Օհանավանում հայտնաբերվել է միջնադարյան ժայռափոր դամբարան Կապտավանք․ Դարերի վկան (տեսանյութ) Փաշազադեն մտադիր է գրասենյակ բացել Վատիկանում Մահացել է դերասան Ռոբերտ Դյուվալը Անհրաժեշտ է ամեն կերպ քաջալերել ուսուցչի առաքինի նկարագիրը․ Բագրատ Սրբազան «Ես անվերապահորեն վստահում եմ Լևոն Բաղդասարյանին»․ Վարդան Ղուկասյանն ուղերձ է հղել (տեսանյութ) Քանի աշխատավարձ չեն բարձրացնում,բժիշկների ու բուժքույրի գրպանը գաղտնի փող են դնելու․Տիգրան Խաչատրյան (տեսանյութ) Թալինի բենզալցակայաններից մեկում բռնկված հրդեհը մեկուսացվել է Հաղպատի վանք․ Լռության մեջ ապրող պատմություն (տեսանյութ) Ովքե՞ր են Կաթողիկոսի գործով քննիչն ու դատախազը. «Armlur.am» Ողբերգական ավտովթար՝ Արարատի մարզում․ կա զոհ Ակցիա «Ո՛չ «Արևմտյան Ադրբեջանին»»․ «Ժողովրդավարական այլընտրանք» կուսակցության նախագահ Սուրեն Սուրենյանց
Համաշխարհային բանկը ներկայացրեց Հայաստանի հանքարդյունաբերությանը վերաբերող երկու ուսումնասիրություն
Հայաստանում առկա են ռազմավարական կարևորություն ունեցող բազմաթիվ օգտակար հանածոներ, հատկապես համաշխարհային շուկաներում բարձր պահանջարկ ունեցող պղինձ և մոլիբդեն: Այս մասին Համաշխարհային բանկի Տեխնիկական աջակցության ծրագրի շրջանակում կազմակեպված զեկույցի ներկայացման ժամանակ ասաց ՀԲ բնապահպանության առաջատար մասնագետ Ադրիանա Դամինովան: Նրա խոսքով` Հայաստանի ազգային տնտեսության համար հանքային ռեսուրսները կարևոր գործոն են, և ոլորտը հսկայական ներուժ ունի օտարերկրյա ներդրումներ ներգրավելու և տնտեսության կայուն զարգացմանը նպաստելու համար:
«Հանքարդյունաբերության ոլորտը Հայաստանի տնտեսության շարժիչ ուժերից է: Բնապահպանության նախարարության տվյալների համաձայն` բնական ռեսուրսների ընդհանուր արժեքը Հայաստանում կազմում է 120 մլրդ դոլարից ավելի: Օտարերկրյա ուղղակի ներդրումները հանքարդյունաբերության ոլորտում տարեցտարի աճ են գրանցում: Ոլորտը մեծ նշանակություն ունի արտահանման մեջ, որոշ տարիների դա կազմել է արտահանման ավելի քան 40 տոկոսը: Սակայն հանքարդյունաբերությունը պետք է զուգորդվի կոնկրետ միջոցառումներով, քանի որ ոլորտը ազդեցություն ունի շրջակա միջավայրի վրա: Դրան են նվիրված Համաշխարհային բանկի երկու ուսումնասիրությունները»,- ասաց Դամինովան:
Ներկայացնելով համաշխարհային բանկի մասնագետների կողմից պատրաստված երկու զեկույցները` Դամինովան նշեց, որ դրանց նպատակն է ոլորտի բնապահպանական և սոցիալական խնդիրների գործնական դիտարկումը, արդի միտումների նկարագրությունը և իրավիճակի բացահայտումը: «Առաջին զեկույցը վերաբերում է Հայաստանին հանքարդյունաբերության ոլորտում կայուն և ռազմավարական որոշումների կայացմանը: Այնտեղ անդրադարձ կա հանքարդյունաբերության ոլորտի սոցիալական ծախսերին, օգուտներին, ոլորտի սոցիալական ազդեցությանը: Երկրորդ զեկույցը հանքարդյունաբերության ոլորտի բնապահպանական և սոցիալական կայունության բարելավման մասին է, որտեղ փորձ է արվում արմատավորվել բնապահպանական և սոցիալական կայունության սկզբունքները»,- ասաց Դամինովան: Նա նշեց, որ հանքարդյունաբերության ոլորտում օգտակար հանածոների կորզման աշխատանքները պետք է ուղեկցվեն այնպիսի վճռորոշ միջոցառումներով, որոնք կապահովեն սոցիալական և բնապահպանական առումով կայուն տնտեսական աճը:
Զեկույցը պարունակում է նաև առաջարկություններ, որտեղ մասնավորապես անդրադարձ կա ոլորտի ռազմավարական պլանավորմանը, իրավական դաշտի կարգավորմանը, ոլորտի թափանցիկությանը, ուղենիշների մշակմանը, պոչամբարների ռեգիստրի մշակմանը և այլն: