Մելիքյանը հանդիպել է Մխիթարյանին. հայտնի է ֆուտբոլիստի դիրքորոշումը հավաքականի վերաբերյալ Կաթողիկոսի նկատմամբ կիրառված արգելքը տագնապալի նախադեպ է. Արգենտինայի հայկական կազմակերպություններ Հունվարին Ադրբեջանը Հայաստան է արտահանել 2.4 միլիոն դոլարի արտադրանք Եթե այդ ինֆորմացիան չհաստատվի, ուրեմն Սիմոնյանի նկատմամբ գործ հարուցեք զրպարտության հոդվածով. Լիդյա Մանթաշյան Համաճարակային իրավիճակը Հայաստանում Արցախի հայաթափման հետ Հայաստանի կողմից սառեցվել են Արցախի անունով բացված բոլոր բանկային հաշիվները Լուկաշենկոն Թրամփին առաջարկել է Վենեսուելայում ստեղծված իրավիճակից դուրս գալու միջոց «Զանգեզուրի միջանցքը» նոր հնարավորություններ է ստեղծում միջտարածաշրջանային համագործակցության համար Ովքե՞ր են այն ՔՊ-ական պատգամավորներն, որոնց չհաջողվեց լինել ՔՊ նախընտրական ցուցակի առաջին փուլի 50-յակում Անապահով ընտանիքին վերադարձվել է բժշկական ծառայությունների համար նախապես վճարված գումարը Ժնևի Վիլլա Լա Գրանժը չի պլանավորում Ուկրաինայի վերաբերյալ բանակցություններ անցկացնել ՀԱՊԿ-ը ուշադիր հետևում է ՀՀ-ի քայլերին․ ՌԴ ԱԳՆ․ Ովքե՞ր են ընդգրված ՔՊ ցուցակում (տեսանյութ)
Ոչխարների առեղծվածի բացահայտումը
ԱԺ Գյուղատնտեսական և բնապահպանական հարցերի մշտական հանձնաժողովում այսօր քննարկման դրվեցին Գյուղատնտեսության և Բնապահպանության նախարարություններում Վերահսկիչ պալատի 2013 թվականին արված ուսումնասիրության արդյունքները:
Քննարկման ընթացքում անդրադարձ կատարվեց «էդիլբայ» տեսակի տոհմային ոչխարներ Հայաստան ներկրելու հարցին:
ՎՊ նախագահ Իշխան Զաքարյանի խոսքով՝ «Արալեռ ՏՈՏ» ընկերությունը 2012 թվականին նախատեսում էր 900 գլուխ «էդիլբայ» տեսակի տոհմային ոչխար ներկրել, գումարը 90 մլն դրամ:
«Իրենց բիզնես ծրագրի համաձայն՝ 2012 թվականին գրված է՝ ներմուծվել է 900, 2013 թվականին՝ 450, միասին 1350՝ երկու տարվա կտրվածքով: Ներդրման նպատակը տոհմային ոչխարաբուծությունն է. ծրագրով նախատեսվում է 2012-2013 ձեռք բերել 1350 գլուխ «էդիլբաև» տեսակի ոչխար: Մենք բերում ենք միայն փաստեր, որոնք ներկայացված են ձեր ծրագրով, բիզնես պլանով, և ըստ այդ ծրագրի, 2012-2013թթ պետք է ձեռք բերվեր 1350 գլուխ ոչխար: Պայմանագիրը կնքվել է 2012 թվականին, յոթ տարի ժամկետով, հատկացված միջոցները` 90 մլն դրամ ներդրում, 160 մլն դրամ փոխառություն: Պայմանները՝ պետությունը 7 տարի ժամկետով ստանում է 44,27% բաժնետոմս, պայմանագրի ժամկետը լրանալուց հետո հիմնադրամն օտարում է իր բաժնետոմսերն ընկերության բաժնետերերին: 2013-2018 թվականների ընթացքում ընկերությունը պետք է ներդնողներին վճարեր շահութաբաժին՝ նվազագույնը 13.5 մլն դրամ յուրաքանչյուր տարվա համար»,- ասաց Զաքարյանը և ներկայացրեց իր նամակն ուղղված ՊԵԿ նախագահին:
«ՎՊ նախագահը ՊԵԿ-ի նախագահին նամակ է գրել, որպեսզի տեղեկացնի՝ 2012 և 2013 թվականների ընթացքում «էդիլբայ» տեսակի ոչխար ընդհանրապես Հայաստան ներկրվե՞լ է, թե՞ ոչ: Պատասխանը՝ 2012 և 2013 թվականներին դուք որևէ ոչխար չեք տեսնի Հայաստան ներմուծված: Երբ վերահսկողությունն իրականացնող հանձնաժողովի նախագահը զեկուցեց խորհրդին, որ «Արալեռ ՏՈՏ» ընկերությունն «էդիլբայ» տեսակի ոչխար չի բերել, ես հարց բարձրացրի, որ հնարավոր է ինքն ուրիշից գնած լինի. ստուգեցինք նաև դա: Ստացել ենք պաշտոնական տեղեկատվությունը, «Արալեռ ՏՈՏ» ընկերությունը Բագրատաշեն անցակետով Վրաստանից ներմուծել է 74 հորթ: Այնուամենայնիվ, մենք, վստահելով ծրագրի ղեկավարին, ով մեզ տեղեկանք էր տվել, որ ամեն դեպքում 366 այդ տեսակի ոչխար անցել է, մենք հետազոտել ենք խնդիրը լրացուցիչ, և պարզվել է հետևյալը, որ ընկերությունը 366 ոչխար անցկացրել է սահմանը, սակայն մինչև օրս մաքսազերծված չեն, երկրորդը՝ ՊԵԿ-ը հայցադիմումով դիմել է դատարան, որպեսզի այդ մաքսազերծումը դարձնեն օրինական: Վարչական դատարանի որոշմամբ՝ ընկերությունը պարտավորվում է, որպեսզի նրանք գնան և մաքսազերծեն այդ ոչխարները»,- ասաց Իշխան Զաքարյանը: