Օհանավանում հայտնաբերվել է միջնադարյան ժայռափոր դամբարան Կապտավանք․ Դարերի վկան (տեսանյութ) Փաշազադեն մտադիր է գրասենյակ բացել Վատիկանում Մահացել է դերասան Ռոբերտ Դյուվալը Անհրաժեշտ է ամեն կերպ քաջալերել ուսուցչի առաքինի նկարագիրը․ Բագրատ Սրբազան «Ես անվերապահորեն վստահում եմ Լևոն Բաղդասարյանին»․ Վարդան Ղուկասյանն ուղերձ է հղել (տեսանյութ) Քանի աշխատավարձ չեն բարձրացնում,բժիշկների ու բուժքույրի գրպանը գաղտնի փող են դնելու․Տիգրան Խաչատրյան (տեսանյութ) Թալինի բենզալցակայաններից մեկում բռնկված հրդեհը մեկուսացվել է Հաղպատի վանք․ Լռության մեջ ապրող պատմություն (տեսանյութ) Ովքե՞ր են Կաթողիկոսի գործով քննիչն ու դատախազը. «Armlur.am» Ողբերգական ավտովթար՝ Արարատի մարզում․ կա զոհ Ակցիա «Ո՛չ «Արևմտյան Ադրբեջանին»»․ «Ժողովրդավարական այլընտրանք» կուսակցության նախագահ Սուրեն Սուրենյանց
Կառավարությունը տնտեսության զարգացման հիմքում կդնի գյուղատնտեսությունն ու գործարար միջավայրի բարելավումը
Գյուղատնտեսությունն առաջնային է ՀՀ կառավարության նոր ծրագրում, որն այսօր ներկայացվելու է Ազգային ժողովին: Գյուղատնտեսությունն ունի արտադրողականության բարձրացման խնդիր, որի լուծումը կնպաստի եկամուտների վերաբաշխման բարձր աստիճանին: Այս մասին լրագրողների հետ զրույցում տեղեկացրեց ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Կարեն Ճշմարիտյանը` խոսելով ՀՀ կառավարության նոր ծրագրով նախատեսվող քայլերի մասին: Նա շեշտեց, որ հարկավոր է բարձրացնել փոքր տնտեսությունների մասնաբաժինը տնտեսության մեջ։
Նախարարը որպես կառավարության ծրագրի հաջորդ գերակայություն նշեց գործարար միջավայրի բարելավումը և հատկապես փոքր և միջին ձեռնարկատիրության զարգացումը։ «Նախ և առաջ պետք է բարելավել ՓՄՁ-ների դասակարգումը, քանի որ դրանց տեսակները բազմաթիվ են և խմբավորման կարիք կա։ Օրինակ կան փոքր և միջին ձեռնարկություններ, որոնք ծառայություններ են մատուցում մեծերին: Օրինակ, Ամուլսարի ծրագիրը նախատեսում է հարակից ոլորտների զարգացում ևս՝ կապված մատակարարումների, ծառայությունների մատուցման հետ։ Երկրորդ խումբը այն ՓՄՁ-ներն են, որոնք ինքնուրույն են կայանում, նրանց մի մասը առևտրի և ծառայությունների ոլորտում են, որը կազմում է մեր համախառն ներքին արդյունքի ավելի քան 40 տոկոսը»,- ասաց Ճշմարիտյանը։
Նախարարը նշեց, որ առաջնային կլինեն նաև զբոսաշրջության զարգացումն ու տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտային աճը։ «Բաց երկնքի քաղաքականությունից ակնկալվում է 20-25 տոկոս ուղևորափոխադրումների աճ։ Դա իր ազդեցությունը կունենա զբոսաշրջության աճի վրա: Ոլորտի զարգացմանը կնպաստեն նաև նոր երթուղիների ձևավորումն ու տարածաշրջանային զբոսաշրջության զարգացումը: Հաջորդ գերակա ոլորտը տեղեկատվական տեխնոլոգիաներն են, որը երկրում դնում է գիտելիքահենք տնտեսության հիմքը՝ նպաստելով նաև այլ ոլորտների զարգացմանը»,-ասաց նախարարը։
Նրա խոսքով՝ կիրականացվեն նաև ներդրումային ծրագրեր, ինչպես օրինակ Ամուլսարի ծրագիրը, որը նախատեսում է 300-350 մլն դոլարի ներդրումներ և տարեկան 200-250 մլն դոլարի արտահանում։
Ազգային ժողովը կառավարության նոր ծրագիրը կքննարկի այսօր՝ մայիսի 20-ի նիստում: