Լուկաշենկոն Թրամփին առաջարկել է Վենեսուելայում ստեղծված իրավիճակից դուրս գալու միջոց Մանկապարտեզը հոգեկան առողջության կենտրոնից հանեցինք, կհատկացվի նոր տարածք՝ երկու խումբը տեղավորելու համար. Ավինյան Մելիքյանը հանդիպել է Մխիթարյանին. հայտնի է ֆուտբոլիստի դիրքորոշումը հավաքականի վերաբերյալ Կաթողիկոսի նկատմամբ կիրառված արգելքը տագնապալի նախադեպ է. Արգենտինայի հայկական կազմակերպություններ Հունվարին Ադրբեջանը Հայաստան է արտահանել 2.4 միլիոն դոլարի արտադրանք Եթե այդ ինֆորմացիան չհաստատվի, ուրեմն Սիմոնյանի նկատմամբ գործ հարուցեք զրպարտության հոդվածով. Լիդյա Մանթաշյան Համաճարակային իրավիճակը Հայաստանում Արցախի հայաթափման հետ Հայաստանի կողմից սառեցվել են Արցախի անունով բացված բոլոր բանկային հաշիվները Լուկաշենկոն Թրամփին առաջարկել է Վենեսուելայում ստեղծված իրավիճակից դուրս գալու միջոց «Զանգեզուրի միջանցքը» նոր հնարավորություններ է ստեղծում միջտարածաշրջանային համագործակցության համար Ովքե՞ր են այն ՔՊ-ական պատգամավորներն, որոնց չհաջողվեց լինել ՔՊ նախընտրական ցուցակի առաջին փուլի 50-յակում Անապահով ընտանիքին վերադարձվել է բժշկական ծառայությունների համար նախապես վճարված գումարը
Գյումրիում բացվեց առաջին տեխնոլոգիական կենտրոնը
Երևանից հետո Գյումրին կդառնա Հայաստանի երկրորդ տեխնոքաղաքը: Գյումրին տեխնոքաղաքի վերակառուցելու լայնածավալ ծրագրի մեկնարկը տրվեց Գյումրու տեխնոպարկի բացման արարողությամբ: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ' տեխնոպարկի բացման արարողությանը ներկա էր նաև ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը: 700 միլիոն դրամ ներդրումից և 6 տարվա նախապատարստական աշխատանքներից հետո տեխնոպարկը բացեց իր դռները տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտի ձեռնարկությունների առջև:
«Ձեռնարկությունների ինկուբատոր» հիմնադրամի տնօրեն Բագրատ Ենգիբարյանի խոսքով' Գյուրու տեխնոպարկն ունենալու է ոչ միայն ուսումնական, այլև գիտահետազոտական կենտրոն, որտեղ իրենց գործունեությունն են ծավալելու տեղական և միջազգային հեղինակավոր ընկերությունները: «Երևանից հետո Գյումրին առաջին քաղաքն էր, որտեղ սկիզբ դրվեց տեխնոլոգիական զարգացմանը: Հետագայում նման կենտրոններ կբացվեն նաև Վանաձորում և Ստեփանակերտում: Այս կենտրոնները կստեղծեն կրթական միջավայր, ինչպպես նաև աշխատանքի հնարավորություն կտան տեղեկատավական տեխնոլոգիաների ոլորտի մասնագետներին: Այստեղ արդեն իսկ գործում են որոշ ընկերություններ, իսկ ներկայում բանակցություններ են տարվում միջազգային National Instruments, Clean Tech, Nokia, Digital Pomegranate և այլ ընկերությունների հետ»,- հայտնեց նա:
Ենգիբարյանի խոսքով' ներկայումս կենտրոնում գործում է 60 աշխատատեղ, սակայն մինչ տարեվերջ մասնագետների թիվը կհասնի 100-ի:
Գյումրու տեխնոլոգիական կենտրոնի պահպանման ծախսերի և սպասարկող անձնակազմի վարձատրության ապահովման համար 2015-2017 թթ. պետբյուջեից կտրամադրվի տարեկան 100 միլիոն դրամ: Այդպիսով' կենտրոնը կկարողանա տեղեկատվական աջակցություն և ինկուբացիոն ծառայություններ մատուցել տարածաշրջանի սկսնակ կազմակերպություններին ու ձեռներեցներին' խթանելով նաև նրանց արտադրանքի արտահանումն այլ երկրներ:
Ըստ Ենգիբարյանի' այսպիսով առաջին քայլն է արվում ամբողջ Հայաստանը Սիլիկոնային հովիտ դարձնելու ճանապարհին:
Գյումրու տեխնոլոգիական կենտրոնը, շուրջ 6 հազար 500 մետր քառակուսի ընդհանուր մակերեսով, ամբողջական համալիր է, որը ներառում է տեխնոլոգիական ընկերությունների համար ստեղծված ժամանակակից գրասենյակային տարածքներ, ուսուցման և գիտահետազոտական լաբորատորիաներ, հանդիպման սենյակներ: Այն կգործի նաև որպես ինկուբացիոն կենտրոն' ինչպես արդեն գոյություն ունեցող, այնպես էլ սկսնակ ընկերությունների համար: Ներկայումս կենտրոնում արդեն գործում են GNC-ALFA, e-Works, Skyline Studio և այլ ընկերություններ: