Հայաստանում ԵՄ առաքելությունը նոր ղեկավար ունի Իրանը պատրաստ է դադարեցնել ուրանի հարստացումը Միացյալ Թագավորությունը կարևորում է Հայաստանի հետ անվտանգության ոլորտում համագործակցությունը․ դեսպան Վիզուալ աղմուկ ինտերիերում. ինտերիեր դիզայնի արվեստը (տեսանյութ) Հայր Սուրբը երիտասարդներին պատգամեց շարունակել ապրել աղոթքով Ռուբեն Վարդանյանը Փաշինյանի և ոչ թե Ալիևի կալանավորն է. Պարույր Հայրիկյան (տեսանյութ) Վրաստանից Ռուսաստան տանող ճանապարհը բաց է բոլոր տեսակի տրանսպորտային միջոցների համար Դաժանություն․ Միքայել Սրբազանը նայում է Յոթ Վերք եկեղեցուն, բայց չի կարող այնտեղ պատարագ մատուցել (տեսանյութ) Արմավիրի մարզի պարեկները ապօրինի որսի դեպք են բացահայտել Հրշեջ-փրկարարները մարել են Աքորիում բռնկված հրդեհը Էնքան անթասի՞բ ենք, որ թույլ ենք տալիս Վեհափառ Հայրապետի հետ էդպես վարվեն․ քաղաքացի (տեսանյութ) ԱԺ պատգամավորները գործուղվում են Բրյուսել
Հայկական երկաթուղին սկսել է արդյունավետ աշխատել
Ըստ ՀՀ տրանսպորտի եւ կապի նախարարության տվյալների, դեռեւս 2008 թվականի փետրվարի 13-ին «Ռուսական երկաթուղիներ» ԲԲԸ-ի եւ Հայաստանի Հանրապետության միջեւ կնքված կոնցենսիոն պայմանագրով, «Հայկական երկաթուղի» ՓԲԸ-ն 30 տարի ժամանակով կառավարման հանձնվեց «Հարավկովկասյան երկաթուղի» ՓԲԸ-ին: Այս մասին հայտնում է «Ասպարեզ»–ը։
Պայմանագրի համաձայն, Հայկական երկաթուղու 4300 աշխատողների աշխատավարձերը, բացի թոշակի տարիքի հասած անձանցից, բարձրացվելու է 20 տոկոսով: Ռուսական կողմը 572 միլիոն դոլար ներդրում է իրականացնելու հայկական երկաթուղու ենթակառուցվածքի արդիականացմանը, Հայաստանին սահմանակից պետությունների հետ հաղորդակցության, ներհանրապետական եւ միջազգային ուղեւորատար եւ բեռնափոխադրումային երթուղիների իրականացման զարգացմանը:
«Հարավկովկասյան երկաթուղի» ՓԲԸ Գյումրու մասնաճյուղի տնօրեն Վահան Գասպարյանը նշում է, որ մինչ պայմանագրային կառավարման հանձնվելը, հայկական երկաթուղին ներդրումների մեծ կարիք ուներ:
-Ես ինքս, որպես այս ոլորտի հին աշխատող, կողմ էի, որ այն պայմանագրային կառավարման հանձնվեր, որպեսզի ներդրումներ իրականացվեին եւ երկաթգիծը նորմալ աշխատեր: Մենք ունեինք հնացած շարժակազմեր, չօգտագործվող գծային մասեր, շատ վատ վիճակում գտնվող էլէկտրոգնացքներ: Վերջին երեք տարիների ընթացքում՝ արդեն ունենք հարմարավետ գնացքներ:
Վահան Գասպարյանի հավաստմամբ, «Հարավկովկասյան երկաթուղու» 7-8 գծային հատվածներում գնացքների արագությունը հասել է 100 կմ/ժամ արագության: Ընթացքում գծային վերանորոգումներ են իրականացվել: Շատ են երթեւեկողները Երեւան-Բաթումի գնացքով: ԽՍՀՄ տարիների համեմատ, ուղեւորափոխադրումների թվի աճ է արձանագրվել: Երեւան-Բաթումի երթուղին օրական 500-600 ուղեւոր է փոխադրում:
-Ուղեւորները նաեւ էլեկտրոգնացքներից են օգտվում: Առաջ ունեինք մի գնացք՝ Գյումրի-Երեւանը, այսօր՝ երկուսն են,-ասաց Վ.Գասպարյանը:
Երկաթուղային բեռնափոխադրումների հետ կապված, Վ.Գասպարյանը պարզաբանում արեց, թե բեռնատար գնացքներով հիմնականում վառելանյութ, շինանյութ եւ հացահատիկ է փոխադրվում:
Ինչ վերաբերում է Գյումրի-Արթիկ-Պեմզաշեն էլեկտրոգնացքին, այն արդեն մի տարուց ավել չի գործում, քանի որ այդ երթուղին առավել մոտ էր Գյումրի քաղաքին եւ այստեղից ավտոբուսային արագ փոխադրումներ էին իրականացվում:
Հնդկական դեղագործական ընկերությունը պատրաստվում է քաշի նվազեցման հայտնի դեղի էժան տարբերակ թողարկելՀայաստանում ԵՄ առաքելությունը նոր ղեկավար ունի Իրանը պատրաստ է դադարեցնել ուրանի հարստացումը Մակրոնը դիմել է Մոդիին՝ Ուկրաինայում էներգետիկ հրադադարի հարցովՄիացյալ Թագավորությունը կարևորում է Հայաստանի հետ անվտանգության ոլորտում համագործակցությունը․ դեսպան Վիզուալ աղմուկ ինտերիերում. ինտերիեր դիզայնի արվեստը (տեսանյութ) Մեդվեդչուկը քննադատել է Զելենսկուն՝ Օրբանի հասցեին հնչեցրած հայտարարությունների համարՊետրոսյանը հաջող մարզում անցկացրեց Օլիմպիական խաղերի կարճ ծրագրից առաջՀայր Սուրբը երիտասարդներին պատգամեց շարունակել ապրել աղոթքով Ռուբեն Վարդանյանը Փաշինյանի և ոչ թե Ալիևի կալանավորն է. Պարույր Հայրիկյան (տեսանյութ)Մասնագետը նշել է «թաքնված ալկոհոլիզմի» հիմնական նշաններըՎրաստանից Ռուսաստան տանող ճանապարհը բաց է բոլոր տեսակի տրանսպորտային միջոցների համար Իրան–ԱՄՆ բանակցությունները նվազեցրել են նավթի գները համաշխարհային շուկայումԴաժանություն․ Միքայել Սրբազանը նայում է Յոթ Վերք եկեղեցուն, բայց չի կարող այնտեղ պատարագ մատուցել (տեսանյութ)Արմավիրի մարզի պարեկները ապօրինի որսի դեպք են բացահայտել Ռուսական և ամերիկյան օդ-օդ հրթիռների արդյունավետության շուրջ նոր քննարկումԳերմանիայում առաջարկել են Լիտվա հարկադիր զինվորներ ուղարկելՀրշեջ-փրկարարները մարել են Աքորիում բռնկված հրդեհը Այս դատավարությունն ապօրինի է․ Ռուբեն Վարդանյանի իրավաբանական թիմի հայտարարությունըԿենտրոնական բանկը առաջարկում է պարզեցնել որոշ ռուսական ընկերությունների արժեթղթերի թողարկումըԷնքան անթասի՞բ ենք, որ թույլ ենք տալիս Վեհափառ Հայրապետի հետ էդպես վարվեն․ քաղաքացի (տեսանյութ)ԱԺ պատգամավորները գործուղվում են Բրյուսել Քննչական կոմիտեի Կոլեգիայի նիստում ամփոփվել են 2025 թվականի աշխատանքները Ժնևի բանակցություններին Եվրոպան ներգրավված է որպես դիտորդԿրակոցներ՝ մեքենաների բախման պատճառով, մեքենաների հայելիների գողություններ․քրեական նորություններ (տեսանյութ) Վիճաբանություն՝ Երևանում. բժիշկներին հաջողվել է փրկել «Ոսկանի տղա Համբիկի» կյանքը ԱՄՆ-ում բացահայտել են Չինաստանի հետ սահմանին ռուսական Սու-57 կործանիչներ տեղակայելու պատճառըՔաղաքացիական իրավունքների պայքարի խորհրդանիշ Ջեսի Ջեքսոնը մահացավ 84 տարեկանումԲուդանովը հանդես է գալիս Ռուսաստանի հետ արագ խաղաղության պայմանագրի օգտինՓաշինյանն ուզում է իրեն նշանակի Վեհափառի տեղը․ քաղաքացի (տեսանյութ)Թրամփը չի կարողանա ոչնչացնել Իրանը․ Խամենեի. Միքայել Սրբազանը դուրս է գրվել հիվանդանոցից (տեսանյութ) ՀՀ նախագահի գլխավորած պատվիրակությունը ժամանել է ՀունաստանՏրանսգենդերները հարձակվել են զբոսաշրջիկի վրա Թայլանդի հյուրանոցում և գողացել գումարըԵՄ-ԱՄՆ հարաբերություններում հաջորդ ճգնաժամը անխուսափելի է․ FTՎարդան Ղուկասյանը բացարձակ կապ չունի հաղորդում ներկայացրած անձանց բողոքի հետ․ պաշտպան (տեսանյութ) Եվրոպան պետք է հասկանա՝ Ուկրաինայի անդամակցությունը ՆԱՏՕ-ին կդառնա Ռուսաստանի համար անընդունելի «կարմիր գիծ». Մեմա Ռուսաստանում դոլարի փոխարժեքը բարձրացել էԿաթողիկոսի եղբոր և եղբորորդու խափանման միջոցները փոխվեցինԲրազիլիայում զբոսաշրջային նավը խորտակվել է՝ կան զոհեր և անհետ կորածներՃանապարհային տեսախցիկները վերահսկում են ոչ միայն արագությունը. ինչ խախտումներ են ֆիքսվումԱՄՆ դեսպանը կանչվել է Բելգիայի ԱԳՆՀենց Կաթողիկոսն էդ ԼԳԲՏ–ներին կարգալույծ արեց, էդքան եպիսկոպոսներն իր դեմ դուրս եկան․ Ղուկասյան (տեսանյութ) Պայթյուն զորակոչային կառույցում․ հարուցվել է քրեական գործՈւկրաինայի Ռադայի պատգամավորն նախարարներին կոչ է արել չմիջամտել Ռուսաստանի հետ բանակցություններինԳերմանիայում արգելվել է ASUS և Acer համակարգիչների վաճառքըԻսպանիան հետաքննում է X-ը, Meta-ն ու TikTok-ը՝ AI-ով ստեղծված մանկական պոռնոգրաֆիայի տարածման կասկածովՌուս դիմահարդարը շպարել է Թրամփի դստերը և դարձել համացանցային հայտնիությունԳերմանիան դիտարկում է Արգենտինայից հեղուկացված գազի ներմուծման հնարավորությունՀԷՑ–ում ֆորսմաժոր են հորինում, որ չփոխհատուցեն ժողովրդին․ Ղազինյան (տեսանյութ) Հնդկաստանը խստացնում է վերահսկողությունը սոցցանցերի նկատմամբ