Մելիքյանը հանդիպել է Մխիթարյանին. հայտնի է ֆուտբոլիստի դիրքորոշումը հավաքականի վերաբերյալ Կաթողիկոսի նկատմամբ կիրառված արգելքը տագնապալի նախադեպ է. Արգենտինայի հայկական կազմակերպություններ Հունվարին Ադրբեջանը Հայաստան է արտահանել 2.4 միլիոն դոլարի արտադրանք Եթե այդ ինֆորմացիան չհաստատվի, ուրեմն Սիմոնյանի նկատմամբ գործ հարուցեք զրպարտության հոդվածով. Լիդյա Մանթաշյան Համաճարակային իրավիճակը Հայաստանում Արցախի հայաթափման հետ Հայաստանի կողմից սառեցվել են Արցախի անունով բացված բոլոր բանկային հաշիվները Լուկաշենկոն Թրամփին առաջարկել է Վենեսուելայում ստեղծված իրավիճակից դուրս գալու միջոց «Զանգեզուրի միջանցքը» նոր հնարավորություններ է ստեղծում միջտարածաշրջանային համագործակցության համար Ովքե՞ր են այն ՔՊ-ական պատգամավորներն, որոնց չհաջողվեց լինել ՔՊ նախընտրական ցուցակի առաջին փուլի 50-յակում Անապահով ընտանիքին վերադարձվել է բժշկական ծառայությունների համար նախապես վճարված գումարը Ժնևի Վիլլա Լա Գրանժը չի պլանավորում Ուկրաինայի վերաբերյալ բանակցություններ անցկացնել ՀԱՊԿ-ը ուշադիր հետևում է ՀՀ-ի քայլերին․ ՌԴ ԱԳՆ․ Ովքե՞ր են ընդգրված ՔՊ ցուցակում (տեսանյութ)
ՎՊ ուսումնասիրության արդյունքները. կառավարությունը պատշաճ ուշադրություն չի դարձրել դպրոցների սեյսմակայունության խնդիրներին
Կառավարության այսօրվա նիստում Քաղաքաշինության նախարար Նարեկ Սարգսյանը նախագիծ առաջարկեց, որով փոփոխություն է կատարվում պետական բյուջեում:
«Ուսումնասիրվել են նախորդ տարիների դպրոցաշինության ծրագրերն ու Վերահսկիչ պալատի եզրակացությունը, վարչապետի հանձնարարություններն են հիմք ընդունվել, որ այսուհետև բոլոր ծրագրերն իրականացնելիս ողջամիտ ժամկետներ սահմանվեն և դպրոցները կառուցվեն մինչև երկու տարի ժամանակահատվածում, ոչ թե վեց-յոթ տարի՝ ինչպես բազմաթիվ դեպքերում»:
Նարեկ Սարգսյանի խոսքով՝ եզրակացությունն այն է, որ անհրաժեշտ է մի շարք օբյեկտների կառուցումը հետաձգել 2016-17թթ. և փոփոխություն կատարել բյուջեի նախագծում:
«Միևնույն ժամանակ առաջացած այդ միջոցներն ուղղել կարևոր ու հրատապ լուծումներ պահանջող սոցիալական ենթակառուցվածքների կառուցմանը: Մրցույթների արդյունքում տնտեսված գումարները տրամադրվելու են կառուցված օբյեկտների որոշ աշխատանքների համար»,- նշեց նա:
Նիստին ներկա՝ Վերահսկիչ պալատի նախագահ Իշխան Զաքարյանը ներկայացրեց իրենց բացահայտումների արդյունքները դպրոցաշինության ծրագրերի հետ կապված:
«Մենք ստուգում ենք իրականացրել այս ծրագրերում: 2006-2013թթ. 74 դպրոցների շինարարության վրա ծախսվել է 22 միլիարդ դրամ գումար, ընդհանրապես ծրագիրը ենթադրում էր, որ 74 դպրոց պետք է վերանորոգվի և պետք է ծախսվի 33 միլիարդ դրամ: 74 դպրոցներից որևէ մեկի շինարարությունն ավարտված չէ: Մեկ օրինակ կարող եմ բերել, որը բնութագրիչ է բոլորի համար: Օրինակ՝ Գավառի թիվ 5 դպրոցին 2006թ-ից մինչև 2013թ-ը նախատեսված 574 մլն դրամից հատկացրել ենք մոտ 270 մլն դրամ, դեռևս 304 էլ պետք է հատկացնենք, որպեսզի այս դպրոցի շինարարությունը ավարտենք: Այսինքն' 6 տարվա ընթացքում մենք նույնիսկ գումարի կեսն էլ չենք տվել և ցավոք, սա բոլոր դպրոցների համար՝ նույն ձեռագիրն է նկատվում: Հիմա, ՎՊ-ն իր ուսումնասիրությունների ժամանակ նկատեց, որ կառավարությունը ժամանակին ծրագիրն իրականացնելիս պատշաճ ուշադրություն չի դարձրել դպրոցների սեյսմակայունության խնդիրներին: Արդեն հաստատվել է, որ կան դպրոցներ, որտեղ կատարված աշխատանքները պետք է քանդվեին, քանի որ սեյսմակայնության խնդիրները լուծված չեն»,- ասաց Զաքարյանը՝ հավելելով. «Այստեղ նաև արդյունավետության խնդիր կա, և ՎՊ-ն իր եզրակացության մեջ գրել է, որ պայմանագրով նախատեսված աշխատանքների համար ժամկետները հստակեցված չեն, և դպրոցաշինության ծրագիրը նման մեթոդներով շարունակելու դեպքում պետական բյուջեի միջոցների ծախսման արդյունավետությունը դրվելու է հարցականի տակ: Մենք ունենք դպրոցներում նկարահանված փաստեր, որ նորից անհրաժեշտ են վերանորոգումներ անել»:
Իշխան Զաքարյանը նշեց, որ Նարեկ Սարգսյանի կողմից առաջարկվող «այդ մի քանի դպրոցների շինարարության վրա արդեն իսկ 3 մլրդ դրամ է ծախսվել»:
ՎՊ նախագահին ի պատասխան՝ Նարեկ Սարգսյանն ասաց. «Փաստերը, որ հնչեցին, իրականությունն է: Մեր այս նախագծով հենց այդ հանգամանքը հաշվի առնելով՝ շուրջ 13 օբյեկտ առաջարկվում է բյուջեից հանել: Դրանք այն օբյեկտներն են, որոնց վրա 2006-2013 թթ. գումարներ են ծախսվել, սակայն հիմա տեխնիկական եզրակացության արդյունքում համապատասխան նախագծով իրականացնելու դեպքում նախորդ տարիներին կատարած աշխատանքների մի մասը պետք է քանդենք: Ուստի, մենք այս օբյեկտներն առաջարկել ենք հետաձգել մինչև 2016թ: 74 կրթական օբյեկտների հետ կապված ՎՊ-ի հետ քննարկման անհրաժեշտություն կա»:
Գլխավոր գանձապետ Ատոմ Ջանջուղազյանն էլ հավելեց, որ ԵՄ-ի հետ ծրագիր կա, որ նախատեսված է ֆինանսական աջակցության տրամադրում:
Վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանն արձագանքելով նշեց, որ խնդիրն իրոք շատ մեծ է. «Մտահոգվելու առիթ կա, ես չեմ հասկանում՝ ինչպես կարելի է դպրոցում ծրագիր սկսել առանց սեյսմակայունության անվտանգության խնդիրներն ուսումնասիրելու: Փաստորեն, այն գումարները մենք, որ դրել ենք, առ ոչի՞նչ են»,- հարցրեց Աբրահամյանը:
«Այո, հենց դրա համար մենք չմտանք այդ թեմայի մեջ»,- արձագանքեց նախարարը: