254 մլն պետական ֆինանսավորում, 276 մլն նվիրատվություն. ՔՊ կուսակցության հայտարարագիրը. «Ժողովուրդ»
«Ժողովուրդ» օրաթերթը գրում է. «ՏԻՄ ընտրություններին ընդառաջ կուսակցություննեդը ներկայացրել են հայտարարագիր։
«Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության հայտարարագրի համաձայն՝ 2024 թվականի հոկտեմբերի 1-ից մինչեւ 2025 թվականի հոկտեմբերի 1-ը կուսակցությունը հայտարարագրել է 254 մլն 900 հազար դրամ՝ որպես պետական ֆինանսավորում Ազգային ժողովից: 276 մլն 482 հազար դրամ կուսակցությունը նվիրատվություն է ստացել։ Բացի այս նվիրատվությունից՝ կուսակցությունը նաեւ 10 հազար ԱՄՆ դոլար է ստացել, իսկ «Քաղաքացիական պայմանագրի» անդամավճարները կազմել են 123 մլն 93 հազար դրամ։
Ինչպես է ՔՊ-ն ստացել պետական ֆինանսավորում.
«Ժողովուրդ» օրաթերթը տեղեկանում է, որ 2021 թվականի ԱԺ արտահերթ ընտրություններին մասնակցած եւ սահմանված շեմը հաղթահարած 3 կուսակցություն եւ մեկ դաշինք 2024 թվականին ՀՀ պետբյուջեից ստացել են 520.7 մլն դրամ աջակցություն։ Համապատասխան որոշումն ընդունվել է գարնանը ՀՀ կառավարության նիստի ժամանակ։
Ըստ այդմ` «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունը կստանա 268,3 մլն դրամ, «Հանրապետություն» կուսակցությունը` 38,7 մլն դրամ, «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցությունը` 50,4 մլն դրամ, «Հայաստան» դաշինքը` 163,2 մլն դրամ։
Հիշեցնենք, որ 2024 թվականի համեմատ ֆինանսները չեն փոխվել. կուսակցություններն ու դաշինքները ֆինանսական աջակցություն են ստանում ամեն տարի՝ ընտրություններում հավաքած ձայների համամասնությամբ։ Եթե կուսակցության համար խորհրդարան անցնելու շեմը 5 տոկոս է, ապա դաշինքների դեպքում՝ 7 տոկոս, ինչի հիմքով նրանց տարեկան ֆինանսավորումը կազմում է համապատասխանաբար 3 եւ 5 տոկոս։
«Պատիվ ունեմ» դաշինքը ֆինանսավորում չի ստացել, քանի որ 2021 թվականի ԱԺ արտահերթ ընտրություններում հավաքել է 5 տոկոսից պակաս ձայն, իսկ խորհրդարան է անցել ՀՀ «Ընտրական օրենսգրքի» պահանջին համապատասխան, որով քաղաքական ուժերը խորհրդարանում պետք է լինեն առնվազն 3-ը։
Հարկ է նշել, որ կուսակցությունը անշարժ կամ շարժական գույքեր չի հայտարարագրել, այդ թվում չեն հայտարարագրվել նաեւ թանկարժեք գույքեր»։