Կապտավանք․ Դարերի վկան (տեսանյութ) Փաշազադեն մտադիր է գրասենյակ բացել Վատիկանում Մահացել է դերասան Ռոբերտ Դյուվալը Անհրաժեշտ է ամեն կերպ քաջալերել ուսուցչի առաքինի նկարագիրը․ Բագրատ Սրբազան «Ես անվերապահորեն վստահում եմ Լևոն Բաղդասարյանին»․ Վարդան Ղուկասյանն ուղերձ է հղել (տեսանյութ) Քանի աշխատավարձ չեն բարձրացնում,բժիշկների ու բուժքույրի գրպանը գաղտնի փող են դնելու․Տիգրան Խաչատրյան (տեսանյութ) Թալինի բենզալցակայաններից մեկում բռնկված հրդեհը մեկուսացվել է Հաղպատի վանք․ Լռության մեջ ապրող պատմություն (տեսանյութ) Ովքե՞ր են Կաթողիկոսի գործով քննիչն ու դատախազը. «Armlur.am» Ողբերգական ավտովթար՝ Արարատի մարզում․ կա զոհ Ակցիա «Ո՛չ «Արևմտյան Ադրբեջանին»»․ «Ժողովրդավարական այլընտրանք» կուսակցության նախագահ Սուրեն Սուրենյանց Ջուխտակ Վանք․ Անտառների խորքում ծնված հավատք (տեսանյութ)
Սերգո Կարապետյանը ներկայացրեց գյուղատնտեսության նախարարության առաջնահերթությունները
Գյուղատնտնեսության ոլորտում տարիների ընթացքում արձանագրվել են դրական տեղաշարժեր, սակայն այն բազմաճյուղ ոլորտ է, և դեռևս շատ խնդիրներ կան լուծելու: Այս մասին Ազգային ժողովում ՀՀ 2013թ. պետական բյուջեի կատարողականի քննարկման ժամանակ ասաց ՀՀ գյուղատնտեսության նախարար Սերգո Կարապետյանը: «Տարիներ շարունակ ոլորտում կուտակվել են խնդիրներ, որոնք լուծում են պահանջում»,- ասաց նախարարը:
Նախարարն այս առումով առանձնացրեց հողային ռեսուրսների արդյունավետ օգտագործման անհրաժեշտությունը, որը նույնպես առաջնային է համարվում: «Հայաստանի նման փոքր երկրի համար շռայլություն է, որ երկրի հողային ռեսուրսների 22 տոկոսը չի օգտագործվում»,- ասաց նա՝ ընդգծելով, որ վերջին երեք տարում շրջանառության մեջ է դրվել 35 հազար հեկտար հող, ինչը կարելի է լուրջ ձեռքբերում համարել:
Գյուղատնտեսության նախարարության համար շարունակում է լուրջ խնդիր մնալ գյուղացիական տնտեսությունների չափերի փոքրությունը, ինչի արդյունքում հնարավոր չի լինում երկրում արդյունաբերական գյուղատնտեսություն ստեղծել: «Մենք հատկապես օրգանական գյուղատնտեսական զարգացման, արտահանման ծավալների կտրուկ ավելացման հնարավորություն ունենք, որովհետև գիտեք, որ մեր բնակլիմայական պայմաները թույլ են տալիս մեծ ծավալների պտուղ-բանջարեղեն արտադրել և արտահանել հատկապես Ռուսաստան՝ Մաքսային միությանն անդամակցելուց հետո»,- նշեց նախարարը:
Նախարարության համար լուրջ խնդիր է մնում բնակլիմայական ռիսկերի նվազեցումը, որովհետև ամեն տարի երկրի գյուղատնտեսությունը լուրջ վնասներ է կրում կարկտահարությունից և ցրտահարությունից: «Մենք այս տարվա կառավարության նոր ծրագրում ընդգրկել ենք ապահովագրական համակարգի աստիճանական ներդրման նախադրյալների ստեղծումը մեր երկրում, և այդ ուղղությամբ մեծ աշխատանք է տարվելու: Որոշակի աշխատանքներ այս ուղղությամբ արդեն կատարվել են: Մենք Ֆրանսիայի գյուղնախարարության հետ ընդունված համաձայնագրի արդյունքում մեր երկրում պետք է տեղայնացնենք այդ երկրի փորձը»,- ասաց Կարապետյանը:
Շարունակվելու են աշխատանքները երկրում գյուղատնտեսական կոոպերատիվների ստեղծման ուղղությամբ: Նախարարն ընդգծեց, որ մեր երկրի գյուղատնտեսության ապագան այդ կազմակերպվող կոոպերացիայի մեջ է: Նախարարի խոսքով` եթե առաջիկա 10 տարում չհաջողվի լուծել այս խնդիրը` գյուղատնտեսությունը կշարունակի մնալ նույն մակարդակին, որովհետև այս պահին կա 340 հազար փոքր գյուղացիական տնտեսություն, որոնց միջոցով հնարավոր չի լինում արդյունաբերական գյուղատնտեսություն ստեղծել: «Բացի այդ, տվյալ մանր տնտեսությունները չեն կարողանում իրենց փոքր հողակտորով ապահովել իրենց ընտանիքի անհրաժեշտ եկամուտները, և միշտ բողոքներ կան: Մենք արդեն մի քանի եվրոպական երկրների հետ աշխատում ենք այդ ուղղությամբ, հիմքերը կան և մինչև տարվա վերջ մենք պետք է կոոպերացիայի մասին օրենքը ներկայացնենք Ազգային ժողով»,- նշեց նախարարը՝ հավելելով, որ դա նախադրյալներ է ստեղծելու, որպեսզի նախարարությունը մեծ արդյունավետությամբ շարունակի իր աշխատանքները:
Նախարարը նշեց, որ վերը նշված խնդիրները մեծ կարևորություն ունեն, քանի որ դրանց լուծմանն ուղղված քրտնաջան աշխատանքի շնորհիվ է, որ հաջողվել է գյուղատնտեսության ոլորտում դրական տեղաշարժեր արձանագրել: