Ովքե՞ր են խոսում խուլիգանությունից․ «Առավոտ»
Լրագրող Արա Աբրահամյանի հոդվածը
«Պատկերացրեք այսպիսի մի վիճակ. քեռակնոջը «դոմփելու» կամ առնանդամը ցույց տալու գրառումից հետո դիմակավորված ԱԱԾ-ականները ներխուժում են Նիկոլ Փաշինյանի գրասենյակ, ոլորում են նրա ձեռքերը, խուզարկում են այդ սենյակը եւ առգրավում են համակարգիչները, որպեսզի նա այլեւս երբեք չկարողանա վարչապետ աշխատել: Դժվար է, չէ՞, պատկերացնել: Մինչդեռ հենց դա՛ կնշանակեր, որ բոլորը հավասար են օրենքի առաջ:
Ինձ բացարձակապես դուր չի գալիս, երբ ընդդիմադիրները խոսում են կամ գրում են, պայմանականորեն ասած, «նիկոլական բառապաշարով»: Բայց, եթե նրանց ասածները կամ գրածները պետք է ունենան իրավական հետեւանքներ, ապա ՔՊ-ականների՝ ավելի գռեհիկ, ավելի խուլիգանական վարքագիծը պետք է արժանանա ավելի խիստ պատիժների:
Ի դեպ, կարծում եմ, որ որեւէ ֆեյսբուքյան գրառման կամ եթերում խոսելու համար «մասկի-շոու» կազմակերպելը՝ ներխուժելը, խուզարկելը եւ առգրավելը բացարձակապես իրավաչափ գործողություններ չեն: Ստատուս գրողին կամ եթերում խոսացողին կարելի է պարզապես հրավիրել քննչական մարմին՝ հարցաքննության: Բայց՝ ոչ. այդ շոուները հատուկ ՔՊ-ական «կայֆեր» են՝ նրանց պետք են կադրեր եւ լուսանկարներ, որոնցում իրենց ընդդիմախոսներին, նույն «նիկոլական բառապաշարով» ասած՝ «ծեփում են ասֆալտին», ստորացնում են: «Մասկի-շոուն», որը ցավալիորեն հիշեցնում է այն, ինչ Բաքվում անում էին Արցախի ղեկավարների հետ, Հայաստանի իշխանավորների ինքնահաստատման ձեւն է եւ ուժի ցուցադրումը:
Հայհոյելու, փողոցային բառապաշարով խոսելու, խուլիգանություն անելու, վիրավորելու «առաջամարտիկը» Հայաստանում Նիկոլ Փաշինյանն է եւ նրա ստորադասները: Նրանց կողմից այդ հարցերում որեւէ մեկին մեղադրելը, կշտամբելը, կոռեկտության կոչեր անելը բավականին զվարճալի է: «Խուժանական մթնոլորտը» ստեղծում են իշխանությունները՝ իրենց ֆեյքերի ֆաբրիկայով հանդերձ: Նրանք որեւէ բարոյական իրավունք չունեն որեւէ մեկից այլ վարքագիծ պահանջել:
Չնայած՝ ես դարձյալ պետք է «ոչ պոպուլյար» բան ասեմ՝ ընդդիմադիրները չպիտի մտնեն այդ մակարդակի լեզվակռվի մեջ»: