Օհանավանում հայտնաբերվել է միջնադարյան ժայռափոր դամբարան Կապտավանք․ Դարերի վկան (տեսանյութ) Փաշազադեն մտադիր է գրասենյակ բացել Վատիկանում Մահացել է դերասան Ռոբերտ Դյուվալը Անհրաժեշտ է ամեն կերպ քաջալերել ուսուցչի առաքինի նկարագիրը․ Բագրատ Սրբազան «Ես անվերապահորեն վստահում եմ Լևոն Բաղդասարյանին»․ Վարդան Ղուկասյանն ուղերձ է հղել (տեսանյութ) Քանի աշխատավարձ չեն բարձրացնում,բժիշկների ու բուժքույրի գրպանը գաղտնի փող են դնելու․Տիգրան Խաչատրյան (տեսանյութ) Թալինի բենզալցակայաններից մեկում բռնկված հրդեհը մեկուսացվել է Հաղպատի վանք․ Լռության մեջ ապրող պատմություն (տեսանյութ) Ովքե՞ր են Կաթողիկոսի գործով քննիչն ու դատախազը. «Armlur.am» Ողբերգական ավտովթար՝ Արարատի մարզում․ կա զոհ Ակցիա «Ո՛չ «Արևմտյան Ադրբեջանին»»․ «Ժողովրդավարական այլընտրանք» կուսակցության նախագահ Սուրեն Սուրենյանց
ՀՀ կառավարությունը հավանություն է տվել իր նոր ծրագրին
ՀՀ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանի գլխավորությամբ այսօր' մայիսի 19-ին, տեղի է ունեցել ՀՀ կառավարության արտահերթ նիստը: Նիստում քննարկվել է մեկ հարց' ՀՀ կառավարության ծրագիրը: Զեկուցումով հանդես է եկել ՀՀ փոխվարչապետ, տարածքային կառավարման նախարար Արմեն Գևորգյանը: «Կառավարության նոր ծրագիրը մշակվել է` հիմք ընդունելով ՀՀ կառավարության 2013թ. ծրագրի, ՀՀ ազգային անվտանգության ռազմավարության, ՀՀ նախագահի, Հայաստանի հանրապետական կուսակցության նախընտրական ծրագրի հիմնական դրույթները, ինչպես նաև խորհրդարանական կուսակցությունների ծրագրերում ներկայացված` նշված փաստաթղթերի հետ համադրելի գաղափարները»,- ասել է նա:
ՀՀ կառավարությունը հռչակում է, որ իր գործունեության գերակա նպատակը ՀՀ քաղաքացին է` նրա ազատության երաշխավորումը, անվտանգության և բարեկեցության բարձրացման ապահովումը: Կառավարության ջանքերն առավելապես ուղղվելու են ՀՀ քաղաքացու` ստեղծագործ աշխատանքով իր հայրենիքում իր ապագան կերտելուն: Հայրենիքը յուրաքանչյուր հայի համար դառնալու է ապահով հանգրվան և սեփական կարողությունների, աշխարհի տարբեր ծագերում ձեռք բերած փորձի և գիտելիքների առավելագույն դրսևորման երկիր:
Կարողությունների նման դրսևորման հնարավորություն կարող է ընձեռել միայն հավասար պայմաններ և իրական մրցակցություն ապահովող միջավայրը: Կառավարությունն ապահովելու է, որ կանոնները նույնը լինեն բոլորի համար, որ ՀՀ տնտեսությունը բաց լինի թե′ հայրենական, թե′ օտար ներդրողների համար:
Զեկուցողի դիտարկմամբ' ծրագրում արտացոլված են ՀՀ վարչապետի և տարբեր հասարակական կազմակերպությունների, միավորումների հանդիպումների ժամանակ արտացոլված գաղափարները, մտքերը և տարբեր մոտեցումները, հատկապես գործարարությանն աջակցելու դրույթները:
Հաշվի է առնվել նաև այն հանգամանքը, որ մենք ունենք ծրագրի իրականացման ժամանակահատվածային սահմանափակում, ինչպես նաև էական են այդ բոլոր գաղափարները մեկտեղելու խնդիրը և այն, որ առկա են ռիսկեր, որոնք պայմանավորված են գլոբալ տնտեսական զարգացման միտումներով, ինչպես նաև կոնկրետ մեր տարածաշրջանում տեղի ունեցող զարգացումներով:
«ՀՀ կառավարությունը սույն ծրագրի իրականացմամբ 2014-2017 թվականների ընթացքում նպատակադրում է զարգացած երկրների համեմատ տնտեսական աճի առաջանցիկ տեմպերի ապահովում ՀՆԱ-ի միջնաժամկետ 5 տոկոս աճի միջոցով, նվազագույն աշխատավարձի աստիճանական բարձրացում մինչև 65 հազար դրամի և աղքատության կրճատման ապահովում 10 տոկոսային կետով»,- ասել է փոխվարչապետը:
Ծրագրի հիմնական հատվածները վերաբերում են արդարացի վարձատրություն ապահովող աշխատավարձերի ստեղծմանը, որտեղ էական և կարևոր նշանակություն ունի գործարար և ներդրումային միջավայրը, առանձնակի ուշադրության առարկա են լինելու գյուղատնտեսությունը և գյուղը, փոքր և միջին ձեռնարկությունների զարգացման քաղաքականությունը, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտին աջակցության խորացումը, զբոսաշրջությունը և մի շարք այլ ուղղություններ: Առանձնակի ուշադրություն է դարձվելու տարածքային համաչափ զարգացման խնդիրներին, ենթակառուցվածքների զարգացմանը, հատուկ ուշադրության են արժանացել նաև մարդու իրավունքների պաշտպանության և արդարադատության արդյունավետ համակարգի զարգացման խնդիրները: Նոր գործիքակազմ է առաջարկվում սոցիալական պաշտպանության, առողջապահության, կրթության և գիտության ոլորտներում: Կառավարությունը հետևողական ուշադրություն է ցուցաբերելու միգրացիոն գործընթացների կարգավորմանը:
«Տարբեր ծրագրեր են իրականացվելու նաև պետական կառավարման, տեղական ինքնակառավարման, հարկային և մաքսային համակարգերի զարգացման, մրցակցության պաշտպանության ուղղությամբ: Կառավարությունն իր գործունեության մեջ հաշվի է առնելու նաև Մաքսային միության գործընթացների հանգամանքը»,- շեշտել է զեկուցողը:
Ամփոփելով նիստը, ՀՀ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը վերստին կարևորել է այն իրողությունը, որ կառավարության նոր ծրագիրը կազմելիս հաշվի են առնվել Ազգային ժողովում ներկայացված բոլոր քաղաքական ուժերի, նախարարությունների և գերատեսչությունների ներկայացրած կարծիքները, որոնք առավելագույնս ընդգրկվել են փաստաթղթի նախագծում: «Իհարկե, ընդունվել են ողջամիտ առաջարկությունները, իսկ ֆինանսական մեծ ռեսուրս պահանջող առաջարկությունները չէին կարող ընդգրկվել»,- եզրափակել է վարչապետը:
ՀՀ կառավարությունը հավանություն է տվել ՀՀ կառավարության ծրագրին, որը սահմանված կարգով կներկայացվի ՀՀ Ազգային ժողով:
Օհանավանում հայտնաբերվել է միջնադարյան ժայռափոր դամբարան Կապտավանք․ Դարերի վկան (տեսանյութ)Փաշազադեն մտադիր է գրասենյակ բացել ՎատիկանումՌուբիոն․ ԱՄՆ-ը չի վիճարկում Նավալնիի մահվան վերաբերյալ եվրոպական եզրակացություններըՄահացել է դերասան Ռոբերտ ԴյուվալըԱնհրաժեշտ է ամեն կերպ քաջալերել ուսուցչի առաքինի նկարագիրը․ Բագրատ ՍրբազանԱրևավառ լեռներն ուրիշ սիրտ և ուժ ունեն․ Նազենի Հովհաննիսյան (լուսանկար)Կաթը մթերվում է 150-160 դրամով, իսկ խանութներում վաճառվում է մինչև 900 դրամով․ պատգամավոր Ֆիզիկական պասիվությունը կարող է մեծացնել շաքարային դիաբետի բարդությունների ռիսկը«Ես անվերապահորեն վստահում եմ Լևոն Բաղդասարյանին»․ Վարդան Ղուկասյանն ուղերձ է հղել (տեսանյութ)Քանի աշխատավարձ չեն բարձրացնում,բժիշկների ու բուժքույրի գրպանը գաղտնի փող են դնելու․Տիգրան Խաչատրյան (տեսանյութ) Մերժում ենք Վահագն Խաչատուրյանի հետ Աթենքում հանդիպումները․ ՀՅԴ Հունաստանի Կենտրոնական կոմիտե Թալինի բենզալցակայաններից մեկում բռնկված հրդեհը մեկուսացվել է Իրանն ու ԱՄՆ-ը քննարկում են էներգետիկ և ավիացիոն գործարքներՌուսաստանում առաջարկում են վերանայել ռազմավարական օբյեկտների առգրավման կարգըՀաղպատի վանք․ Լռության մեջ ապրող պատմություն (տեսանյութ) «Խիստ վտանգավոր է»․անհայտ անձը շահարկել է Աննա Հակոբյանի անունըԱՄՆ-ը ERAM հրթիռների ծրագրի համար Ուկրաինային տրամադրել է նախատեսված գումարի միայն մեկ երրորդըՌուսաստանի դեսպանը Կուբայում խոսել է ԱՄՆ-ի հետ լարվածության հնարավորության մասինՄեծ Պահքը ժամանակն է ապաշխարության, ասել է թե՝ մտքի փոփոխության. Հայր Ռուբեն Ովքե՞ր են Կաթողիկոսի գործով քննիչն ու դատախազը. «Armlur.am» Ողբերգական ավտովթար՝ Արարատի մարզում․ կա զոհԱկցիա «Ո՛չ «Արևմտյան Ադրբեջանին»»․ «Ժողովրդավարական այլընտրանք» կուսակցության նախագահ Սուրեն ՍուրենյանցՋուխտակ Վանք․ Անտառների խորքում ծնված հավատք (տեսանյութ) Վարդենյաց լեռնանցքը դժվարանցանելի է կցորդով տրանսպորտային միջոցների համար Մեր վրդովմունքն ենք արտահայտում Ավստրիայում եպիսկոպոսաց ժողովի խոչընդոտման փորձերի կապակցությամբ․ հայտարարությունԿոմիտասի պողոտայում մեքենաների բախման հետևանքով վիրավոր կա Գերմանիայի ԱԳ նախարարն անդրադարձել է Ուկրաինայի օդային պաշտպանության հրթիռների մատակարարման ուշացմանըԿաթողիկոսին մեղադրանք առաջադրվել է Փաշինյանի ցուցումով․ Շնչառական վարակների հիվանդացությունը նվազել է (տեսանյութ)Օրբանը Զելենսկու խոսքերից հետո բացառել է Ուկրաինայի անդամակցությունը ԵՄ-ինՄոսկվայի դատարանը «Դոժդ»-ի լրագրողին դատի է տվելՀռոմը պատրաստ է աջակցել նոր ոստիկանական ուժերի ստեղծմանը Գազայում. Իտալիայի ԱԳ նախարարԱրագածոտնի թեմը հրավիրում է մասնակցելու «Մեղավորներին ապաշխարության կանչելու» հոգենորոգ կարգին Դոնալդ Թրամփը մտադիր է աջակցել Հունգարիայի վարչապետ Վիկտոր Օրբանի հաջողությանը. ՌուբիոԱՄՆ-ն, խորտակելով սեփական նավերը, ազդանշան է ուղարկել Ռուսաստանին և Չինաստանին․ ԶԼՄԵվրոպան ի վիճակի չէ պաշտպանվել առանց ԱՄՆ-ի․ ՀՀ նախագահը ՍԴ դատավորի թեկնածու կառաջադրի (տեսանյութ) Ռուսաստանի դեսպանը «անհեթեթ» է անվանել Կուբայի նկատմամբ նավթային սահմանափակումների գաղափարըԻրանի ԻՀՊԿ ռազմածովային ուժերը զորավարժություններ են սկսել Հորմուզի նեղուցում (տեսանյութ) Պահքը կարող է դառնալ սովորություն, աղոթքը՝ ձևականություն, իսկ զոհաբերությունը՝ ինքնախաբեություն, եթե մարդու սիրտը չփոխվի. Տեր Հեթում Ուկրաինայի պատվիրակությունը մեկնում է Ժնև․ բանակցություններին զուգահեռ շարունակվում են մարտական գործողությունները Արմեն Ղազարյանը ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ պաշտոնյաների հետ քննարկել է ընտրական գործընթացներին վերաբերող հարցեր Կաթողիկոսը օրհնել է իրեն հարցաքննած քննիչին ու նրա ընտանիքին․ մանրամասներ (տեսանյութ) Telegram-ը մեկ օրում փակել է ավելի քան 235 հազար ալիք և խումբՀԾԿՀ նախագահը՝ ՀԷՑ-ը թուրքական ընկերություններին հանձնելու լուրերի մասին Վալերի Մելաձեն համերգներ կտա թուրքական հանգստավայրերի հյուրանոցներումՊուտինը հեռացրել է Սերգեյ Իվանովին ՌԴ ԱԽ կազմից Բելառուսը կպահպանի Ռուսաստանի հետ մտերմիկ հարաբերությունները, անկախ նրանից, թե ով կզբաղեցնի երկրի նախագահի պաշտոնը. ԼուկաշենկոՀՀ իշխանությունը գերիներին դիտարկում է որպես կեղտոտ քաղաքական առևտրի օբյեկտ. Լարիսա Ալավերդյան (տեսանյութ)Օրբանը մեղադրել է Կիևին ընտրություններին միջամտելու մեջ և կրկնել ԵՄ-ին Ուկրաինայի անդամակցության դեմ դիրքորոշումըՓաշինյանն ուղերձ է հղել