Մանկապարտեզը հոգեկան առողջության կենտրոնից հանեցինք, կհատկացվի նոր տարածք՝ երկու խումբը տեղավորելու համար. Ավինյան Մելիքյանը հանդիպել է Մխիթարյանին. հայտնի է ֆուտբոլիստի դիրքորոշումը հավաքականի վերաբերյալ Կաթողիկոսի նկատմամբ կիրառված արգելքը տագնապալի նախադեպ է. Արգենտինայի հայկական կազմակերպություններ Հունվարին Ադրբեջանը Հայաստան է արտահանել 2.4 միլիոն դոլարի արտադրանք Եթե այդ ինֆորմացիան չհաստատվի, ուրեմն Սիմոնյանի նկատմամբ գործ հարուցեք զրպարտության հոդվածով. Լիդյա Մանթաշյան Համաճարակային իրավիճակը Հայաստանում Արցախի հայաթափման հետ Հայաստանի կողմից սառեցվել են Արցախի անունով բացված բոլոր բանկային հաշիվները Լուկաշենկոն Թրամփին առաջարկել է Վենեսուելայում ստեղծված իրավիճակից դուրս գալու միջոց «Զանգեզուրի միջանցքը» նոր հնարավորություններ է ստեղծում միջտարածաշրջանային համագործակցության համար Ովքե՞ր են այն ՔՊ-ական պատգամավորներն, որոնց չհաջողվեց լինել ՔՊ նախընտրական ցուցակի առաջին փուլի 50-յակում Անապահով ընտանիքին վերադարձվել է բժշկական ծառայությունների համար նախապես վճարված գումարը Ժնևի Վիլլա Լա Գրանժը չի պլանավորում Ուկրաինայի վերաբերյալ բանակցություններ անցկացնել
Հայաստանը կարևորում է երկրում էներգիայի այլընտրանքային աղբյուրների զարգացումը
Էներգիայի ալտերնատիվ աղբյուրների զարգացումը մեր երկրի էներգետիկ անվտանգության կարևորագույն ուղղություններից է, բայց մենք պետք է առաջնային ուշադրություն դարձնենք էներգախնայողության և էներգաարդյունավետության բարձրացման վրա: Այս մասին հոկտեմբերի 13-ին «Քաղաքների պլանավորման, բնակարանային տնտեսության, էներգաարդյունավետության և աղետների ռիսկերի նվազեցման ազգային կարողությունների հզորացում» թեմայով աշխատաժողովի մեկնարկի ժամանակ ասաց ՀՀ բնապահպանության նախարարի տեղակալ Սիմոն Պապյանը:
Բնապահպանության նախարարի տեղակալն հավելեց, որ այս ուղղությամբ արդեն իրականացվել են մի քանի պիլոտային ծրագրեր Գորիսում և Երևանում շենքերի էներգախնայողության բարձրացման վերաբերյալ, որը թույլ կտա տվյալ շենքերում ձմռանը ապահովել մինչև 30% էներգախնայողություն:
«Այս խնդիրը առկա է մասնավոր բնակարաններից մինչև հասարակական տարածքներ, քաղաքային տնտեսություն: Այս ոլորտում մենք ձեռնարկում ենք որոշակի քայլեր, մասնավորապես Քաղաքաշինության նախարարության հետ համատեղ, ՄԱԿ-ի զարգացման ծրագրի աջակցությամբ իրականացնում ենք շենքերի էներգետիկ արդյունավետության բարձրացման ուղղությամբ ծրագրեր»,- ասաց Սիմոն Պապյանը:
Աշխատաժողովի նպատակն է քննարկել բնակավայրերի կայուն զարգացման՝ կայուն քաղաքաշինության, տարածքային պլանավորման, բնակարանային քաղաքաքականության, շենք-շինություններում էներգաարդյունավետության բարձրացման, աղետների ռիսկերի նվազեցման ոլորտներում առկա խնդիրները և միջազգային փորձագետների հետ համատեղ գտնել նշված ոլորտներում առաջացած խնդիրների լուծումները:
«Քաղաքաշինության նախարարության կողմից մոտակա ժամանակ կատարվելու է տարածքային պլանավորման, բնակարանային քաղաքականության զարգացման, շենքերում էներգաարդյունավետության զարգացման և էներգախնայողության ոլորտներում ուսումնասիրություններ, որոնց հիման վրա կմշակվեն առաջարկություններ նաև կլիմայական փոփոխությունների ազդեցությունների դիմակայման և աղետների ռիսկերի կրճատման ուղղությամբ»,- աշխատաժողովի բացմանն ասաց ՀՀ քաղաքաշինության նախարար Նարեկ Սարգսյանը:
ՄԱԿ ԵՏՀ-ի և ՄԱԿ-Հաբիթաթի հետ երկարամյա համագործակցության շրջանակում նախատեսվում է իրականացնել Հայաստանի քաղաքների պլանավորման և կայուն բնակարանային տնտեսության ազգային կարողությունների զարգացման ծրագիրը: Նախատեսվում են երկրի նկարագրի ուսումնասիրություններ՝ կայուն քաղաքաշինության, տարածական պլանավորման, բնակարանային քաղաքականության ոլորտներում: Այս ուսումնասիրությունների հիման վրա կմշակվեն բարեփոխումների իրականացման առաջարկություններ և գործողությունների ծրագիր:
«Մենք ապրում ենք մի հետաքրքիր ժամանակաշրջանում, երբ համաշխարհային հանրությունը վերակազմավորում է համաշխարհային կայուն զարգացման քաղաքականությունը: Հույս ունեմ, որ համաժողովի ընթացքում մենք կբացահայտենք այս բնագավառում Հայաստանի համար կարևոր ոլորտները»,- ասաց ՄԱԿ-Հաբիթաթի միջտարածաշրջանային խորհրդատու Պաուլիս Կուլիկաուսկասը:
Աշխատաժողովին մասնակցում են ՄԱԿ ԵՏՀ-ի բնակարանային տնտեսության և հողերի կառավարման կոմիտեի և ՄԱԿ-Հաբիթաթի տարածաշրջանային գրասենյակի ղեկավար պաշտոնյաներ, ՀՀ պետական կառավարման, տարածքային կառավարման մարմինների, Հայաստանում գործող միջազգային և հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ: