Ստեփանծմինդա-Լարս ավտոճանապարհը փակ է միայն բեռնատարների համար Սպասվում են հաճելի հանդիպումներ, հնարավոր են նոր ծանոթություններ․ օրվա աստղագուշակ Նիկոլ Փաշինյանն աշխատանքային այցով մեկնել է ԱՄՆ Ամենամեծ խնդիրն այն է, որ գերիների թեման, թեև տարբեր ֆորմատի հանդիպումներում արծարծվում է, սակայն որևէ կողմի համար օրակարգի առանցք չի դառնում․ Աբրահամյան Համայնքային ոստիկանների բացատրական աշխատանքի շնորհիվ կամավոր հանձնվել է մեծ քանակի զենք-զինամթերք Կոտայքի մարզում բախվել են «Hyundai Elantra»-ն ու «BMW»-ն. կա վիրավոր Այսօր սպասում ենք փետրվարի ամենատաք օրերից մեկը․ Գագիկ Սուրենյան Ի՞նչ ձևաչափով է մեկնարկում Եպիսկոպոսաց ժողովը. «Իրավունք» Արամ Սարգսյանը՝ տրոյական ձիու կերպարում. նա կարծում է, որ իշխանությունը «քցում» է իրենց. «Հրապարակ» Չի բացառվում, որ Մանկավարժական համալսարանում պաշտոնավարող անձինք հայտնվեն իրավապահների տեսադաշտում Թարիք Ռահմանը ստանձնել է Բանգլադեշի վարչապետի պաշտոնը Բեյրութում տաքսու վարորդները փակել են փողոցները բենզինի գների բարձրացման պատճառով
Կայացավ ազատ տնտեսական գոտիների գործունեությունը համակարգող միջգերատեսչական հանձնաժողովի անդրանիկ նիստը
Դեկտեմբերի 28-ին ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարությունում կայացավ ազատ տնտեսական գոտիների գործունեությունը համակարգող միջգերատեսչական հանձնաժողովի անդրանիկ նիստը: Նիստը վարեց ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար, միջգերատեսչական հանձնաժողովի նախագահ Տիգրան Դավթյանը:
Նիստին քննարկվեցին Հանձնաժողովի հետագա գործունեությանն առանչվող մի շարք փաստաթղթեր, ինչպես նաև քննարկվեց «Մարս» ՓԲԸ-ի և «ԵրՄՄԳԻ» ՓԲԸ-ի տարածքում ազատ տնտեսական գոտի ստեղծելու համար «Սիտրոնիքս Արմենիա» ՓԲԸ-ի կողմից ներկայացված հայտի ընդունման նպատակահարմարությունը:
Նախատեսվում է, որ «Մարս» ՓԲԸ-ի և «ԵրՄՄԳԻ» ՓԲԸ-ի տարածքներում ազատ տնտեսական գոտին կունենա բարձր տեխնոլոգիական, գիտատար և նորարարական արտադրական ուղղվածություն, մասնավորապես' էլեկտրոնիկայի, ճշգրիտ սարքաշինության, դեղագործության, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, այլընտրանքային էներգետիկայի և այլ բարձր տեխնոլոգիական արտադրության ոլորտներում:
Տ. Դավթյանը նշեց, որ ազատ տնտեսական գոտիների ստեղծման համար անհրաժեշտ իրավական դաշտն արդեն ապահովված է, և հավելեց, որ գոտիները հիմնականում ձևավորվելու են Հայաստանի Հանրապետությունում օտարերկրյա ներդրումներ ներգրավելու նպատակով: Նախարարը նաև նշեց, որ ազատ գոտիներում ներգրավված հեղինակավոր ընկերությունների արտադրանքը պետք է ունենա արտահանման ուղղվածություն:
Հայաստանում ազատ տնտեսական գոտիների ստեղծման հիմնական նպատակն է ուղղակի օտարերկրյա ներդրումների ներգրավման, դրա արդյունքում առաջադեմ տեխնոլոգիաների ներդրման միջոցով նպաստել արտահանման ծավալների աճին, նոր աշխատատեղերի ստեղծմանը և կայուն տնտեսական զարգացմանը:
Ս.թ. մայիսի 25-ին Ազգային Ժողովի կողմից ընդունվել է «Ազատ տնտեսական գոտիների մասին» ՀՀ օրենքը, իսկ հոկտեմբերի 13-ին՝ օրենքից բխող մի շարք կարգավորող իրավական ակտեր: Համապատասխան իրավական դաշտի ապահովումը հնարավորություն է տալիս սկսել Հայաստանում ազատ տնտեսական գոտիների ստեղծման գործընթացը:
Ազատ տնտեսական գոտիներում աշխատանքները համակարգելու համար ՀՀ վարչապետի որոշմամբ ս.թ. դեկտեմբերի 23-ին ստեղծվել է մշտապես գործող միջգերատեսչական հանձնաժողով: Հանձնաժողովի հիմնական գործառույթներից է ազատ տնտեսական գոտի ստեղծելու համար ներկայացվող հայտերի գնահատման աշխատանքների և ազատ տնտեսական գոտում շահագործողների թույլտվությունների տրամադրման գործընթացի կազմակերպումը: Գնահատման արդյունքների հիման վրա Հանձնաժողովը ՀՀ կառավարություն է ներկայացնում եզրակացություն: Կառավարությունը եզրակացության արդյունքների հիման վրա որոշում է ընդունում հայտը բավարարելու նպատակահարմարության վերաբերյալ: