Կապտավանք․ Դարերի վկան (տեսանյութ) Փաշազադեն մտադիր է գրասենյակ բացել Վատիկանում Մահացել է դերասան Ռոբերտ Դյուվալը Անհրաժեշտ է ամեն կերպ քաջալերել ուսուցչի առաքինի նկարագիրը․ Բագրատ Սրբազան «Ես անվերապահորեն վստահում եմ Լևոն Բաղդասարյանին»․ Վարդան Ղուկասյանն ուղերձ է հղել (տեսանյութ) Քանի աշխատավարձ չեն բարձրացնում,բժիշկների ու բուժքույրի գրպանը գաղտնի փող են դնելու․Տիգրան Խաչատրյան (տեսանյութ) Թալինի բենզալցակայաններից մեկում բռնկված հրդեհը մեկուսացվել է Հաղպատի վանք․ Լռության մեջ ապրող պատմություն (տեսանյութ) Ովքե՞ր են Կաթողիկոսի գործով քննիչն ու դատախազը. «Armlur.am» Ողբերգական ավտովթար՝ Արարատի մարզում․ կա զոհ Ակցիա «Ո՛չ «Արևմտյան Ադրբեջանին»»․ «Ժողովրդավարական այլընտրանք» կուսակցության նախագահ Սուրեն Սուրենյանց Ջուխտակ Վանք․ Անտառների խորքում ծնված հավատք (տեսանյութ)
Ֆրանսիացի գործարարներին ներկայացվեց Հյուսիս-հարավ ճանապարհային միջանցքի շինարարության ծրագրի ընթացքը
Հյուսիս-հարավ ճանապարհային միջանցքի ներդրումային ծրագիրը ոչ միայն Հայաստանի, տարածաշրջանի, այլ նաև միջազգային հանրության համար կարևոր ռազմավարական և տնտեսական նշանակություն ունի: Այս մասին «Սարքավորումներ և ենթակառուցվածքներ» թեմայով հայ-ֆրանսիական կլոր-սեղան քննարկման ժամանակ ասաց Հյուսիս-հարավ ճանապարհային միջանցքի ներդրումային ծրագրի գործադիր տնօրեն Արթուր Սարգսյանը: «Այս ճանապարհը գտնվում է պատմական Մետաքսի ճանապարհի կարևորագույն թևերից մեկի վրա և ըստ հնագիտական պեղումների՝ այս ճանապարհի վերականգնումը հենց Մետաքսի ճանապարհի վերականգնումն է, ուստի կառավարության կողմից որոշվեց սկսել այս աննախադեպ նշանակություն ունեցող ճանապարհի շինարարությունը»,- ասաց Սարգսյանը:
Ճանապարհի շինարարության ծախսերը կկազմեն 1.5-2 միլիարդ դոլար: «Նախատեսվում է 556 կիլոմետր ճանապարհի վերականգնում և վերակառուցում, որը կապելու է Իրանի սահմանը Վրաստանի սահմանի հետ: Ճանապարհը լինելու է առաջին կատեգորիայի 4 գծանի բետոնե ծածկույթով»,- ասաց Սարգսյանը:
Ճանապարհային միջանցքի շինարարության ֆինանսավորումն սկսվել է Ասիական Զարգացման բանկի հետ շրջանակային ֆինանսական համաձայնագրի շնորհիվ, որը նախատեսում էր նախնական 500 միլիոն ԱՄՆ դոլարի ներդրում: Ընթացքում ծրագրի համաֆինանսավորմանն են միացել Եվրոպական ներդրումային բանկը, որի հետ արդեն 60 միլիոն եվրո արժողությամբ ֆինանսավորման համաձայնագիր ունենք, և նախատեսվում է հյուսիսային հատվածի Գյումրի-Բավրա հատվածի շինարարության համար 120 միլիոն եվրոյի բանակցություններ սկսել:
Արթուր Սարգսյանը տեղեկացրեց, որ այս պահին բանակցությունները շարունակվում են Եվրասիական զարգացման բանկի հետ 150 միլիոն դոլար վարկային պայմանագրի ստորագրման ուղղությամբ, որով սկսվելու է հարավային հատվածի Աշտարակ-Քաջարան հատվածի շինարարությունը:
Սարգսյանն ուրախությամբ նկատեց, որ ծրագրի մեկնարկին Հայաստանը միջանցքի շինարարության նախագծման աշխատանքների ընթացքում համագործակցել է նաև ֆրանսիական ընկերությունների հետ: