Արամ Ա Վեհափառ Հայրապետը քննարկել է Լիբանանում ստեղծված իրավիճակը Բռնապետությունն անհրաժեշտ է և օգտակար․ Լուկաշենկո Միրզոյանն ու Կոպմանը քննարկել են Հայաստան-Ադրբեջան կարգավորման գործընթացի դինամիկան Ռուսաստանի, Ուկրաինայի և Միացյալ Նահանգների միջև բանակցությունների առաջին օրն ավարտվել է Հայաստանում ԵՄ առաքելությունը նոր ղեկավար ունի Իրանը պատրաստ է դադարեցնել ուրանի հարստացումը Միացյալ Թագավորությունը կարևորում է Հայաստանի հետ անվտանգության ոլորտում համագործակցությունը․ դեսպան Վիզուալ աղմուկ ինտերիերում. ինտերիեր դիզայնի արվեստը (տեսանյութ) Հայր Սուրբը երիտասարդներին պատգամեց շարունակել ապրել աղոթքով Ռուբեն Վարդանյանը Փաշինյանի և ոչ թե Ալիևի կալանավորն է. Պարույր Հայրիկյան (տեսանյութ) Վրաստանից Ռուսաստան տանող ճանապարհը բաց է բոլոր տեսակի տրանսպորտային միջոցների համար Դաժանություն․ Միքայել Սրբազանը նայում է Յոթ Վերք եկեղեցուն, բայց չի կարող այնտեղ պատարագ մատուցել (տեսանյութ)
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարությունը մշակում է ՓՄՁ ոլորտի զարգացման նոր ռազմավարություն
ՀՀ կառավարությունն առավել նպատակահարմար է համարում, որ ՓՄՁ զարգացման մարտահրավերները ներկայացված լինեն ռազմավարական բնույթի փաստաթղթերում, քանի որ ՓՄՁ պետական աջակցությունը դինամիկ գործընթաց է, որը պարբերաբար ձևափոխվում և ստանում է նոր բովանդակություն` երկրում տեղի ունեցող տնտեսական, սոցիալական և քաղաքական զարգացումներին զուգընթաց:
«ՀՀ կառավարության որդեգրած այս ձևաչափը հնարավորություն է ընձեռում տարբեր մակարդակներում ավելի ճկուն և իրատեսական լինել` աջակցության գործիքակազմը ձևավորելու և առկա ռեսուրսները վերաբաշխելու առումով»,- նշված է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության մշակած «Փոքր և միջին ձեռնարկատիրության զարգացման և պետական աջակցության մասին » ՀՀ օրենքի նախագծի վերաբերյալ ՀՀ կառավարության եզրակացության նախագծում:
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարությունը մշակում է ՓՄՁ ոլորտի զարգացման նոր ռազմավարություն, որտեղ ներկայացվում են ՓՄՁ պետական աջակցության բնագավառում պետական կառավարման, տարածքային կառավարման և տեղական ինքնակառավարման մարմինների իրավասությունները:
Այդ առումով փաստաթուղթն ընդգծում է, որ ըստ առանձին ուղղությունների ու ոլորտների, ՓՄՁ պետական աջակցության կոնկրետ մեխանիզմները կիրարկվում են ՀՀ կառավարության կողմից հաստատվող ՓՄՁ պետական աջակցության տարեկան ծրագրում, ինչպես նաև տարածքային կառավարման մարմինների կողմից մշակվող և իրականացվող կարճաժամկետ, միջնաժամկետ և երկարաժամկետ ռազմավարական սոցիալ-տնտեսական զարգացման ծրագրերում:
Ինչ վերաբերում է ՏԻՄ-երի կողմից ՓՄՁ սուբյեկտներին ցուցաբերվող աջակցության մեխանիզմներն օրենքով ամրագրելուն, ապա վերջիններս, համաձայն «Տեղական ինքնակառավարման մասին» ՀՀ օրենքի, նման իրավասություն ունեն, իսկ կապված համայնքի կարողությունից ու մի շարք այլ գործոններից՝ ՓՄՁ աջակցության մեխանիզմները յուրաքանչյուր համայնքում կարող են ունենալ իրենց առանձնահատկությունները: