Հայաստանում ԵՄ առաքելությունը նոր ղեկավար ունի Իրանը պատրաստ է դադարեցնել ուրանի հարստացումը Միացյալ Թագավորությունը կարևորում է Հայաստանի հետ անվտանգության ոլորտում համագործակցությունը․ դեսպան Վիզուալ աղմուկ ինտերիերում. ինտերիեր դիզայնի արվեստը (տեսանյութ) Հայր Սուրբը երիտասարդներին պատգամեց շարունակել ապրել աղոթքով Ռուբեն Վարդանյանը Փաշինյանի և ոչ թե Ալիևի կալանավորն է. Պարույր Հայրիկյան (տեսանյութ) Վրաստանից Ռուսաստան տանող ճանապարհը բաց է բոլոր տեսակի տրանսպորտային միջոցների համար Դաժանություն․ Միքայել Սրբազանը նայում է Յոթ Վերք եկեղեցուն, բայց չի կարող այնտեղ պատարագ մատուցել (տեսանյութ) Արմավիրի մարզի պարեկները ապօրինի որսի դեպք են բացահայտել Հրշեջ-փրկարարները մարել են Աքորիում բռնկված հրդեհը Էնքան անթասի՞բ ենք, որ թույլ ենք տալիս Վեհափառ Հայրապետի հետ էդպես վարվեն․ քաղաքացի (տեսանյութ) ԱԺ պատգամավորները գործուղվում են Բրյուսել
Վերանորոգվում է Դիլիջան տանող ճանապարհը
Հայաստանի Հանրապետության տրանսպորտի եւ կապի նախարար Գագիկ Բեգլարյանն օգոստոսի 15-ին աշխատանքային այցով մեկնել է Տավուշի մարզ, որտեղ նրան դիմավորել է Տավուշի մարզպետ Արմեն Ղուլարյանը: Նախարարը ծանոթացել է Մ-4 միջպետական ավտոճանապարհի 86-րդ կմ-ի հատվածում կատարվող շինարարական աշխատանքներին:
Ճանապարհը սկսվում է Դիլիջանի թունելից եւ ձգվում մինչեւ քաղաքի կենտրոն: 2003թ-ին այն վերականգնվել էր «Լինսի» հիմնադրամի միջոցներով: Սակայն, ինտեսիվ երթեւեկության, բարդ լեռնային ռելիեֆի պայմաններում ճանապարհային հագուստը մաշվել էր` առաջացնելով անթույլատրելի չափերի նստվածքներ, փոսեր, եւ անհրաժեշտություն էր առաջացել հիմնանորոգում կատարելու: 2012թ-ին Դիլիջանի բնակչության հետ հանդիպմանը ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը խոստացել էր լուծել հիմնախնդիրը: Նախագահը ՀՀ տրանսպորտի եւ կապի նախարարությանը հանձնարարել է ուսումնասիրել հարցը եւ ներկայացնել առաջարկություններ: Նախարար Գագիկ Բեգլարյանի նախաձեռնությամբ, նախարարության կողմից կնքված պայմանագրի համաձայն՝ օգոստոսի 2-ից սկսվել է 12.8 կմ երկարությամբ հատվածի հիմնանորոգումը: Շինարարական աշխատանքներն իրականացնում է «Խաչհար» եւ «Իջեւանի ՃՇՇ» ՓԲԸ ձեռնարկությունների կոնսորցիումը: Աշխատանքները սկսվել են լայն թափով և ամբողջությամբ կավարտվեն նախանշված ժամկետից մեկ ամիս շուտ' սեպտեմբերին: Գագիկ Բեգլարյանը ծանոթացել է կատարվող շինարարական աշխատանքներին եւ իր գոհունակությունը հայտնել ճանապարհի որոշակի հատվածում կատարված ասֆալտապատման աշխատանքների որակի առնչությամբ:
«Մեզ համար կարեւորը ճանապարհի բարձր որակն է եւ դրա պահպանումը: Շինարարարական աշխատանքների հիմքում գլխավորն այն է, որ նորոգումից հետո նվազագույնը յոթ տարի ճանապարհները որեւէ խնդիր չունենան»,- նշել է նախարարը: Գագիկ Բեգլարյանը շինարարներին տվել է համապատասխան հանձնարարականներ:
Ճանապարհի աշխատանքների կատարման համար պետբյուջեից հատկացվել է 1 միլիարդ 170 միլիոն դրամ: Դիլիջանի ճանապարհաշինարարական աշխատանքներին ծանոթանալուց հետո նախարար Գագիկ Բեգլարյանն այցելել է Վանաձոր-Ալավերդի-Վրաստանի սահման Մ-6 ավտոճանապարհի 82-րդ կմ-ի հատված՝ ծանոթանալու սողանքի հետեւանքով փլուզված հատվածի վերականգնողական աշխատանքների ավարտին: Նախարարը ներկա է գտնվել փլուզման վայրում կառուցված 2011թ-ի հոկտեմբերի 2-ի զոհերի հիշատակին նվիրված հուշարձան- աղբյուրի բացմանը: Զոհվածների հարազատներն ու հյուրերը ծաղիկներ են դրել հուշարձանին եւ մեկ րոպե լռությամբ հարգել զոհերի հիշատակը:
«Հատուկ շնորհակալության են արժանի Արտակարգ իրավիճակների նախարարության, մարզպետարանի աշխատակիցները, փրկարարները, գյուղապետերը, ովքեր միահամուռ կերպով կարողացան այս ճանապարհը վերականգնել: Նրանք մի մարդու պես աշխատել են, փրկել են շատ կյանքեր, սակայն, ցավոք, չկարողացան փրկել հինգ մարդու կյանք: Բնության դեմ պայքարելը դժվար է, սակայն նախարարությունն անելու է հնարավորը՝ հետագայում նման վթարներից խուսափելու համար»,-ասել է նախարարը: Բեգլարյանը վստահեցրել է, որ ճանապարհի վերակառուցված հատվածը բավականին հուսալի է:
Հիշեցնենք, որ 2011թ-ի հոկտեմբերի 2-ին՝ ժամը 19:00-ի սահմաններում, Մ-6՝ Վանաձոր-Ալավերդի-Վրաստան միջպետական ավտոճանապարհի 82-րդ կմ-ին տեղի էր ունեցել խոշոր սողանք, որի հետեւանքով հողային զանգվածը սահել էր ճանապարհի վրա՝ մայրուղին դարձնելով երթեւեկության համար անանցանելի Տավուշի մարզի Նոյեմբերյանի տարածաշրջանի Լճկաձոր եւ Այրում բնակավայրերի հատվածում: Փլվածքի հատվածը կազմել է 360 մետր: Բնական աղետի այս գոտին առաջին իսկ պահից հայտնվել է կառավարության առաջնային ուշադրության կենտրոնում: ՀՀ ՏԿՆ-ն անհապաղ միջոցներ է ձեռնարկել երթեւեկությունը ժամանակավոր սխեմայով կազմակերպելու համար: Լճկաձոր եւ Այրում գյուղերի տարածքով կառուցվել էր շրջանցիկ ճանապարհ, որով կազմակերպվել էր մարդատար մեքենաների երթեւեկությունը, իսկ բեռնատարներինն ամբողջությամբ տեղափոխվել էր Նոյեմբերյան-Իջեւան-Դիլիջան ճանապարհի վրա: Նախարարությունը 2012թ-ի պետբյուջեի միջոցների տնտեսման հաշվին կատարել է փլուզման հատվածի երկրաբանական հետազոտությունները եւ մշակել վերակագնման աշխատանքների նախագծանախահաշվային փաստաթղթերը: 2012թ-ի առաջին եռամսյակում անցկացվել է շինարարարական աշխատանքների գնման մրցույթ, որի հաղթող է ճանաչվել «Ճանապարհ» ՍՊԸ-ն՝ 550 միլիոն դրամ պայմանագրային արժեքով: ՀՀ կառավարության որոշմամբ՝ ՀՀ տրանսպորտի եւ կապի նախարարության 2012թ-ի պետբյուջեի միջոցների տնտեսած գումարների հաշվին համապատասխան ֆինանսավորում է հատկացվել վերը նշված աշխատանքների իրականացման համար: Արդյունքում վերականգնվել է նախկին մայրուղին: Կատարվել է ճանապարհի մաքրում հողե զանգվածից, որի ծավալը կազմում է 245 հազար խմ, ճանապարհային պատվածքի կառուցում, որի մակերեսը կազմում է 2 հազար 920 քմ: Տեղադրվել են երթեւեկության անվտանգության ապահովման անհրաժեշտ մետաղական արգելափակոցներ եւ նշաններ: Բոլոր աշխատանքներն ավարտվել են հուլիսի 26-ին: Տվյալ հատվածում երթեւեկությունն ամբողջովին վերականգնված է:
Նախարար Բեգլարյանը օգոստոսի 15-ին այցելել է նաեւ Ապարան քաղաք: Մ-3 միջպետական ճանապարհը՝ Երեւան-Ապարան-Վանաձոր, նախկինում նորոգվել է 2000 թ-ի սկզբներին: Ապարանի ներսում՝ այդ ճանապարհի շուրջ 3.9 կմ երկարությամբ հատվածն ամբողջովին քայքայվել է, որի հիմնական պատճառը վատ ջրահեռացումն է ոչ միայն անձրեւաջրերից, այլեւ խմելու եւ կոյուղու ջրերից: Ապարանի ազգաբնակչության հետ հանդիպմանը ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը, արձագանքելով բնակչության խնդրանքին, հանձնարարել է նախարարությանը' ուսումնասիրել ու լուծել խնդիրը: Օգոստոսի 2-ին նախարարության հետ կնքված պայմանագրի շրջանակներում «Շինֆորում» կապալառու կազմակերպությունն արդեն սկսել է վերանորոգման աշխատանքները, որոնք կավարտվեն մինչեւ տարեվերջ:
Ճանապարհի շինարարական աշխատանքների համար պետբյուջեից հատկացվել է 550 միլիոն դրամ: Գագիկ Բեգլարյանն իր դժգոհությունն է հայտնել շինարարներին աշխատանքների դանդաղ ընթացքի կապակցությամբ: Նա հանձնարարել է արագացնել ճանապարհի կառուցապատման եւ ասֆալտապատման աշխատանքները եւ հստակ խնդիր դրել նրանց առջեւ ապահովել ճանապարհի կառուցման բարձր որակը, որոնց արդյունքը ստուգելու համար օգոստոսի 25-ին եւս կայցելի Ապարան:
Տաքսու վարորդները վաղը Բրազիլիայի հրապարակում բողոքի ակցիա կանցկացնեն Հնդկական դեղագործական ընկերությունը պատրաստվում է քաշի նվազեցման հայտնի դեղի էժան տարբերակ թողարկելՀայաստանում ԵՄ առաքելությունը նոր ղեկավար ունի Իրանը պատրաստ է դադարեցնել ուրանի հարստացումը Մակրոնը դիմել է Մոդիին՝ Ուկրաինայում էներգետիկ հրադադարի հարցովՄիացյալ Թագավորությունը կարևորում է Հայաստանի հետ անվտանգության ոլորտում համագործակցությունը․ դեսպան Վիզուալ աղմուկ ինտերիերում. ինտերիեր դիզայնի արվեստը (տեսանյութ) Մեդվեդչուկը քննադատել է Զելենսկուն՝ Օրբանի հասցեին հնչեցրած հայտարարությունների համարՊետրոսյանը հաջող մարզում անցկացրեց Օլիմպիական խաղերի կարճ ծրագրից առաջՀայր Սուրբը երիտասարդներին պատգամեց շարունակել ապրել աղոթքով Ռուբեն Վարդանյանը Փաշինյանի և ոչ թե Ալիևի կալանավորն է. Պարույր Հայրիկյան (տեսանյութ)Մասնագետը նշել է «թաքնված ալկոհոլիզմի» հիմնական նշաններըՎրաստանից Ռուսաստան տանող ճանապարհը բաց է բոլոր տեսակի տրանսպորտային միջոցների համար Իրան–ԱՄՆ բանակցությունները նվազեցրել են նավթի գները համաշխարհային շուկայումԴաժանություն․ Միքայել Սրբազանը նայում է Յոթ Վերք եկեղեցուն, բայց չի կարող այնտեղ պատարագ մատուցել (տեսանյութ)Արմավիրի մարզի պարեկները ապօրինի որսի դեպք են բացահայտել Ռուսական և ամերիկյան օդ-օդ հրթիռների արդյունավետության շուրջ նոր քննարկումԳերմանիայում առաջարկել են Լիտվա հարկադիր զինվորներ ուղարկելՀրշեջ-փրկարարները մարել են Աքորիում բռնկված հրդեհը Այս դատավարությունն ապօրինի է․ Ռուբեն Վարդանյանի իրավաբանական թիմի հայտարարությունըԿենտրոնական բանկը առաջարկում է պարզեցնել որոշ ռուսական ընկերությունների արժեթղթերի թողարկումըԷնքան անթասի՞բ ենք, որ թույլ ենք տալիս Վեհափառ Հայրապետի հետ էդպես վարվեն․ քաղաքացի (տեսանյութ)ԱԺ պատգամավորները գործուղվում են Բրյուսել Քննչական կոմիտեի Կոլեգիայի նիստում ամփոփվել են 2025 թվականի աշխատանքները Ժնևի բանակցություններին Եվրոպան ներգրավված է որպես դիտորդԿրակոցներ՝ մեքենաների բախման պատճառով, մեքենաների հայելիների գողություններ․քրեական նորություններ (տեսանյութ) Վիճաբանություն՝ Երևանում. բժիշկներին հաջողվել է փրկել «Ոսկանի տղա Համբիկի» կյանքը ԱՄՆ-ում բացահայտել են Չինաստանի հետ սահմանին ռուսական Սու-57 կործանիչներ տեղակայելու պատճառըՔաղաքացիական իրավունքների պայքարի խորհրդանիշ Ջեսի Ջեքսոնը մահացավ 84 տարեկանումԲուդանովը հանդես է գալիս Ռուսաստանի հետ արագ խաղաղության պայմանագրի օգտինՓաշինյանն ուզում է իրեն նշանակի Վեհափառի տեղը․ քաղաքացի (տեսանյութ)Թրամփը չի կարողանա ոչնչացնել Իրանը․ Խամենեի. Միքայել Սրբազանը դուրս է գրվել հիվանդանոցից (տեսանյութ) ՀՀ նախագահի գլխավորած պատվիրակությունը ժամանել է ՀունաստանՏրանսգենդերները հարձակվել են զբոսաշրջիկի վրա Թայլանդի հյուրանոցում և գողացել գումարըԵՄ-ԱՄՆ հարաբերություններում հաջորդ ճգնաժամը անխուսափելի է․ FTՎարդան Ղուկասյանը բացարձակ կապ չունի հաղորդում ներկայացրած անձանց բողոքի հետ․ պաշտպան (տեսանյութ) Եվրոպան պետք է հասկանա՝ Ուկրաինայի անդամակցությունը ՆԱՏՕ-ին կդառնա Ռուսաստանի համար անընդունելի «կարմիր գիծ». Մեմա Ռուսաստանում դոլարի փոխարժեքը բարձրացել էԿաթողիկոսի եղբոր և եղբորորդու խափանման միջոցները փոխվեցինԲրազիլիայում զբոսաշրջային նավը խորտակվել է՝ կան զոհեր և անհետ կորածներՃանապարհային տեսախցիկները վերահսկում են ոչ միայն արագությունը. ինչ խախտումներ են ֆիքսվումԱՄՆ դեսպանը կանչվել է Բելգիայի ԱԳՆՀենց Կաթողիկոսն էդ ԼԳԲՏ–ներին կարգալույծ արեց, էդքան եպիսկոպոսներն իր դեմ դուրս եկան․ Ղուկասյան (տեսանյութ) Պայթյուն զորակոչային կառույցում․ հարուցվել է քրեական գործՈւկրաինայի Ռադայի պատգամավորն նախարարներին կոչ է արել չմիջամտել Ռուսաստանի հետ բանակցություններինԳերմանիայում արգելվել է ASUS և Acer համակարգիչների վաճառքըԻսպանիան հետաքննում է X-ը, Meta-ն ու TikTok-ը՝ AI-ով ստեղծված մանկական պոռնոգրաֆիայի տարածման կասկածովՌուս դիմահարդարը շպարել է Թրամփի դստերը և դարձել համացանցային հայտնիությունԳերմանիան դիտարկում է Արգենտինայից հեղուկացված գազի ներմուծման հնարավորությունՀԷՑ–ում ֆորսմաժոր են հորինում, որ չփոխհատուցեն ժողովրդին․ Ղազինյան (տեսանյութ)