Մելիքյանը հանդիպել է Մխիթարյանին. հայտնի է ֆուտբոլիստի դիրքորոշումը հավաքականի վերաբերյալ Կաթողիկոսի նկատմամբ կիրառված արգելքը տագնապալի նախադեպ է. Արգենտինայի հայկական կազմակերպություններ Հունվարին Ադրբեջանը Հայաստան է արտահանել 2.4 միլիոն դոլարի արտադրանք Եթե այդ ինֆորմացիան չհաստատվի, ուրեմն Սիմոնյանի նկատմամբ գործ հարուցեք զրպարտության հոդվածով. Լիդյա Մանթաշյան Համաճարակային իրավիճակը Հայաստանում Արցախի հայաթափման հետ Հայաստանի կողմից սառեցվել են Արցախի անունով բացված բոլոր բանկային հաշիվները Լուկաշենկոն Թրամփին առաջարկել է Վենեսուելայում ստեղծված իրավիճակից դուրս գալու միջոց «Զանգեզուրի միջանցքը» նոր հնարավորություններ է ստեղծում միջտարածաշրջանային համագործակցության համար Ովքե՞ր են այն ՔՊ-ական պատգամավորներն, որոնց չհաջողվեց լինել ՔՊ նախընտրական ցուցակի առաջին փուլի 50-յակում Անապահով ընտանիքին վերադարձվել է բժշկական ծառայությունների համար նախապես վճարված գումարը Ժնևի Վիլլա Լա Գրանժը չի պլանավորում Ուկրաինայի վերաբերյալ բանակցություններ անցկացնել ՀԱՊԿ-ը ուշադիր հետևում է ՀՀ-ի քայլերին․ ՌԴ ԱԳՆ․ Ովքե՞ր են ընդգրված ՔՊ ցուցակում (տեսանյութ)
Կառավարությունը որևէ խնդիր չի դրել, որպեսզի ՓՄՁ-ներին ճնշի. Հովիկ Աբրահամյան
Փոքր և միջին ձեռնարկատիրության ներկայացուցիչների մտահոգությունն անտեղի ու անհիմն է, կառավարությունը որևէ խնդիր չի դրել, որպեսզի ՓՄՁ-ներին ճնշի: Այդ մասին ՀՀ կառավարության նիստում հայտարարեց ՀՀ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը՝ անդրադառնալով Շրջանառության հարկի մասին նոր օրենքից ՓՄՁ-ների դժգոհություններին:
«Հակառակը, այս փաթեթով ամեն ինչ պետք է անենք, որպեսզի ՓՄՁ-ները կայանան: Մենք չենք հանդուժելու, որ ՓՄՁ-ները դառնան հարթակ, որպեսզի նպաստեն խոշորների կողմից հարկերը թաքցնելուն: Մեր թիրախը պետք է լինի խոշորը»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ասաց Հովիկ Աբրահամյանը:
ՀՀ վարչապետը հանձնարարեց ՀՀ ֆինանսների նախարարությանը ձեռնպահ մնալ ՓՄՁ-ներում անհիմն ստուգումներից: Վարչապետի խոսքով՝ կան հրահրողներ, որոնք փորձում են տարածել անհիմն տեղեկատվություն, թե կառավարությունը փորձում է ճնշել ՓՄՁ-ներին: Ըստ Աբրահամյանի՝ անհիմն և անհասականալի է, որ ՓՄՁ-ները ցանկանում են վերադառնալ Շրջանառության հարկի 3,5 տոկոս դրույքաչափին, քանի որ նոր օրենքում այն իջեցվել է 1 տոկոսի:
ՀՀ ֆինանսների փոխնախարար Վախթանգ Միրումյանը ևս զարմանալի և անհասկանալի համարեց ՓՄՁ-ների անհանգստությունը՝ հոկտեմբերի 1-ից ուժի մեջ մտնող Շրջանառության հարկի մասին նոր օրենքի վերաբերյալ: «ՓՄՁ-ներն անհանգստանալու ոչինչ չունեն, օրենքն ունի երկու կարգավորում, հարկային բեռի թեթևացում՝ 3,5 տոկոսից մինչև 1 տոկոս, որն աննախադեպ հարկային թեթևացում է: Երկրորդ՝ փասատթղթաշրջանառության ապահովում: Օրենքը ոչ թե վարչարարական հսկողություն իրականացնելու նպատակ ունի, այլ գործիք է հանդիսանում՝ հնարավորություն ընձեռելով խոշոր ձեռնարկատիրության նկատմամբ իրականացնելու վերահսկողություն»,- ընդգծեց փոխնախարարը:
Նրա խոսքով՝ օրենսդրությամբ վարչարարությունն ուղղվել է խոշորին, ՓՄՁ-ները ֆինանսների նախարարության նպատակը չեն: Միաժամանակ, Միրումյանը նկատեց, որ այս օրինագիծը բազմաթիվ հանրային քննարկումներ է անցել, այդ թվում ՓՄՁ-ների ներկայացուցչությունների մասնակցությամբ:
Փոխնախարարը վստահեցրեց, որ հարկային մարմիններն անհարկի միջամտություններից ձեռնպահ են պահելու ՓՄՁ-ներին, որևէ միջամտություն ՓՄՁ-ների մասով տեղի չի ունենալու: Ընդամենը ռիսկային սուբյեկտների նկատմամբ տարբեր զգուշացումներից հետո կիրականացվի հսկողություն և վարչարարական գործողությունները կուղղվեն միայն նրանց դեմ:
Ի դեպ, կառավարության շենքի առջև տարբեր տոնավաճառների առևտրականները շարունակում են բողոքի ակցիան՝ պահանջելով նոր օրենքի կիրառումից զերծ մնալ: