Կապտավանք․ Դարերի վկան (տեսանյութ) Փաշազադեն մտադիր է գրասենյակ բացել Վատիկանում Մահացել է դերասան Ռոբերտ Դյուվալը Անհրաժեշտ է ամեն կերպ քաջալերել ուսուցչի առաքինի նկարագիրը․ Բագրատ Սրբազան «Ես անվերապահորեն վստահում եմ Լևոն Բաղդասարյանին»․ Վարդան Ղուկասյանն ուղերձ է հղել (տեսանյութ) Քանի աշխատավարձ չեն բարձրացնում,բժիշկների ու բուժքույրի գրպանը գաղտնի փող են դնելու․Տիգրան Խաչատրյան (տեսանյութ) Թալինի բենզալցակայաններից մեկում բռնկված հրդեհը մեկուսացվել է Հաղպատի վանք․ Լռության մեջ ապրող պատմություն (տեսանյութ) Ովքե՞ր են Կաթողիկոսի գործով քննիչն ու դատախազը. «Armlur.am» Ողբերգական ավտովթար՝ Արարատի մարզում․ կա զոհ Ակցիա «Ո՛չ «Արևմտյան Ադրբեջանին»»․ «Ժողովրդավարական այլընտրանք» կուսակցության նախագահ Սուրեն Սուրենյանց Ջուխտակ Վանք․ Անտառների խորքում ծնված հավատք (տեսանյութ)
Պետական մարմինների բյուջեի կատարողականը 100 տոկոսից շեղվել է տնտեսումների հաշվին
ՀՀ Ազգային ժողովի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում շարունակվում են ՀՀ 2013թ. պետական բյուջեի կատարողականի քննարկումները: ՀՀ ֆինանսների նախարարի տեղակալ, գլխավոր գանձապետ Ատոմ Ջանջուղազյանը ներկայացրեց մի շարք նախարարությունների ու պետական այլ մարմինների բյուջեի կատարողականը: «Էկոնոմիկայի նախարարությունը հաշվետու տարում բյուջետային դասակարգման հինգ բաժիններով 20 ծրագրերի կատարման պատասխանատու է եղել, որի համար նախատեսված է եղել 5 միլիարդ 984 միլիոն դրամ' ներառյալ կառավարության պահուստային ֆոնդից նախատեսված միջոցների օգտագործումը: Արդյունքում արձանագրվել է 63.4 տոկոս կատարողական, որը պայմանավորված է արտաքին աջակցությամբ իրականացվող ծրագրային ցուցանիշից էական շեղման հանգամանքով: Այստեղ կուզենայի շեշտել, որ ներքին աղբյուրների հաշվին ֆինանսավորվող ծրագրերն իրականացվել են 100 տոկոսին մոտ չափերով»,- հայտնեց Ատոմ Ջանջուղազյանը:
Նրա խոսքով' Էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարարությունը հաշվետու տարում բյուջետային դասակարգման երեք բաժիններում իրականացել է 11 ծրագիր'70.2 միլիարդ դրամ նախատեսված միջոցներով: «Այդ ծրագրերի համար հատկացումներ են եղել նաև կառավարության պահուստային ֆոնդից: Արձանագրվել է 91.2 տոկոս կատարողական: Էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարարության դեպքում նույնպես արտաքին աջակցության որոշակի ծրագրեր են նախատեսված եղել' 6 միլիարդ դրամի չափով, որի դիմաց կատարողականը ցածր է եղել' կազմելով 6.25 տոկոս: Ներքին աղբյուրների հաշվին նախատեսված ծրագրերի մասով հիմնական շեղումները ծրագրերից արձանագրվել են աշխատակազմի պահպանման մասով, որոնք բացատրում են տնտեսումներով և «Սոցիալական փաթեթի ապահովում» ծրագրով, որը նույնպես բացատրվում է տնտեսումներով»,- հայտնեց Ատոմ Ջանջուղազյանը:
Նրա հաղորդմամբ' Քաղաքաշինության նախարարությունն էլ բյուջետային դասարկարգման վեց բաժիններում իրականացրել է 15 ծրագիր, կատարողականը կազմել է 98.6 տոկոս' կամ փաստացի օգտագործվել է 7.5 միլիարդ դրամ:
«Տրանսպորտի և կապի նախարարությունը երեք բաժիններում 21 ծրագրի համար է պատասխատու եղել, կառավարության պահուստային ֆոնդից ևս օգատագործվել են միջոցներ: Ընդհանուր առմամբ' կատարողականն այս նախարարության համար 43.9 տոկոս է կազմել, այդ դեպքում ևս այս նախարարության կողմից իրականացվող ծրագրերի մեջ էական տեսակարար կշիռ են կազմել արտաքին աջակցությամբ իրականացվող ծրագրերը. շուրջ 62.5 միլիարդ դրամից, որից 51.6 միլիարդ դրամը նախատեսված է արտաքին աջակցությամբ իրականացվող ծրագրերի համար, որի կատարողականը կազում է 32.4 տոկոս»,- հայտնեց ՀՀ գլխավոր գանձապետը' հավելելով, որ Տրանսպորտի ու կապի նախարության ներքին աղբյուրների հաշվին իրականացվող ծրագրերի համար գրանցվել է 98.5 տոկոս կատարողական:
Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովին հատկացվել է 538.5 միլիոն դրամ, կատարողականը կազմել է 95.5 տոկոս: «Այս կատարողականի շեղման երկու բացատրություն կա, առաջինը պահպանման ծախսերի մասով նախատեսվածից ավելի փոքր միջոցներ օգտագործելն է, ինչը բացատրվոմ է տնտեսումների հանգամանքով: «Սոցիալական փաթեթի ապահովում» ծրագրով նախատեսված միջոցները ևս օգտագործվել են նախատեսվածից քիչ չափով»,-հայտնեց Ատոմ Ջանջուղազյանը:
Տնտեսական մրցակացության պաշտպանության պետական հանձնաժողովի համար նախատեսված է եղել 278.8 միլիոն դրամ, կատարողականը' 99.4 տոկոս, շեղումը, հիմնականում, բացատրվում է սոցիալական փաթեթի 84.3 կատարողականով:
Կառավարությանն առընթեր անշարժ գույքի պետական կադաստրին հատկացվել է 4.4 միլիարդ դրամ, արձանագրվել է 88.2 տոկոս կատարողական, բյուջետային դասակարգման երեք բաժիններում նախատեսված են չորս ծրագրեր: Կառավարության պահուստային ֆոնդից ևս միջոցներ են հատկացվել:
«Ամփոփելով` կուզենայի նշել, որ ներքին աղբյուրների օգտագործման միջոցների մասով բոլոր պարտավորությունների դիմաց վճարումները կատարվել են ամբողջությամբ ու ժամանակին: Արտաքին աղբյուրներով իրականացվող ծրագրերի միջոցների անբավարարությամբ պայմանավորված ոչ մի ծրագիր չի հետաձգվել»,- եզրափակեց Ատոմ Ջանջուղազյանը: