Կապտավանք․ Դարերի վկան (տեսանյութ) Փաշազադեն մտադիր է գրասենյակ բացել Վատիկանում Մահացել է դերասան Ռոբերտ Դյուվալը Անհրաժեշտ է ամեն կերպ քաջալերել ուսուցչի առաքինի նկարագիրը․ Բագրատ Սրբազան «Ես անվերապահորեն վստահում եմ Լևոն Բաղդասարյանին»․ Վարդան Ղուկասյանն ուղերձ է հղել (տեսանյութ) Քանի աշխատավարձ չեն բարձրացնում,բժիշկների ու բուժքույրի գրպանը գաղտնի փող են դնելու․Տիգրան Խաչատրյան (տեսանյութ) Թալինի բենզալցակայաններից մեկում բռնկված հրդեհը մեկուսացվել է Հաղպատի վանք․ Լռության մեջ ապրող պատմություն (տեսանյութ) Ովքե՞ր են Կաթողիկոսի գործով քննիչն ու դատախազը. «Armlur.am» Ողբերգական ավտովթար՝ Արարատի մարզում․ կա զոհ Ակցիա «Ո՛չ «Արևմտյան Ադրբեջանին»»․ «Ժողովրդավարական այլընտրանք» կուսակցության նախագահ Սուրեն Սուրենյանց Ջուխտակ Վանք․ Անտառների խորքում ծնված հավատք (տեսանյութ)
Առողջարանային տուրիզմ, ՏՏ ոլորտ, հանքարդյունաբերություն. արաբ գործարարներին հետաքրքրող ոլորտներ Հայաստանում
Հայ և արաբ գործարարները Հայաստանում քննարկում ենք համագործակցության հետագա ծրագրերն ու փոխադարձ ներդրումային հնարավորությունները: ՀՀ առևտրաարդյունաբերական պալատում ընթացքի մեջ է Արաբական Միացյալ Էմիրությունների մայրաքաղաք Աբու Դաբիի Առևտրի պալատի պատվիրակության և հայ գործարարների համատեղ բիզնես ֆորումը:
ՀՀ առևտրաարդյունաբերական պալատի նախագահ, ԱԺ պատգամավոր Մարտին Սարգսյանը, բացման խոսքում շեշտեց հայ-արաբական հարաբերությունների կարևորությունը` ներկայացնելով երկու երկրների միջև հետագա գործարար համագործակցության մոտեցումները: «Հայաստանը մոտ ժամանակներս պատրաստվում է միանալ Ռուսաստանի, Բելառուսի և Ղազախստանի կողմից ստեղծված Մաքսային միությանը և այդ դեպքում Հայաստանում արտադրված ապրանքը կարող է ազատորեն մուտք գործել այդ երկրների շուկաներ, որը գործարաների համար լավ հնարավորություններ ստեղծել, որից, կարծում եմ, մեր երկու երկրները պետք է օգտվեն»,-ասաց Մարտին Սարգսյանը:
Նրա խոսքով` երկու պալատների կողմից համատեղ ընկերության հիմնադրումը կարևոր քայլ կլինի: «Առաջարկում ենք Հայաստանի և ԱՄԷ-ի առևտրաարդյունաբերական պալատների կողմից ստեղծել համատեղ ձեռնարկություն, որը կհամակարգի հետագա տնտեսական հարաբերությունները մեր երկու երկրների միջև»,-ասաց ՀՀ առևտրաարդյունաբերական պալատի նախագահը:
Խոսելով համագործակցության մի քանի ոլորտների մասին` Մարտին Սարգսյանը հայտնեց, որ Հայաստանում դեռևս չօգտագործված մեծ ներուժ ունի գուղատնտեսության ոլորտը: «Այստեղ շեշտը հատկապես պետք է դնել էկոլոգիական մթերքների վրա, որպես իրացման շուկա կարող է լինել ոչ միայն ԱՄԷ-ն, այլև միջազգային շուկան: Բացի այդ` արաբ զբոսաշրջիկների համար հետաքրքրություն կարող է ներկայացնել առողջարանային, ստորտային տուրիզմը, այդ թվում` ձիրաշավային վազքը և էթնիկ տուրիզմը, իսկ ներդումային առումով` ոլորտի ենթակառուցվածքների ստեղծման ու զարգացման ուղղությունը,-ասաց Մարտին Սարգսյանը` հավելելով, որ Հայաստանի առողջավայրերը պատրաստ են համագործակցության և գոյություն ունեն մի շարք ներդրումային ծրագրեր:
«Հայաստանը մեր գործընկների համար հետաքրքրական կարող է լինել տեղեկատվական ոլորտում, որը նույնիսկ ճգնաժամին, կայուն աճ է ապահովոււմ: Հաջորդ ոլորտը հանքարդյունաբերությունն է, մետաղական և ոչ մետաղականան, ընդ որում` ոչ միայն արդյունաբերությունը, այլև վերամշակումը»,-նշեց Մարտին Սարգսյանը` հույս հայտնելով, որ ընթացիկ բիզնես-ֆորումը կտա նշանակալի արդյունքներ:
Աբու Դաբիի ներդրումային հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Խալիֆա Ալի Մոհամեդ Ալ Քամզիի ներկայացմամբ` Արաբական Միացյալ Էմիրություններն ամեն ինչ անում են զարգացնելու հարաբերությունները երկու երկրների միջև` հատկապես ներդրումային ոլորտում: «Նախկինում երկրները պայմանագիր են կնքել, որպեսզի զարգացնեն առևտրային հարաբերությունները: Մենք հասկանում ենք, որ Հայաստանում ներդրումային ընդարձակ մթնոլորտ կա, հատկապես գյուղատնտեսության ասպարեզում, արդյունաբերության, տեխոլոգիաների, տրանսպորտի ու շինարարության ոլորտներում»,-ասաց Աբու Դաբիի ներդրումային հիմնադրամի գործադիր տնօրենը: Նրա խոսքով` Աբու Դաբիում պետք է բացվի սրահ, որ կցուցադրի հայկական արտադրանքը:
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Տիգրան Հարությունյանն էլ նշեց, որ Հայաստանի ու Արաբական Միացյալ Էմիրությունների միջև առկա է թե հին, թե նոր հարաբերությունների պատմություն: «Նոր հարաբերությունները սկսվել են առևտրի ոլորտում, երբ 90-ականների սկզբին Հայաստանը պատերազմում էր ու շրջափակման մեջ էր, դեպի Արաբական Էմիրություններ միակ չվերթը, այսպես ասած, կյանքի ճանապարհ էր դարձել Հայաստանի համար: Առաջին անհրաժեշտության պարագաները, որոնք կարևոր էին մեզ համար, բերվում էին բեռնատար ինքնաթիռներով Արաբական Էմիրություններից»,-ասաց Տիգրան Հարությունյանը` ավելացնելով, որ Հայաստանի անկախության ճանապարհին երկու երկրների միջև հարաբերությունները ևս զարգացել են: «Արաբական Էմիրությունները մնացել են որպես առևտրային ռազմավարական գործընկեր»,-փաստեց էկոնոմիկայի փոխնախարարը` կարևորելով արաբ ներդրողների դերն աշխարհում:
Փոխնախարարը շեշտեց, որ բիզնես հիմնադրելու տեսանկյունից Հայաստանը բավականին բարենպաստ է` վկայալոչելով Համաշխարհային բանկի կողմից իրականացվող ամենամյա «Doing Business» հեղինակավոր հետազոտության արդյունքները, որտեղ Հայաստանը գտնվում է 36-րդ տեղում: «Այդ ռեյտինգում Հայաստանն այս տարի գտնվել է 36-րդ տեղում` մեկ տեղով զիջելով Բելգիային և մեկ տեղով առաջ լինելով Ֆրանսիայից»,-նշեց Տիգրան Հարությունյանը:
«Հաշվի առնելով մեր դարավոր բարեկամական կապը` սխալ կլիներ չօգտվել այդ հնարավորություններից, երբ Հայաստանը ունի ներդրումային մեծ պոտենցիալ: Այսօր Աբու Դաբիի պատվիրակությունը հյուրընկալվեց վարչպետին, ով ևս մեկ անգամ հաստատեց, որ Հայաստանը բաց է ներդրումների առաջ և յուրաքանչյուր ներդրում կլինի կառավարության ուշադրության ներքո ու կստանա մեծ աջակցություն: Երբ երկիրը տալիս է այդ մակարդակի երաշխիք, դա շատ կարևոր է ներդրողի համար»,-հավելեց Տիգրան Հարությունյանը:
Հայաստանի և Աբու Դաբիի առևտրաարդյունաբերական պալատների նախագահների կողմից ստորագրվեց Փոխըմբռնման հուշագիր: