ՀԷՑ–ում ֆորսմաժոր են հորինում, որ չփոխհատուցեն ժողովրդին․ Ղազինյան (տեսանյութ) Աշխարհը վճռորոշ շրջադարձում․ պատերազմ, դիվանագիտություն և նոր բևեռներ (տեսանյութ) Լարսը փակ է Ռուբեն Վարդանյանը 10 տարի ազատազրկում կկրի բանտում և 10 տարի՝ խիստ ռեժիմի բանտում ՀԷՑ-ում արձանագրված մեծ վթարը վերացվել է «Տաշիր» ընկերության տրամադրած սարքավորման օգնությամբ․ Ղազինյան (տեսանյութ) Արագածոտնի թեմի գլխավոր հաշվապահն ազատվեց տնային կալանքից Անցած շաբաթ Փրկարար ծառայությունում գրանցվել է 628 դեպք, որից 162-ը՝ արտակարգ Գերմանիան և Ֆրանսիան կոչ են արել Եվրահանձնաժողովին պարզեցնել ֆինանսական օրենքները Ամեն ուրբաթ Մասյացոտնի թեմի եկեղեցիներից մեկում կկատարվի Հանգստյան ժամերգություն Լարսը բաց է բոլոր տեսակի տրանսպորտային միջոցների համար Համաշխարհային անկայունություն, Ուկրաինա ու ուժի խաղեր.Սերժ Սարգսյանի գործով քննիչը՝ դատախազ (տեսանյութ) Դավիթ Խուդաթյանը և Գերտ Յան Կուպմանը քննարկել են երկաթուղային և ճանապարհային սահմանային ենթակառուցվածքներին առնչվող հարցեր
«Հյուսիս-hարավ» ճանապարհային միջանցք ներդրումային ծրագրի ներկա վիճակի մասին
Ս.թ. սեպտեմբերի 13-ին Երևան-Արարատ և Երևան-Աշտարակ ճանապարհահատվածներում շինարարական աշխատանքների հանդիսավոր մեկնարկի կապակցությամբ ՀՀ տրանսպորտի և կապի նախարարությունը նշում է.
1. Ընդհանուր տեղեկություն Հյուսիս-hարավ ծրագրի ներկա վիճակի մասին
«Հյուսիս-hարավ» ճանապարհային միջանցքի կառուցման նպատակն է Հայաստանի և Իրանի սահմանային հատման կետից մինչև Հայաստանի և Վրաստանի սահմանային հատման կետը 556կմ բարձրակարգ՝ միջազգային չափանիշներին համապատասխան, բետոնյա ծածկույթով ավտոմոբիլային ճանապարհի կառուցում:
Ծրագրի իրականացման համար Հայաստանի Հանրապետության և Ասիական զարգացման Բանկի (ԱԶԲ) միջև 15.09.2009 թ. կնքվել է Շրջանակային ֆինանսավորման համաձայնագիր, որով նախատեսվում է 962 մլն ԱՄՆ դոլարի ֆինանսավորում, որից Ասիական զարգացման բանկի մասը կազմում է 500 մլն ԱՄՆ դոլար:
Ծրագիրը տրոհված է առանձին տրանշերի՝
Տրանշ 1-ով՝ (ԱԶԲ վարկ 60 մլն. ԱՄՆ դոլար և ՀՀ կառավարության համաֆինանսավորում՝ 10 մլն. ԱՄՆ դոլար) ստորագրված համաձայնագրով նախատեսվում է առանց հողերի օտարման Երևան– Աշտարակ /11.403կմ/ և Երևան– Արարատ /38.105կմ/ ճանապարհահատվածների վերակառուցում,
Տրանշ 2-ով՝ (ԱԶԲ 170 մլն.ԱՄՆ դոլար և ՀՀ կառավարության համաֆինանսավորում՝ 40 մլն. ԱՄՆ դոլար) ստորագրված համաձայնագրով նախատեսվում է Աշտարակ-Թալին 41.9 կմ ճանապարհահատվածի վերակառուցում,
Տրանշ 3-ով՝ որի վարկային համաձայնագիրը դեռևս չի ստորագրված, նախատեսվում է Թալին-Գյումրի 45.567 կմ ճանապարհահատվածի վերակառուցում:
Ներկայումս վերոհիշյալ ճանապարհահատվածների նախագծերը, ներառյալ Տրանշ 3-ի մրցութային փաթեթը, պատրաստ են: Նախագծային աշխատանքներն իրականացրել է «EGIS International (Էջիսինտերնեյշնլ)» /Ֆրանսիա/ կազմակերպությունը:
Նախագծով նախատեսվում է ապահովել 100 կմ/ժամ արագությամբ և 4 երթևեկելի գոտիներով արագընթաց մայրուղի: Յուրաքանչյուր երթևեկելի մասը ունենալու է 2 երթևեկելի շերտ՝ յուրաքանչյուրը 3.6 մ լայնությամբ, ինչպես նաև 3.8 մ կենտրոնական բաժանիչ գոտի կահավորված չընդհատվող մետաղական արգելափակոցներով՝ ճանապարհից օգտվողների անվտանգությունն ապահովելու համար: Գյուղատնտեսական ստորգետնյա անցումները կապահովեն գյուղատնտեսական մեխանիզմների, ինչպես նաև ընտանի կենդանիների անվտանգ անցումը:
Շինարարության արժեքը, ներառյալ ԱԱՀ-ն, գնահատված է 1 կմ-ի համար.