Ազգային փոքրամասնություններից ՔՊ ցուցակում ընդգկրված են նույն մարդիկ. «Հրապարակ» Ամոթի ու խայտառակության խարանով դաջված. ո՞ւմ են երջանկացնում Հայաստանի իշխանությունների գործողությունները. «Փաստ» Իտալիայի հարավում փլուզվել է «Սիրահարների կամարը» Հայտնաբերվել են տարեցների շարժունակության համար վտանգավոր ապրանքներ Հայտնի է Ձմեռային Օլիմպիական խաղերում Հարություն Հարությունյանի արդյունքը Կենդանակերպի երեք նշաններ, որոնք փետրվարի 16-ից 22-ը կունենան ֆինանսական հաջողություն Էրդողանը հետաձգել է ԱՄԷ այցը՝ Ալ Նահյանի հիվանդության պատճառով Երկնքում ծնունդ են նշում․ Ազատի կացարանում հրդեհի հետևանքով մահացած Վալոդյան կդառնար 23 տարեկան Ձյուն ու ձնախառն անձրև է սպասում․ եղանակն՝ առաջիկա օրերին Նոր մանրամասներ․ կրակոց արձակողը «Hongqi»–ով բախվել է «Nissan»-ին ՆԱՏՕ-ի կործանիչները ուսումնական թռիչքներ կիրականացնեն Էստոնիայում Ուժեղ ձնաբքի պատճառով Երևան-Մոսկվա-Երևան չվերթը հետաձգվել է
ՀՀ 2012 թվականի բյուջեի կատարման վերաբերյալ
Մայիսի 31-ին ՀՀ ԱԺ պետական-իրավական հարցերի ու ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում քննարկվեցին 2012 թվականին ՀՀ իշխանության պետական եւ դատական մարմիններին հատկացված եկամուտների եւ ծախսերի վերաբերյալ ներկայացված հաշվետվությունները:
ՀՀ ֆինանսների նախարարի տեղակալ, գլխավոր գանձապետ Ատոմ Ջանջուղազյանը պատգամավորների գնահատմանը ներկայացրեց ֆինանսական ցուցանիշները, իսկ ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի ղեկավար Վիգեն Սարգսյանը, ՀՀ ԱԺ աշխատակազմի ղեկավար Գուրգեն Դումանյանը, ՀՀ կառավարության աշխատակազմի ղեկավարի տեղակալ Տիգրան Գեւորգյանը, ՀՀ ՍԴ աշխատակազմի ղեկավար Առուշան Հակոբյանը, ՀՀ Ազգային անվտանգության խորհրդի աշխատակազմի ղեկավար Արտաշես Ավոյանը, ՀՀ արդարադատության նախարար Հրայր Թովմասյանը, ՀՀ գլխավոր դատախազության աշխատակազմի ղեկավար Աշոտ Եսայանը, ՀՀ հատուկ քննչական ծառայության պետի տեղակալ Արմեն Նադիրյանը, ՀՀ Վերահսկիչ պալատի աշխատակազմի ղեկավար Հարություն Յավրյանը, ՀՀ դատական դեպարտամետի ղեկավար Միսակ Մարտիրոսյանը, ՀՀ քաղաքացիական ծառայության խորհրդի նախագահ Մանվել Բադալյանը եւ ՀՀ Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի աշխատակազմի ղեկավար Լեւոն Գրիգորյանն անդրադարձան իրենց կառույցների աշխատակազմերի կողմից իրականացրած ծրագրերի բովանդակային մասին, ներկայացրին ծախսված գումարներն ըստ ծրագրերի եւ ուղղությունների:
Նշվեց, որ նախատեսված ծրագրերը հիմնականում իրականացվել են, չեն արձանագրվել էական շեղումներ կամ հոդվածային փոփոխություններ:
Եվ այսպես, ըստ Ատոմ Ջանջուղազյանի՝ 2012 թվականին ՀՀ Նախագահի աշխատակազմին հատկացվել է 4 մլրդ 39 մլն դրամ, արձանագրվել է 99,73տոկոս կատարողական: Իրականացվել են բյուջետային 11 ծրագրեր, որոշ ծրագրերի իրականացման համար միջոցներ են հատկացվել նաեւ կառավարության պահուստային ֆոնդից:
Աշխատակազմի պահպանության համար օգտագործվել է 2 մլրդ 872 մլն դրամ, արձանագրվել է 89,9 տոկոս կատարողական: 100 տոկոսով օգտագործվել է վարչական օբյեկտների հիմնանորոգման համար նախատեսված շուրջ 312 մլն դրամը: Կարողությունների զարգացման համար օգտագործվել է 153,7 մլն դրամ: Իրականացվել են նաեւ արտաքին հարաբերություններին վերաբերող հոդվածները:
ՀՀ Ազգային ժողովին ճշգրտված ծրագրով հատկացվել է 2 մլրդ 984 մլն դրամ, արձանագրվել է 99,43 տոկոս կատարողական:
Հաշվետու տարում օրենսդիր մարմնի աշխատակազմն իրականացրել է 5 ծրագիր. տարվա ընթացքում հատկացումներ են եղել նաեւ կառավարության պահուստային ֆոնդից: Տեսակարար մեծ կշիռ է ունեցել աշխատակազմի եւ պատգամավորների պահպանման ծրագիրը. այդ նպատակով նախատեսված 2 մլրդ 722 մլն դրամն օգտագործվել է 99,87 տոկոսով: Վարչական օբյեկտների հիմնանորոգման նպատակով նախատեսված 94 մլն դրամն օգտագործվել է գրեթե 100 տոկոսով: Միջազգային կազմակերպությունների անդամակցության անդամավճարների համար նախատեսվել էր 127 մլն դրամ, որն օգտագործվել է 93,5 տոկոսով:
ՀՀ կառավարության աշխատակազմը հաշվետու տարում իրականացրել է 30 ծրագիր, որոնց իրականացման համար հատկացվել է 10 մլրդ 299 մլն դրամ, կատարողականը կազմել է 72,9 տոկոս, քանի որ որոշ ծրագրեր իրականացվել են արտաքին աջակցությամբ: ՀՀ Սահմանադրական դատարանին հաշվետու տարում հատկացվել է 408,5 մլն դրամ, կատարողականը կազմել է 98,36 տոկոս: Իրականացվել են 5 ծրագրեր, միջոցների հիմնական մասն ուղղվել է ընթացիկ ծախսերին: ՀՀ Ազգային անվտանգության խորհրդին տրամադրվել է 282,9 մլն դրամ, կատարողականը կազմել է 99,6 տոկոս: Աշխատակազմն իրականացրել է 3 ծրագիր: ՀՀ Արդարադատության նախարարությունն անցած տարում իրականացրել է 20 ծրագիր, որոնց իրականացման համար հատկացվել է 12,3 մլրդ դրամ, կատարողականը կազմել է 95,8 տոկոս: ՀՀ Հատուկ քննչական ծառայությանը հատկացվել է 260,5 մլն դրամ, որն օգտագործվել է 97,81 տոկոսով: ՀՀ Գլխավոր դատախազության ծախսերի համար հատկացվել է 2 մլրդ 500 մլն դրամ,կատարողականը կազմել է 98, 3տոկոսով:ՀՀ Վերահսկիչ պալատին հատկացվել է 866,4 մլն դրամ, կարատողականը կազմել է 99,9 տոկոս: ՀՀ Դատական դեպարտամենտին հատկացվել է 6,2 մլրդ դրամ, կատարողականը կազմել է 97, 5 տոկոս: ՀՀ Քաղաքացիական ծառայության խորհրդին հատկացվել է 317,2 մլն դրամ, ծրագրերն իրականացվել են ամբողջությամբ: ՀՀ Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովին տրամադրվել է 2 մլրդ 474 մլն դրամ, կատարողականը կազմել է 89,6 տոկոս:
Նույն օրը տեղի ունեցած ԱԺ տարածքային կառավարման եւ տեղական ինքնակառավարման հարցերի ու ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում պատգամավորները քննարկեցին հաշվետու տարում ՀՀ տարածքային կառավարման մարմիններին եւ համայնքներին հատկացված ֆինանսական միջոցների եւ ծախսերի վերաբերյալ հաշվետվությունը, որի ֆինանսական մասը ներկայացրեց ՀՀ ֆինանսների նախարարի տեղակալ, գլխավոր գանձապետ Ատոմ Ջանջուղազյանը, իսկ մարզերի ղեկավարներն անդրադարձան կատարված ծրագրերին եւ աշխատանքներին:
Գլխավոր գանձապետն ասաց, որ հաշվետու տարում հանրապետության բոլոր մարզերին հատկացվել են այնքան դրամական միջոցներ, որքան անհրաժեշտ է եղել նախատեսված ծրագրերի իրականացման համար:
Հանրապետության բոլոր մարզերում նախատեսված ծրագրերն իրականացվել են գրեթե 100 տոկոսով. թերակատարումներ են գրանցվել սոցիալական փաթեթով ապահովման ծրագրում. այն բոլոր մարզերում կատարվել է 50-60 տոկոսով: Այս ծրագրով նախատեսված 230,5 մլն դրամից օգտագործվել է ընդամենը 88,5 մլն դրամը: Թերակատարում է արձանագրվել նաեւ կառավարության պահուստային ֆոնդից հատկացված 1 մլրդ 343,5 մլն դրամի մասով. այստեղ արձանագրվել է 69,8 տոկոս կատարողական:
Երեւանի քաղաքապետի տեղակալ Կամո Արեյանը տեղեկացրեց, որ անցած տարում ընդհանուր առմամբ Երեւանի քաղաքապետարանին հատկացվել է 46 մլրդ 763 մլն դրամ, ամբողջությամբ իրականացվել են նախատեսված բոլոր ծրագրերը:
Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը հրաժարվել է ցուցմունք տալ. «Ժողովուրդ»Անկումային և ճգնաժամային. Հայաստանի արտաքին առևտրի դիսբալանսը. «Փաստ»Ազգային փոքրամասնություններից ՔՊ ցուցակում ընդգկրված են նույն մարդիկ. «Հրապարակ»Ամոթի ու խայտառակության խարանով դաջված. ո՞ւմ են երջանկացնում Հայաստանի իշխանությունների գործողությունները. «Փաստ»ՔՊ-ի 50 ընտրյալները՝ նոր քննության առաջ. ներքին պայքարը թեժանում է. «Ժողովուրդ»«ՀայաՔվեն» քաղաքական հայտ է ներկայացնում իշխանափոխության օրակարգով. «Փաստ»Ի՞նչ պլաններ ունեն Արևմուտքն ու Փաշինյանը երկաթուղու առումով. «Փաստ»Ռուսաստանում տարօրինակ հանգամանքներում ադրբեջանցի ամուսիններ են մահացել The Times. Մեծ Բրիտանիայում սոցցանցերը 16 տարեկանից փոքրերի համար կարող են արգելվել Իտալիայի հարավում փլուզվել է «Սիրահարների կամարը» Հայտնաբերվել են տարեցների շարժունակության համար վտանգավոր ապրանքներՀայտնի է Ձմեռային Օլիմպիական խաղերում Հարություն Հարությունյանի արդյունքը ԱՄՆ-ը զորավարժությունների ընթացքում խորտակել է սեփական նավը՝ որպես ուժի ցուցադրությունԿենդանակերպի երեք նշաններ, որոնք փետրվարի 16-ից 22-ը կունենան ֆինանսական հաջողություն Էրդողանը հետաձգել է ԱՄԷ այցը՝ Ալ Նահյանի հիվանդության պատճառով Ժնևում նախատեսվող բանակցություններին Շվեյցարիան չի մասնակցի Երկնքում ծնունդ են նշում․ Ազատի կացարանում հրդեհի հետևանքով մահացած Վալոդյան կդառնար 23 տարեկանՁյուն ու ձնախառն անձրև է սպասում․ եղանակն՝ առաջիկա օրերինՆոր մանրամասներ․ կրակոց արձակողը «Hongqi»–ով բախվել է «Nissan»-ին Ձմեռային Օլիմպիական խաղեր․ Կարինա Ակոպովա – Նիկիտա Ռախմանին զույգը 3–րդ հորիզոնականում էՆԱՏՕ-ի կործանիչները ուսումնական թռիչքներ կիրականացնեն Էստոնիայում Ուժեղ ձնաբքի պատճառով Երևան-Մոսկվա-Երևան չվերթը հետաձգվել է 95 տարեկանում մահացել է դերասան Ռոբերտ ԴյուվալըՈւկրաինայի նախկին էներգետիկայի նախարարին մեղադրանք է առաջադրվել փողերի լվացման գործովՎեհափառի նկատմամբ արգելքը իշխանությունների պառակտիչ ռազմավարության համատեքստում է․ Բեգլարյան «Թեհրան» հեռուստասերիալի պրոդյուսերին մահացած են գտել Ղազախստանում կինը տուն է եկել իր հուղարկավորությունից մեկ ամիս անցԻշխանասար լեռը՝ իր ողջ հմայքով. «Հայաստանի բարձունքների կանչը» (տեսանյութ) Զովունի համայնքում կրակոցներ են հնչելԱՄՆ-ն ոչ մեկին չի ստիպում ստորագրել խաղաղության համաձայնագիր․ Ռուբիո Օհանավանում հայտնաբերվել է միջնադարյան ժայռափոր դամբարան Կապտավանք․ Դարերի վկան (տեսանյութ)Փաշազադեն մտադիր է գրասենյակ բացել ՎատիկանումՌուբիոն․ ԱՄՆ-ը չի վիճարկում Նավալնիի մահվան վերաբերյալ եվրոպական եզրակացություններըՄահացել է դերասան Ռոբերտ ԴյուվալըԱնհրաժեշտ է ամեն կերպ քաջալերել ուսուցչի առաքինի նկարագիրը․ Բագրատ ՍրբազանԱրևավառ լեռներն ուրիշ սիրտ և ուժ ունեն․ Նազենի Հովհաննիսյան (լուսանկար)Կաթը մթերվում է 150-160 դրամով, իսկ խանութներում վաճառվում է մինչև 900 դրամով․ պատգամավոր Ֆիզիկական պասիվությունը կարող է մեծացնել շաքարային դիաբետի բարդությունների ռիսկը«Ես անվերապահորեն վստահում եմ Լևոն Բաղդասարյանին»․ Վարդան Ղուկասյանն ուղերձ է հղել (տեսանյութ)Քանի աշխատավարձ չեն բարձրացնում,բժիշկների ու բուժքույրի գրպանը գաղտնի փող են դնելու․Տիգրան Խաչատրյան (տեսանյութ) Մերժում ենք Վահագն Խաչատուրյանի հետ Աթենքում հանդիպումները․ ՀՅԴ Հունաստանի Կենտրոնական կոմիտե Թալինի բենզալցակայաններից մեկում բռնկված հրդեհը մեկուսացվել է Իրանն ու ԱՄՆ-ը քննարկում են էներգետիկ և ավիացիոն գործարքներՌուսաստանում առաջարկում են վերանայել ռազմավարական օբյեկտների առգրավման կարգըՀաղպատի վանք․ Լռության մեջ ապրող պատմություն (տեսանյութ) «Խիստ վտանգավոր է»․անհայտ անձը շահարկել է Աննա Հակոբյանի անունըԱՄՆ-ը ERAM հրթիռների ծրագրի համար Ուկրաինային տրամադրել է նախատեսված գումարի միայն մեկ երրորդըՌուսաստանի դեսպանը Կուբայում խոսել է ԱՄՆ-ի հետ լարվածության հնարավորության մասինՄեծ Պահքը ժամանակն է ապաշխարության, ասել է թե՝ մտքի փոփոխության. Հայր Ռուբեն