Արամ Ա Վեհափառ Հայրապետը քննարկել է Լիբանանում ստեղծված իրավիճակը Բռնապետությունն անհրաժեշտ է և օգտակար․ Լուկաշենկո Միրզոյանն ու Կոպմանը քննարկել են Հայաստան-Ադրբեջան կարգավորման գործընթացի դինամիկան Ռուսաստանի, Ուկրաինայի և Միացյալ Նահանգների միջև բանակցությունների առաջին օրն ավարտվել է Հայաստանում ԵՄ առաքելությունը նոր ղեկավար ունի Իրանը պատրաստ է դադարեցնել ուրանի հարստացումը Միացյալ Թագավորությունը կարևորում է Հայաստանի հետ անվտանգության ոլորտում համագործակցությունը․ դեսպան Վիզուալ աղմուկ ինտերիերում. ինտերիեր դիզայնի արվեստը (տեսանյութ) Հայր Սուրբը երիտասարդներին պատգամեց շարունակել ապրել աղոթքով Ռուբեն Վարդանյանը Փաշինյանի և ոչ թե Ալիևի կալանավորն է. Պարույր Հայրիկյան (տեսանյութ) Վրաստանից Ռուսաստան տանող ճանապարհը բաց է բոլոր տեսակի տրանսպորտային միջոցների համար Դաժանություն․ Միքայել Սրբազանը նայում է Յոթ Վերք եկեղեցուն, բայց չի կարող այնտեղ պատարագ մատուցել (տեսանյութ)
Գագիկ Խաչատրյանը ծանոթացել է ուսումնական կենտրոնի մաքսային մասնաճուղին
Պետական եկամուտների կոմիտեի բարեփոխումների կարևոր ուղղություններից է կադրային քաղաքականությունը: Կարևորելով յուրաքանչյուր հարկային և մաքսային ծառայողի դերը, ՊԵԿ-ը ներդրել է անձնակազմի կանոնավոր և համապարտադիր ուսուցման մեխանիզմ: Համակարգի կադրերի շարունակական վերապատրաստման գործառույթը հիմնականում վերապահված է Քանաքեռ-Զեյթուն վարչական շրջանում տեղակայված ՊԵԿ նորաստեղծ ուսումնական կենտրոնին: Ուսումնական գործընթացներն ավելի արդյունավետ կազմակերպելու նպատակով դասընթացներն անցկացվում են նաև Արաբկիրի հարկային տեսչության շենքում տեղակայված «Ուսումնական կենտրոն»-ի մասնաճյուղում: Իսկ մաքսային ծառայողները տեսական գիտելիքներ և գործնական հմտություններ ձեռք են բերում Արարատյան տարածաշրջանային մաքսատան շենքում տեղակայված մաքսային մասնաճյուղում:
Նորաստեղծ կառույցի աշխատանքներին ծանոթանալու նպատակով կենտրոն էր այցելել կոմիտեի նախագահ Գագիկ Խաչատրյանը: Նա շրջել է ուսումնական կենտրոնում, հետևել գործնական պարապմունքներին, զրուցել նաև դասընթացների մասնակիցների հետ: Կոմիտեի ղեկավարն ընդգծել է, որ մաքսային ուսումնական կառույցի գործարկմամբ ամբողջանում է Երևանի ուսումնական կենտրոնը, որի նպատակն է' բարձրացնել համակարգում աշխատակիցների կրթական մակարդակը. «Ցանկանում ենք համակարգը համալրել որակյալ կադրերով: Մենք համոզված ենք և նաև հետևողական ենք լինելու, որ ուսումնական կենտրոնում կադրերը վերապատրաստվեն միջազգային չափանիշներին համապատասխան: Միաժամանակ խնդիր է դրված օտար լեզուների իմացությունը դարձնել առաջնահերթ»:
Հաշվի առնելով, որ մաքսային արժեքի որոշման, ինչպես նաև հետբացթողումային հսկողության ոլորտները համարվում են մաքսային ծառայության գերակայություններից, կոմիտեի նախաձեռնությամբ Համաշխարհային մաքսային կազմակերպության փորձագետի մասնակցությամբ հուլիսի 24-ից 26-ը մաքսային ուսումնական կենտրոնում մեկնարկել է դասընթաց' նվիրված մաքսային արժեքի որոշման և հետբացթողումային հսկողության ժամանակակից ընթացակարգերին: Եռօրյա աշխատաժողովի ընթացքում Համաշխարհային մաքսային կազմակերպության փորձագետ Յան Կրեմերը դասախոսությամբ կներկայացնի մաքսային արժեքի որոշման և հետբացթողումային հսկողության ժամանակակից ընթացակարգերը և միտումները, ինչպես նաև այդ ոլորտների միջազգային փորձը: Աշխատաժողովի ընթացքում կանցկացվեն նաև գործնական վարժություններ, ինչը հնարավորություն կտա մաքսային արժեքի որոշման և հետբացթողումային հսկողության մասնագետներին կատարելագործել իրենց գիտելիքները և ձեռքբերել նոր հմտություններ: Ի դեպ, ուսումնական կենտրոնի մաքսային մասնաճյուղի լսարանները վերազինված են ժամանակակից տեխնոլոգիաներով, ինչպես օրինակ «Ռապիսկան» սարքավորումներով, որոնք կիրառվում են մաքսային զննման ամբողջ գործընթացում: Մաքսային մասնաճյուղի լսարաններում ևս առավելագույն հարմարավետ պայմաններ են ստեղծված ուսումնական գործընթացների համար, ինչն էապես կնպաստի հսկողական աշխատանքների առավել արդյունավետ կազմակերպմանը և գործնական հմտությունների մակարդակի բարձրացմանը:
Ինչպես բազմիցս նշել է ՊԵԿ ղեկավարությունը, ուսումնական գործընթացները մշտապես կոմիտեի տեսադաշտում են. տնտեսագիտական համալսարանի հենքի վրա ներդրվել է եռաստիճան ուսումնական ծրագիր: ՊԵԿ-ՀՊՏՀ համագործակցությամբ բուհում արդեն իսկ հարկային և մաքսային ոլորտների մասնագիտացմամբ մագիստրոսի կրթական ծրագիր է իրականացվում: Այսպիսով, Երևանի, շուտով նաև Դիլիջանի ուսումնական կենտրոնների գործարկմամբ ավարտին կհասցվի ՊԵԿ-ի եռաստիճան ուսումնական ծրագիրը, որի շնորհիվ արդեն նոր մոտեցում է ներդրվում ՊԵԿ կադրային քաղաքականությունում: