Գյուղացիները բողոքել են վարչապետին ներմուծված դեղորայքի որակի հարցով
ՀՀ կառավարությունը որոշել է պետական սեփականություն հանդիսացող սահմանակից համայնքների վարչական սահմաններում ընդգրկելու հետևանքով առաջացած խնդիրների գույքագրման, դրանց կարգավորմանն ուղղված առաջարկությունների մշակման նպատակով ստեղծել միջգերատեսչական աշխատանքային խումբ, որը պետք է վեր հանի և գույքագրի մինչև ս.թ. մարտի 1-ը ՀՀ կառավարության աշխատակազմ կամ պետական այլ մարմիններ մուտք եղած դիմումները և դրանց լուծմանն ուղղված առաջարկությունները կառավարության աշխատակազմ ներկայացնի մինչև ս.թ. սեպտեմբերի 1-ը։ «Մեր գյուղացիներն այս հարցով բազմիցս դիմել են մեզ: Անհրաժեշտություն կա ևս մեկ անգամ նրանց հետ այս հարցը քննարկել և գտնել այնպիսի լուծումներ, որ համերաշխության մթնոլորտը համայնքներում պահպանենք։ Լուծումները կարծես կան։ Մեր գյուղացիները պետք է հանգիստ լինեն, որ այն հողակտորները, որոնք նրանք տարիներ շարունակ օգտագործել են, կշարունակեն օգտագործել, և նրանց համար որևէ խոչընդոտ չի առաջանա։ Միևնույն ժամանակ մենք կկարողանանք լուծել նաև կառավարման խնդիրը ըստ այն սխեմաների, որ մեզ կառաջարկվեն։ Մի քանի մարզերում դեռևս բավական սուր է այս հարցադրումը։ Կարծում եմ՝ աշխատանքային խումբը կկարողանա այնպիսի լուծումներ առաջարկել, որ բոլոր կողմերը բավարարված լինեն»,– իր խոսքում նշեց վարչապետը։
Փոփոխելով իր ավելի վաղ ընդունած որոշումներից մեկը և հաշվի առնելով ազոտական պարարտանյութի և դիզելային վառելիքի մատակարարման գործում ծագած խնդիրները, գործադիրը դրանք Հայաստանի համայնքներ մատակարարելու վերջնաժամկետ է սահմանել ս.թ. մայիսի 1-ը։
Գործադիրը հաստատել է ՀՀ 2012-2014 թթ. անասնաբուժական պատրաստուկների, ախտորոշիչ միջոցների և ախտահանիչների ձեռքբերման ծրագիրը։ Այս առնչությամբ վարչապետը նշել է, որ Արմավիրի մարզում գյուղացիների հետ հանդիպման ժամանակ արծարծվել է ընդհանրապես ներմուծված դեղորայքի որակի հարցը։ Ասում են, որ շատ հաճախ այդ դեղորայքը չի օգնում։ Տիգրան Սարգսյանը լսել է ՀՀ գյուղատնտեսության նախարարի պարզաբանումը, որ այդ դեղորայքը, վակցինաները ձեռք են բերվում դրանք արտադրող կազմակերպություններից, որոնք եվրոպական արտոնագիր և իրենց արտադրանքի որակը հավաստող փաստաթղթեր ունեն։ Բոլոր մարզերում արդեն անցյալ տարի կատարվել է վակցինացիա, այս տարի արդեն երկու ամիս է՝ սկսվել է այն, և ընդհանրապես բողոք չկա։ Արդյունքը բավարար է այնքանով, որ մեզանում զանգվածային համաճարակ չի եղել։
Կառավարությունը հաստատել է 2012 թ. ընթացքում ըստ ջրօգտագործողների ընկերությունների պետական ֆինանսական աջակցության չափաքանակները։ Հարցի վերաբերյալ վարչապետն ասել է. «Ինչպե՞ս անենք, որ մեր ջրօգտագործողներն այս ընկերությունները դիտարկեն որպես իրենց հարազատ մարմին։ Մեր այցելությունները մարզեր ցույց են տալիս, որ ջրօգտագործողները և իրենց կողմից ստեղծված ընկերությունները իրարից տարանջատված են։ Մենք ժամանակին մտածում էինք օգնությունը տալ գյուղացուն, ոչ թե ընկերություններին, որպեսզի գյուղացին զգա, որ պետությունն այդ կանխիկ գումարը վճարում է իր համար։ Այժմ գյուղացիները դա չեն զգում։ Փաստորեն, մենք գյուղացիների փոխարեն գումարը տալիս ենք ջրօգտագործող ընկերություններին, որպեսզի ջուրը նրանց համար ավելի էժան լինի, բայց դա նրանք, ըստ էության, չեն զգում։ Պարզ է՝ դժվար է 220 հազար ջրօգտագործողների հետ առանձին-առանձին աշխատել, միևնույն ժամանակ մենք 2011 թ. օրենք ընդունեցինք և պարզեցրինք ՋՕ-երի հարկային մեխանիզմը և ազատեցինք հարկերից։ Ըստ երևույթին խնդրի լուծման և գյուղացիների կողմից ճիշտ ընկալման համար ժամանակ է պետք»։
Գործադիրը ՀՀ գյուղատնտեսության նախարարին հանձնարարել է «Ագրոսպասարկում» ՊՓԲԸ-ին հատկացված և մարզերում գործող սպասարկման ընկերություններին 10 տարի ժամկետով վարձակալության հանձնված գյուղատնտեսական տեխնիկան, նշված ժամկետը լրանալու կապակցությամբ, վաճառել վարձակալներին և գյուղատնտեսական արտադրությամբ զբաղվող սուբյեկտներին։ Արդյունքում գոյացած ավելի քան 23 մլն դրամը սահմանված կարգով կուղղվի գյուղատնտեսական ծրագրերի ֆինանսավորմանը։