Մոդուլային ատոմակայանն ունի մի շարք առավելություններ, որոնք այն ավելի գրավիչ են դարձնում ՀՀ-ի համար. ՀԾԿՀ նախագահ ՀՀ-ում ընտրողների ընդհանուր թիվը կազմում է 2․489․031 Ուկրաինան չի կրկնի 2014 թվականի սխալը․Զելենսկի․ՀՀ-Ադրբեջան սահմանազատման հանձնաժողովները կհանդիպեն (տեսանյութ) Ուկրաինան Չեխիայից ստացել է 4,4 միլիոն արկ 2025 թվականի համար էլեկտրաէներգիայի և բնական գազի սակագները չեն բարձրացրել․ ՀԾԿՀ նախագահ Այս տարիներին մեր երկրները հաստատել են բարեկամական սերտ կապեր․ Խաչատուրյանը՝ Լիտվայի նախագահին Բնակարանային գողություն․ կեղծ վարորդական իրավունք․ քրեական նորություններ(տեսանյութ) Գերմանիայի արտգործնախարարը հայտարարել է, որ Եվրոպան ի վիճակի չէ պաշտպանվել առանց ԱՄՆ-ի միջուկային վահանի Հայտնաբերվել է 426 ոչ սթափ վարորդ․ պարեկների անցած շաբաթվա ծառայության արդյունքները Իլոն Մասկը խոստացել է 10 տարվա ընթացքում Լուսնի վրա «ինքնազարգացող քաղաք» կառուցել Կարեն Խաչանովը բարելավել է դիրքը ATP-ի դասակարգման աղյուսակում Պայթյունի ահազանգ Թալին քաղաքի բենզալցակայաններից մեկում․ նախնական տվյալներով տուժածներ չկան
Արտադրության և առևտրի ցանցում թռչնամսի ստուգում են իրականացրել
ՀՀ գյուղատնտեսության նախարարության Սննդամթերքի անվտանգության պետական ծառայությունը և Թռչնաբույծների միությունը հանրապետությունում հուլիսի վերջին իրականացրել են հավի մսի ստուգումներ: Թռչնաբույծների միության նախագահ Սերգեյ Ստեփանյանի խոսքով՝ նման ուսումնասիրությունները նպատակն ունեին արտադրության և առևտրի ոլորտում ուսումնասիրել թռչնամիսը, և պարզել՝ արդյոք այն համապատասխանում է ստանդարտներին:
«Արդյունքները պատրաստ են: Փորձաքննության համար վերցրել էինք բոլոր խոշոր ֆաբրիկաների նմուշները: Ութ թռչնաֆաբրիկաներից 5-ական տարբեր տեսակների ցուցանմուշներ ենք փորձարկել: Ի ուրախություն մեզ՝ դրանք անվնաս են եղել»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ նշեց Ստեփանյանը:
Անդրադառնալով այն փաստին, որ ձեռներեց Էդվարդ Մխիթարյանն օրերս ոչ պիտանի և քիմիական նյութերով մշակված հավի միս էր մատակարարել Նոր Նորքի թիվ 101, 116 և 118 մանկապարտեզներին, Սերգեյ Ստեփանյանն ընդգծեց, որ դեպքը քննության փուլում է:
«Պարզ է, որ մենք «Ալավերդու թռչնաֆաբրիկա» չենք ունեցել, նման ֆաբրիկա գոյություն չի ունեցել: Մեզ էլ է հետաքրքիր, թե որտեղից հայտնվեց նման միս և նման արտադրող»,- նշեց Թռչնաբույծների միության նախագահը:
Ստեփանյանի խոսքով՝ նման փորձաքննությունները կշարունակվեն, որպեսզի արտադրողները չխախտեն սպառողների շահերը:
«Հայաստանի սպառողների ասոցիացիա» ՀԿ-ի նախագահ Արմեն Պողոսյանն իր զարմանքն արտահայտեց այն հարցի առնչությամբ, թե ինչպես կարող է մանկապարտեզում հայտնվել կասկածելի սնունդ: «Եկել ենք ահազանգելու, որ փորձաքննության արդյունքները դեռ չկան»,-նշեց նա:
ՀՀ ոստիկանություն օպերատիվ տեղեկություններ էին ստացվել, որ «Ե.Է.Ռ.ԸՆԴ.ՔՈ» սահմանափակ պատասխանատվությամբ ընկերության հիմնադիր-տնօրեն և անհատ ձեռներեց Էդվարդ Մխիթարյանը Երևանի Դուշանբեի 11/8 հասցեում կազմակերպել է հավի մսի մշակման և փաթեթավորման գործունեություն, որտեղ քացախի, կալիումի պերմանգանատի և այլ քիմիական նյութերի միջոցով մշակվում է անհայտ ծագում ունեցող, փչացած, օգտագործման համար ոչ պիտանի հավի միս: Օգոստոսի 11-ին ոստիկանության ԿՀԴՊ ԳՎ կոռուպցիայի և տնտեսական գործունեության դեմ ուղղված հանցագործությունների հակազդման վարչության և Նոր Նորքի բաժնի աշխատակիցների իրականացրած օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում առգրավվել են «Ալավերդու թռչնաֆաբրիկա» ապրանքանիշով և արտադրության ամսաթվերի վերաբերյալ կասկածելի տվյալներով հավի մսի խմբաքանակներ:
Արտադրամասի զննությամբ հայտնաբերվել են փչացած հավի միս, վերամշակման համար նախատեսված քիմիական տարբեր նյութեր ու դատարկ տարաներ, որոնք վերցվել են հետագա հետազոտությունների համար: Էդվարդ Մխիթարյանը և նրա գործընկեր Գոռ Արզումանյանը, առաքման համար շահագործվող «ՎԱԶ-2121» մակնիշի ավտոմեքենայով հանդերձ բերման են ենթարկվել ոստիկանություն: Շուրջ 10 տոննա նմանատիպ հավի միս էլ հայտնաբերվել է Փարաքարում և «Արմենիա միջազգային օդանավակայաններ» ՓԲԸ բեռնային համալիրում գտնվող' Մխիթարյանի կողմից վարձակալված պահեստարաններում:
Միջոցառումներին ներգրավվել են նաև գյուղատնտեսության նախարարության Սննդամթերքի անվտանգության ծառայության մասնագետներ:
Փչացած հավի մսի վերականգնման, ապրանքային տեսքի բերելու մեխանիզմը նոր չէ: Նման հանցավոր գործունեություն ծավալվել ու կասեցվել է նաև այլ երկրներում: Պարզվել է, որ Էդվարդ Մխիթարյանը ոչ պիտանի հավի միս է մատակարարել Նոր Նորքի թիվ 101, 116 և 118 մանկապարտեզներին: Հետաքննությունը շարունակվում է: