ՀԷՑ–ում ֆորսմաժոր են հորինում, որ չփոխհատուցեն ժողովրդին․ Ղազինյան (տեսանյութ) Աշխարհը վճռորոշ շրջադարձում․ պատերազմ, դիվանագիտություն և նոր բևեռներ (տեսանյութ) Լարսը փակ է Ռուբեն Վարդանյանը 10 տարի ազատազրկում կկրի բանտում և 10 տարի՝ խիստ ռեժիմի բանտում ՀԷՑ-ում արձանագրված մեծ վթարը վերացվել է «Տաշիր» ընկերության տրամադրած սարքավորման օգնությամբ․ Ղազինյան (տեսանյութ) Արագածոտնի թեմի գլխավոր հաշվապահն ազատվեց տնային կալանքից Անցած շաբաթ Փրկարար ծառայությունում գրանցվել է 628 դեպք, որից 162-ը՝ արտակարգ Գերմանիան և Ֆրանսիան կոչ են արել Եվրահանձնաժողովին պարզեցնել ֆինանսական օրենքները Ամեն ուրբաթ Մասյացոտնի թեմի եկեղեցիներից մեկում կկատարվի Հանգստյան ժամերգություն Լարսը բաց է բոլոր տեսակի տրանսպորտային միջոցների համար Համաշխարհային անկայունություն, Ուկրաինա ու ուժի խաղեր.Սերժ Սարգսյանի գործով քննիչը՝ դատախազ (տեսանյութ) Դավիթ Խուդաթյանը և Գերտ Յան Կուպմանը քննարկել են երկաթուղային և ճանապարհային սահմանային ենթակառուցվածքներին առնչվող հարցեր
ԵՄ Թվինինգ ծրագիր. աջակցություն մաքսային հսկողության բարելավմանը
Միջազգային համագործակցության ընդլայնումը և ամրապնդումը Պետական եկամուտների կոմիտեի գերակայություններից է հռչակված: Հատկապես վերջին տարիներին ՊԵԿ-ը սերտացրել է գործակցությունը միջազգային հեղինակավոր կառույցների և օտարերկրյա գործընկերների հետ:
Համագործակցության հերթական քայլով այսօր Երևանում պաշտոնապես մեկնարկել է ԵՄ նոր Թվինինգ ծրագիրը, որի նպատակն է բարելավել ՀՀ մաքսային ընթացակարգերը: Միջոցառմանը մասնակցել են ՊԵԿ նախագահ Գագիկ Խաչատրյանը, Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության գործառնական բաժնի ղեկավար Ժան Գայրան, ինչպես նաև ներկայացուցիչներ հայաստանյան, լիտվական և ֆիննական գործընկեր-կառույցներից:
Մաքսային ոլորտում իրականացված բարեփոխումների մասին զեկույցով հանդես է եկել ՊԵԿ նախագահ Գագիկ Խաչատրյանը: Ողջունելով մասնակիցներին՝ նա ընդգծել է, որ վերջին տարիների ընթացքում Հայաստանի մաքսային ծառայությունը լուրջ բարեփոխումների փուլում է գտնվում, որոնք շարունակական բնույթ են կրում: Մաքսային համակարգի բարեփոխումներն իրականացվում են տարբեր ուղղություններով, մասնավորապես մաքսային ընթացակարգերի պարզեցում, բիզնեսի համար շահավետ պայմանների ստեղծում, էլեկտրոնային հայտարարագրման և վճարների համակարգի, ամբողջական կանաչ ուղու ներդրում և այլն: «Նշված ոլորտներում արդեն իսկ նկատվում է զգալի առաջընթաց, սակայն հաշվի առնելով մաքսային վարչարարության կատարելագործման պարբերաբական բնույթը՝ մենք մշտապես շարունակում ենք համակարգի գործունեության չափանիշներն ու ընթացակարգերը մոտեցնել եվրոպական չափանիշներին: Իրականացված բարեփոխումներում լուրջ ներդրում է ունեցել նաև Եվրոպական Միությունը' խորհրդատվության տարբեր գործիքների միջոցով: Մասնավորապես ՊԵԿ-ը 2008-ից ի վեր արդեն իսկ 4 անգամ օգտվել է ԵՄ աջակցության Թայեքս գործիքից»,-նշել է կոմիտեի նախագահը:
Գագիկ Խաչատրյանի խոսքերով, ՊԵԿ-ը մշտապես կարևորում է ձեռնարկված բարեփոխումները ԵՄ չափանիշներին համապատասխանեցնելու հարցը. «Իրականացվող բարեփոխումներն էլ ավելի արագացնելու և արդյունավետ դարձնելու նպատակով ՊԵԿ մաքսային ծառայությունը մշակել և ԵՄ էր ներկայացրել Թվինինգ ծրագիր, որը հավանության էր արժանացել ԵՄ կողմից: Կարող ենք փաստել նաև, որ ի տարբերություն Թայեքսի և աջակցության այլ մեխանիզմների, Թվինինգ ծրագիրը ինչպես իրականացվող բարեփոխումներն, այնպես էլ համագործակցությունը ԵՄ-ի հետ տեղափոխում է որակապես նոր մակարդակի վրա»:
Նշենք, որ 2012 թ. հունիսին ՊԵԿ-ում մեկնարկած Թվինինգ ծրագիրն իրականացվում է Լիտվայի և Ֆինլանդիայի մաքսային ծառայությունների կոնսորցիումի կողմից և ներառում է այնպիսի կարևոր բաղադրիչներ, ինչպիսիք են իրավական դաշտի, նախաբացթողումային մաքսային հսկողության ընթացակարգերի կատարելագործում, գործարարների հետ հարաբերությունների բարելավում և մաքսային հսկողության ընթացակարգերի պարզեցում, ռիսկերի կառավարման համակարգի ամրապնդում, հետբացթողումային հսկողության և աուդիտի բարելավում, ռիսկերի կառավարման և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների համակարգի զարգացում: Ըստ կոմիտեի նախագահի, ծրագրում ներառված ուղղությունները փորձ է արվել համահունչ դարձնել բիզնեսի համար առավել բարենպաստ միջավայրի ապահովման տրամաբանությանը: Ծրագրի ավարտին ՊԵԿ-ն ակնկալում է համակարգում ունենալ և կիրառել ԵՄ չափանիշներին և ընթացակարգերին համապատասխան մաքսային հսկողության ընթացակարգեր՝ ներառելով նախաբացթողումային, մաքսային ձևակերպման գործընթացում գտնվող հսկողության իրականացման և հետբացթողումային հսկողության ընթացակարգեր: «Շուտով կսկսվեն հայ-վրացական պետական սահմանի անցման երեք կետերի հիմնովին վերակառուցման և արդիականացման աշխատանքները, որոնց զուգահեռ լայնածավալ փոփոխություններ ենք նախատեսում նաև օրեսնդրական մակարդակում՝ սահմանների համալիր կառավարման սկզբունքներին և ԵՄ չափանիշներին համահունչ մաքսային կետերում աշխատանքները կազմակերպելու և քաղաքացիներին սպասարկելու համար»,-նշել է կոմիտեի ղեկավարը:
Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության գործառնական բաժնի ղեկավար Ժան Գայրանի խոսքերով, այս ծրագիրը միավորում է երեք մաքսային համակարգեր մեկ ընդհանուր նպատակի համար. «Մեզ համար պատիվ է աջակցել հայկական մաքսային մարմիններին և համատեղ հասնել ծրագրի ընդհանուր նպատակին՝ ներկալացնելով ԵՄ անդամ-պետությունների լավագույն փորձը»:
ԵՄ կողմից մոտ 1 մլն. եվրո բյուջեով ֆինանսավորվող ծրագրի տևողությունը 2 տարի է: Ըստ ՊԵԿ հարկ վճարողների սպասարկման և հարկման ընթացակարգերի վարչության պետ Կարեն Բեգլարյանի, ԵՄ-ն ակնկալում է որպեսզի Հայաստանն ունենա կատարելագործված մաքսային ընթացակարգեր. «Բանակցություններ են ընթանում «Խոր և համապարփակ ազատ առևտրի գոտու մասին» համաձայնագրի շուրջ, և այս ծրագիրը կօգնի, որպեսզի մաքսային ընթացակարգերն ամբողջությամբ համապատասխանեցված անդամակցենք ԵՄ-ին»: Թվինինգի երկարաժամկետ խորհրդատու Վիդա Միցկիենեի խոսքերով, այսպիսի նախագծի մեկնարկը նշանակում է համագործակցության նոր մակարդակ մաքսային ծառայությունների միջև: Առաջին քայլերն արդեն իսկ վկայում են արդյունավետ գործակցության մասին»:
Ծրագրի շրջանակներում նախատեսվում են նաև հայ մասնագետների ճանաչողական և ուսուցողական այցեր ԵՄ տարբեր երկրներ՝ եվրոպացի գործընկերնեի փորձին տեղում ծանոթանալու համար:
Իսպանիան հետաքննում է X-ը, Meta-ն ու TikTok-ը՝ AI-ով ստեղծված մանկական պոռնոգրաֆիայի տարածման կասկածովՌուս դիմահարդարը շպարել է Թրամփի դստերը և դարձել համացանցային հայտնիությունԳերմանիան դիտարկում է Արգենտինայից հեղուկացված գազի ներմուծման հնարավորությունՀԷՑ–ում ֆորսմաժոր են հորինում, որ չփոխհատուցեն ժողովրդին․ Ղազինյան (տեսանյութ) Հնդկաստանը խստացնում է վերահսկողությունը սոցցանցերի նկատմամբԱՄՆ ռազմաօդային ուժերի կործանիչները Մեծ Բրիտանիայից թռիչքներ են կատարել դեպի Մերձավոր ԱրևելքԱշխարհը վճռորոշ շրջադարձում․ պատերազմ, դիվանագիտություն և նոր բևեռներ (տեսանյութ) Ժնևում մեկնարկել են Ռուսաստան-Ուկրաինա բանակցությունները․ Թրամփը ճնշում է գործադրում Կիևի վրաԵՄ-ում տարաձայնություններ են առաջացել Ռուսաստանի դեմ նոր պատժամիջոցների շուրջԼարսը փակ էԱՄՆ-ն և Իրանը ավարտեցին միջնորդավորված միջուկային բանակցությունները. AxiosՌուբեն Վարդանյանը 10 տարի ազատազրկում կկրի բանտում և 10 տարի՝ խիստ ռեժիմի բանտում Բանակցությունների ընթացքում ուկրաինական պատվիրակությունում առաջացել է տարաձայնությունՀԷՑ-ում արձանագրված մեծ վթարը վերացվել է «Տաշիր» ընկերության տրամադրած սարքավորման օգնությամբ․ Ղազինյան (տեսանյութ) Ուկրաինան համաձայն է ԱՄՆ իրատեսական առաջարկներին․ ԶելենսկիՀեռախոսիս մեջ մինչև հիմա մայրիկիս համարը կա գրված, միակ երազանքս է, որ զանգ ստանամ նրանից․ Սամվել ԳրիգորյանԻրանը ցուցադրում է իր զինանոցը՝ ուղերձ հղելով Վաշինգտոնին և տարածաշրջանային երկրներինՆյու Մեքսիկոն սկսում է Էփշտեյնի «Zorro Ranch»-ի ամբողջական հետաքննությունՌուսական բանակը չափազանց ուժեղ է և փորձառու․ Լատվիայի նախագահ ՌինկևիչՖրանսիացի քաղաքական գործիչը ծաղրել է Մակրոնների հետ կապված միջադեպըՂազախստանում գրանցվել է 5 բալ ուժգնությամբ երկրաշարժWP․ Ռուսաստանը պատրաստ է խաղաղ բանակցությունների՝ իր պայմաններովԱրագածոտնի թեմի գլխավոր հաշվապահն ազատվեց տնային կալանքից Թորոսյանը ժամանակ է տվել թոշակառուներին․ «Եթե դա մինչև այդ օրը չարվի, մենք ենք անելու ձեր փոխարեն»Իրանը զորավարժությունների ընթացքում մի քանի ժամով կփակի Հորմուզի նեղուցի որոշ հատվածներ Անցած շաբաթ Փրկարար ծառայությունում գրանցվել է 628 դեպք, որից 162-ը՝ արտակարգԵՄ երկրներից մեկը փորձում է ռուս մարզիկներին հանել պատժամիջոցների ցանկիցԳերմանիան և Ֆրանսիան կոչ են արել Եվրահանձնաժողովին պարզեցնել ֆինանսական օրենքներըՈվ է ղեկավարում F-16-ները Ուկրաինայում․ ԶԼՄՈւկրաինայի ԱԳՆ․ Մոսկվան անտեսում է խաղաղ կարգավորման ջանքերըԱմեն ուրբաթ Մասյացոտնի թեմի եկեղեցիներից մեկում կկատարվի Հանգստյան ժամերգությունԼարսը բաց է բոլոր տեսակի տրանսպորտային միջոցների համարԹրամփը վստահեցրել է՝ Կուբայի դեմ ռազմական գործողության անհրաժեշտություն չկա Համաշխարհային անկայունություն, Ուկրաինա ու ուժի խաղեր.Սերժ Սարգսյանի գործով քննիչը՝ դատախազ (տեսանյութ)Դավիթ Խուդաթյանը և Գերտ Յան Կուպմանը քննարկել են երկաթուղային և ճանապարհային սահմանային ենթակառուցվածքներին առնչվող հարցերԽամենեին ասել է, որ իրանական հրթիռների հեռահարությունն ու տեսակը չեն վերաբերում ԱՄՆ-ինԵվրախորհրդարանի պատգամավորների նեյրոնային ցանցերը անջատել ենՊարեկները հայտնաբերել են հանդիպակաց երթևեկող վարորդներին․ կազմվել են արձանագրություններ2025-ի ընթացքում քննված 90.931 քրեական վարույթից 41.761-ն ավարտվել է. ՔԿ-ի ամփոփումըԻրանն արձագանքել է Թրամփի սպառնալիքներին՝ կանխատեսելով ԱՄՆ-ի ձախողումըՎահագն Խաչատուրյանը փետրվարի 17-ին պետական այցով կմեկնի ՀունաստանԳերմանիայում «անհավանական» են համարել Ուկրաինայի կողմից իր տարածքներից հրաժարվելըԿարևորում եմ Չինաստանի հետ ավանդական սերտ բարեկամության վրա խարսխված հարաբերությունները․ ՀՀ նախագահԻրանը մտադիր է Ժնևի բանակցություններում հասնել կոնկրետ և առարկայական արդյունքների․ ԱԳՆ խոսնակ ԲաղայիՈւկրաինայում ռազմական օբյեկտների վրա լայնածավալ հարվածներ են սկսվելԵրեխա ունեցող ընտանիքների բնակապահովման պետաջակցության ծրագրի շրջանակում դիմումների ընդունման գործընթացը շարունակվում էՍուդանում անօդաչու թռչող սարքերի հարվածների հետևանքով ընդամենը մի քանի օրվա ընթացքում զոհվել է ավելի քան 50 մարդԱՄՆ-ում զենքի պատվերներն անցնում են 900 միլիարդ դոլարը Առողջապահության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի պաշտոնում առաջադրվել է Վանիկ ՕհանյանըՉեխիայի նախագահը կոչ է արել մոտ ապագայում Ուկրաինայի հարցով խաղաղության համաձայնագրի չսպասել