամով, ինչը հիմնականում պայմանավորված է բանկերում և այլ ֆինանսավարկային հաստատություններում բյուջեի ժամանակավոր ազատ միջոցների տեղաբաշխումից և դեպոզիտներից ստացվող տոկոսավճարների նվազմամբ:
Ավստրիայի Սանկտ Փյոլթըն քաղաքում մեկնարկեց Եպիսկոպոսաց հավաքը Ռուսաստանը մարտից կսկսի նոր անօդաչուների փորձնական թռիչքներըՏոկաևը կմասնակցի Խաղաղության խորհրդի առաջին նիստին Միացյալ ՆահանգներումԻրանն ու Ռուսաստանը սկսել են համատեղ ռազմածովային զորավարժություններըՈՒՂԻՂ․ «ՀայաՔվեն» ազդարարում է ընտրություններին մասնակցելու մասին․ ինչ է սպասվումԱրևագալի ժամերգությունը Միածնաէջ Մայր Տաճարում Վեհափառի հանդիսապետությամբ․ լուսանկարներՎենս. ԱՄՆ-ը կարող է ռազմական ուժ կիրառել, եթե Իրանի հետ բանակցությունները փակուղի մտնեն Հայաստանի սահմանամերձ գյուղերում դպրոցներ են փակվումԺնևում Իրանի և ԱՄՆ-ի միջև ձեռք է բերվել փոխըմբռնում հիմնական սկզբունքների շուրջՍա ծաղր է. շարունակելու եմ պայքարը Ռուբենի ազատ արձակման համար․ Նուբար ԱֆեյանՀայտնի են ծանրամարտի Հայաստանի 2026 թ. առաջնության լավագույն մարզիկներըԶելենսկի. ԱՄՆ-ն մերժել է Կիևին Եվրոպայում Patriot հրթիռներ արտադրելու թույլտվություն տալըԱվստրիայում եմ՝ Եպիսկոպոսների ժողովի համար․ խառնաշփոթը չի կարող չեղարկել Աստծո պատրաստած նպատակակետըՎատիկանը չի մասնակցի Խաղաղության խորհրդի աշխատանքներին Ուիթկոֆը հայտարարել է Ժնևում Ուկրաինայի հարցով բանակցություններում էական առաջընթացի մասինՀայաստանն ու ՄԹ-ն շարունակում են խորացնել համագործակցությունը կիբեռպաշտպանության ոլորտումՄիրզոյանն ու Կուպմանը քննարկել են ՀՀ-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման գործում առկա դինամիկանAmnesty International-ը Ռուբեն Վարդանյանի դատավճիռը արդարադատության նկատմամբ ծաղր է որակել11.3 միլիոն դրամի վնաս․ «Ագարակ» մաքսակետի բաժնի պետը, տեղակալը և տեսուչը կկանգնեն դատարանի առաջՀայկ Մարությանի ուժը մասնակցելու է ընտրություններին․ «Հրապարակ» 2025-ին ավելի քան 75 հազար գրանցում․ Պետռեգիստրի գործակալության հաշվետվությունը ներկայացվել է նախարարինՈսկու գինը նվազել էՆյու Յորքի եկեղեցում պայթյուն է որոտացել․ կան տուժածներՎենս. ԱՄՆ-ը թույլ չի տա Իրանին ձեռք բերել միջուկային զենքՍտեփանծմինդա-Լարս ավտոճանապարհը փակ է միայն բեռնատարների համարՍպասվում են հաճելի հանդիպումներ, հնարավոր են նոր ծանոթություններ․ օրվա աստղագուշակ Նիկոլ Փաշինյանն աշխատանքային այցով մեկնել է ԱՄՆԱմենամեծ խնդիրն այն է, որ գերիների թեման, թեև տարբեր ֆորմատի հանդիպումներում արծարծվում է, սակայն որևէ կողմի համար օրակարգի առանցք չի դառնում․ Աբրահամյան Համայնքային ոստիկանների բացատրական աշխատանքի շնորհիվ կամավոր հանձնվել է մեծ քանակի զենք-զինամթերքԿոտայքի մարզում բախվել են «Hyundai Elantra»-ն ու «BMW»-ն. կա վիրավորԱյսօր սպասում ենք փետրվարի ամենատաք օրերից մեկը․ Գագիկ Սուրենյան«Ժողովուրդ». Քրեական գործի քննությունը տապալված է. նախկին ոստիկանապետին դատարան չեն կարողանում բերել«Հրապարակ». Իշխանությունները ընտրություններից 10 օր առաջ ցանկանում են մեծ շքերթ անցկացնելՔոչարյանի թիմից ովքեր ցուցակի առաջնային տեղերում կլինեն. «Հրապարակ»Ղալումյանների ստացած ձայներին կասկածում են․ «Հրապարակ»ՔՊ-ական պատգամավորներից շատերը խոր ընկճախտի մեջ են հայտնվել. «Հրապարակ»Ի՞նչ ձևաչափով է մեկնարկում Եպիսկոպոսաց ժողովը. «Իրավունք»Արամ Սարգսյանը՝ տրոյական ձիու կերպարում. նա կարծում է, որ իշխանությունը «քցում» է իրենց. «Հրապարակ»Չի բացառվում, որ Մանկավարժական համալսարանում պաշտոնավարող անձինք հայտնվեն իրավապահների տեսադաշտումԹարիք Ռահմանը ստանձնել է Բանգլադեշի վարչապետի պաշտոնը Բեյրութում տաքսու վարորդները փակել են փողոցները բենզինի գների բարձրացման պատճառով Ռազմական փորձագետների գնահատմամբ՝ Էստոնիայի էներգահամակարգը խոցելի է սահմանափակ հարվածների դեպքումԳագիկ Սուրենյանն ավետել է գարնան գալուստը Ժողովուրդը թույլ չի տա «հանձնել» Դոնբասը․ ԶելենսկիԻրանի գերագույն առաջնորդը արձագանքել է ԱՄՆ-ի սպառնալիքներին Վերջին տարիներին ամենաշահավետ ներդրումը եղել է ոսկինՄակրոնը առավոտյան վազքի է դուրս եկել Հնդկաստանում Ձմեռային ՕԽ․ Ադելիա Պետրոսյանի արդյունքը՝ կարճ ծրագրումՄենք չենք ձգտում միջուկային զենք ստեղծել. Իրանի նախագահ Կրեմլը սպառնում է պատասխան քայլերով՝ ռուսական նավերի առգրավման պատճառով