Ռուբեն Վարդազարյանին մեղադրանք է առաջադրվել մի հոդվածով, որն ուժը կորցրել է. փաստաբանը պահանջում է կարճել վարույթը
Հակակոռուպցիոն դատարանը՝ դատավոր Վահե Դոլմազյանի նախագահությամբ, հեռացել է խորհրդակցական սենյակ՝ ԲԴԽ նախկին նախագահ Ռուբեն Վարդազարյանի նկատմամբ քրեական հետապնդումը դադարեցնելու մասին միջնորդության վերաբերյալ որոշում կայացնելու։
Ինչպես արդեն տեղեկացրել ենք՝ Ռուբեն Վարդազարյանի պաշտպանները միջնորդել էին դադարեցնել Վարդազարյանի նկատմամբ քրեական հետապնդումը և կարճել վարույթը, քանի որ ՀՀ նոր քրեական օրենսգրքի ուժի մեջ մտնելուց հետո 2003թ. ընդունված ՔՕ-ն ուժը կորցրել է, ըստ այդմ, ուժը կորցրել է նաև հոդվածը, որով մեղադրանք է առաջադրված Վարդազարյանին։ Նկատի ունենալով, որ անձի վիճակը բարելավող նորմն ունի հետադարձ ուժ, պաշտպանության կողմը գտնում է՝ գործը ենթակա է կարճման, հետապնդումը՝ դադարեցման։ Մասնավորապես, Ռուբեն Վարդազարյանին մեղսագրվում է պաշտոնեական դիրքը չարաշահելով արդարադատության իրականացմանը խոչընդոտելու հատկանիշներով, մինչդեռ, գործող Քրեական օրենսգրքում «պաշտոնեական դիրքի չարաշահում» եզրույթ առկա չէ։
«Փաստինֆո»-ի հաղորդմամբ՝ այսօրվա դատական նիստին միջնորդության վերաբերյալ առարկությունները ներկայացրեց մեղադրող Աշոտ Ժամկոչյանը՝ նշելով, որ և՛ 2003թ ընդունված, և՛ գործող քրեական օրենսգիրքը արարքի հանցավորության և պատժելիության հարցի որոշումը կապում են այն կատարելու պահին գործող քրեական օրենսդրության հետ։ Ժամկոչյանի խոսքով՝ Ռուբեն Վարդազարյանին առաջադրված մեղադրանքը համապատասխանում է ՀՀ քրեական գործող օրենսգրքի 486-րդ հոդվածով նախատեսված արարքին, հետևաբար, Վարդազարյանին վերագրվող արարքը դրա կատարման պահին և գործող օրենսգրքով համարվում են հանցավոր, չի ապաքրեականացվել։ Դատախազը նկատեց, որ նոր օրենսգրքով պատժի առավելագույն չափը նվազեցվել է, Վարդազարյանի նկատմամբ պետք է կիրառվի բարելավող սանկցիա։
Պաշտպան Արամ Օրբելյանը գտնում է, որ դատախազի ներկայացրած առարկությունը չի կարող հիմք հանդիսանալ իր ներկայացրած միջնորդությունը մերժելու համար։ Կողմերին լսելուց հետո դատարանը հեռացել է խորհրդակցական սենյակ՝ որոշում կայացնելու։ Այն կհրապարակվի այսօր։
Հիշեցնենք, որ ՀՀ ԲԴԽ նախկին նախագահ Ռուբեն Վարդազարյանին ՀՔԾ-ում մեղադրանք է առաջադրվել՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 332-րդ հոդվածի 3-րդ մասով՝ պաշտոնեական դիրքն օգտագործելով արդարադատության իրականացմանը խոչընդոտելու համար ու որպես խափանման միջոց կիրառվել ստորագրությունը՝ չհեռանալու մասին։ Վարդազարյանի դեմ քրեական գործ է հարուցվել՝ առանց նրա անձեռնմխելիության հաղթահարման՝ նախկին դատավոր, ԱԱԾ տնօրենի տեղակալ Անդրանիկ Սիմոնյանի հաղորդման հիման վրա։
Նշենք, որ քրեական գործը դատարան է ուղարկվել շուրջ մեկ տարի առաջ՝ 2021թ սեպտեմբեր ամսին, սակայն մեկ տարվա ընթացքում գործն այդպես էլ ապացույցների հետազոտման փուլին չէր հասել, գտնվում էր դատաքննության նավապատրաստման փուլում։ Այնուհետեւ Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Մանվել Շահվերդյանը որոշում կայացրեց գործն ըստ ընդդատության Հակակոռուպցիոն դատարան ուղարկելու մասին և այժմ գործը դատավոր Վահե Դոլմազյանի վարույթում է։