Հայաստանում ԵՄ առաքելությունը նոր ղեկավար ունի Իրանը պատրաստ է դադարեցնել ուրանի հարստացումը Միացյալ Թագավորությունը կարևորում է Հայաստանի հետ անվտանգության ոլորտում համագործակցությունը․ դեսպան Վիզուալ աղմուկ ինտերիերում. ինտերիեր դիզայնի արվեստը (տեսանյութ) Հայր Սուրբը երիտասարդներին պատգամեց շարունակել ապրել աղոթքով Ռուբեն Վարդանյանը Փաշինյանի և ոչ թե Ալիևի կալանավորն է. Պարույր Հայրիկյան (տեսանյութ) Վրաստանից Ռուսաստան տանող ճանապարհը բաց է բոլոր տեսակի տրանսպորտային միջոցների համար Դաժանություն․ Միքայել Սրբազանը նայում է Յոթ Վերք եկեղեցուն, բայց չի կարող այնտեղ պատարագ մատուցել (տեսանյութ) Արմավիրի մարզի պարեկները ապօրինի որսի դեպք են բացահայտել Հրշեջ-փրկարարները մարել են Աքորիում բռնկված հրդեհը Էնքան անթասի՞բ ենք, որ թույլ ենք տալիս Վեհափառ Հայրապետի հետ էդպես վարվեն․ քաղաքացի (տեսանյութ) ԱԺ պատգամավորները գործուղվում են Բրյուսել
Սիրիահայերն ու իրանահայերը՝ միջազգային սանկցիաների զո՞հ
ՀՀ բանկերը Սիրիայից Հայաստան կապիտալ չեն տեղափոխում: Սիրիայից ներգաղթած հայերը չեն կարողանում հաշվեհամար բացել Հայաստանում և իրենց ֆինասական միջոցները տեղափոխել Հայաստան:
Այս մասին վերջերս ահազանգել էր «Ազատություն» ռադիոկայանը: Վերջինիս սիրիահայ Կոմիտաս Միրջանյանն ասել եր, որ Սիրիայում վաճառել է իր տունն ու ողջ ունեցվածքը, սակայն ստացված գումարը շատ մեծ դժվարությամբ և մի քանի միջնորդների օգնությամբ է կարողացել տեղափոխել Հայաստան: Կ. Միրջանյանը նշել է, որ դիմել է HSBC և Byblos բանկեր, սակայն վերջիններիս կողմից մերժվել է:
Նույն խնդրին է բախվել նաև տարիներ առաջ Իրանից Հայաստան տեղափոխված Արթին Առաքելյանը՝ որևէ բանկում չի կարողացել հաշիվ բացել, մինչև որ չի ստացել ՀՀ քաղաքացիություն: Նա նշել է , որ բազմաթիվ սիրիահայեր և իրանահայեր չեն կարողանում իրենց կապիտալը Հայաստան բերել. «Իրենք հիմա երկու կողմից խնդիր ունեն՝ թե՛ Հայաստանում, թե՛ Սիրիայում: Սիրիայից չեն կարող իրենց գումարը հանել: Ստիպված են ինչ-որ միջոցներով գումարը տեղափոխել Լիբանան, Լիբանանից միջազգային բանկերի միջոցով Հայաստան: Բայց խնդիրն այն է, որ հայաստանյան բանկային համակարգը Սիրիայի քաղաքացիների համար հաշիվ բացելու թույլտվություն չունի: Դա նորից իրենց համար խնդիր է ստեղծում, որովհետև պիտի Հայաստանում շատ վստահելի ծանոթ, բարեկամ ունենան, որ կարողանան գումարը նրանց հաշիվների վրա փոխանցել»:
Lurer.com-ը փորձեց պարզաբանում ստանալ կատարվածի վերաբերյալ: Մասնավորապես, ՀՀ ԿԲ-ին ուղղված այն հարցին, թե ինչու՞ են ՀՀ բանկերը հրաժարվում հաշիվներ բացել Իրանի և Սիրիայի քաղաքացիների համար, նույն աղբյուրին պատասխանել են, որ Հայաստանի օրենսդրությամբ այլ երկրների քաղաքացիների կողմից հայաստանյան բանկերում հաշիվների բացման հետ կապված որեւէ սահմանափակում գոյություն չունի:
Lurer.com-ի հետ զրույցում HSBC-ի բանկից հայտնեցին, որ պատրաստ են և կարող են հաշիվներ բացել Սիրիայի քաղաքացիների համար իրենց անձնական խնայողությունների, ինչպես նաև ընթացիկ անձնական ծախսերի և վճարումների իրականացման համար: Սակայն, եթե Սիրիայի քաղաքացին անձնական հաշիվ բացելով բանկում, այնուհետև մտադիր է դրամական հոսքեր ունենալ Սիրիայից, ապա բանկն իրավունք է վերապահում մերժել հաշվի բացումը, եթե չի տրամադրվում բանկի կողմից պահանջվող բավարար տեղեկատվություն հաշվին մուտքագրվող միջոցների ծագման աղբյուրի վերաբերյալ:
Ինչ վերաբերում է իրանահայերին, ապա HSBC բանկից նշել են, որ իրավիճակն այդտեղ փոքր- ինչ այլ է, քանի որ բանկը Իրանի քաղաքացիների համար հաշիվ կարող է բացվել միայն այն դեպքում, եթե անհատը այլ երկրում մշտապես բնակվելու (ռեզիդենտության) կարգավիճակ ունի: Մյուս բոլոր դեպքերում բանկը պարտավոր է հետևել միջազգային հանրության (ՄԱԿ,
Եվրոպական միություն, այլ միջազգային կազմակերպություններ և երկրներ) կողմից Իրանի դեմ ընդունված պատժամիջոցների/սանկցիաների արդյունքում բանկերի, այդ թվում նաև HSBC Խմբի կողմից ընդունված ներքին ընթացակարգերին և սահմանափակումներին:
Սիրիացիներին մերժած հաջորդ բանկը Byblos-ն է, որի հետ նույնպես փորձեցինք կապ հաստատել: Երկար զանգերից և օպերատորների հետ խոսելուց հետո, վերջապես կարողացանք կապ հաստատել աշխատակիցներից մեկի հետ, սակայն Lurer.com-ի այն հարցին, թե ինչու՞ է մերժվել Կոմիտաս Միրջանյանի՝ հաշիվ բացելու հայտը, կամ, առհասարակ, ինչ պայմանների պետք է բավարարեն սիրիահայերը, որպեսզի նրանց տրամադրվեն հաշվեհամարներ իրենց ֆինանսական միջոցները Սիրիայից Հայաստան տեղափոխելու նպատակով, Byblos բանկից չկարողացան պատասխանել, անընդհատ նշելով , որ ղեկավարությունը տեղում չէ կամ էլ խոսելով հաշիվների տրամադրման ընդհանուր դրույթներից: Ըստ այդմ՝ Byblos-ում որևէ սահմանափակում չկա և բոլոր սփյուռքահայերին էլ տրամադրում են հաշվեհամարներ, սակայն թե ինչու՞ Կոմիտաս Միրջանյանին մերժեցին՝ չկարողացան պատասխանել:
Հիշեցնենք, որ վերջերս տեղի էր ունեցել Հայաստանի Առևտրաարդյունաբերական պալատի գործադիր տնօրեն Արայիկ Վարդանյանի մամլո ասուլիսը, որտեղ նա նշել էր, որ ՀՀ Արդյունաբերական պալատի նախագահ, ԱԺ պատգամավոր Մ. Սարգսյանի հրամանով Հայաստանում ստեղծվել է սիրիահայ գործարարներին կամ գործարարություն սկսողներին աջակցելու խորհուրդ, որը պետք է օժանդակի սիրիահայերին իրենց բիզնեսը Հայաստան տեղափոխելու և կայունացնելու հարցերում: Սակայն հարց է ծագում՝ ինչպե՞ս են ՀՀ-ում պատրաստվում օգնել սիրիահայ գործարարներին, եթե նույնիսկ սովորական քաղաքացիների՝ բանկային հաշիվ բացելու հայտերը մերժվում են: Այս հարցի վերաբերյալ մանրամասներ ստանալու նպատակով Lurer.com-ը արդեն երկրորդ օրն է՝ անընդմեջ փորձում է կապ հաստատել ՀՀ Առևտրաարդյունաբերական պալատի հետ, սակայն մինչև հիմա դա չի հաջողվել:
Եվ հարց է ծագում՝ ինչու՞ է ՀՀ կառավարությունը այդքան մեծ ջանքեր գործադրում սիրիահայերին Հայաստան բերելու ուղղությամբ, եթե նրանք, առանց այդ էլ մեծ խնդիրներ ունենալով, Հայաստանում նորից խնդիրների առաջ են կանգնելու: