Այդ տեսակ մարդկանց հարցերը մեզ համար լինելու են ամենավերջին շարքում. քաղաքապետ Ծարավ աղբյուրի թաղամասում մանկապարտեզի կառուցման աշխատանքները կսկսվեն Հրայր Թովմասյանի վերաբերյալ կայացված մեղադրական դատավճիռը մտել է օրինական ուժի մեջ Երևան համայնքի վարչական տարածքում ապամոնտաժվել է 252 գովազդ Նեթանյահուն պահանջել է, որ Իրանը զրկվի ուրանը հարստացնելու բոլոր հնարավորություններից Քաղաքապետը փոսալցման աշխատանքների վերաբերյալ հանձնարարականներ է տվել Բնակարանային գողություններ կատարելու համար մեղադրվող անձը հանձնվել է Ավստրիայի իրավասու մարմիններին Այսօրվանից սկսվում է Մեծ պահքը․ ի՞նչ է կարելի ուտել ու ինչի՞ց հեռու մնալ Օդի ջերմաստիճանը կբարձրանա, առանձին շրջաններում տեղումներ են սպասվում Փետրվարի 16-ի աստղագուշակը. Ի՞նչ են հուշում աստղերն այսօր ՔՊ–ն հրապարակեց քվեարկության արդյունքները. հայտնի են հաջողակ 50 անձանց անունները Սուրճը եփելուց անմիջապես հետո խմելը կապվա՞ծ է քաղցկեղի առաջացման ավելի բարձր ռիսկի հետ
«Թանկացումները կդադարեն միայն Ամանորից հետո». սպառողների իրավունքների պաշտպան
Հայաստանում թանկացումները զգալի չէին լինի, եթե բնակիչների եկամուտները աճեին այն տեմպով, ինչպես աճում են պարենային ապրանքների գները: Այս մասին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարեց Սպառողների իրավունքների պաշտպանության ասոցիացիայի նախագահ Արմեն Պողոսյանը: Նրա խոսքով` թանկացումների դեմ պայքարը հնարավոր է միան տեղական արտադրության զարգացման միջոցով: «Մենք սնունդ ներկրնելու վրա տարեկան հսկայական գումարներ ենք ծախսում, իսկ եթե այդ գումարը ծախսվեր տեղում արտադրություն կազմակերպելու համար, ապա թանկացումը այսպես չէր անդրադառնա մեզ վրա: Պաշտոնյաները հայտարարում են, որ մեզ մոտ ապրանքները մոտ 5 տոկոս են թանկացել, սակայն մեր հաշվարկներով` 10-12 տոկոս թանկացում կա: Կարծում եմ` թանկացումները կշարունակվեն մինչ Ամանոր, իսկ նոր տարում արդեն գները կկայունանան»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` ասաց Պողոսյանը:
Սպառողների իրավունքների պաշտպանը ընդգծեց, որ թանկացѸւմների իրական չափերը հասկանալու համար պետք է դրանք դիտարկել երկարաժամկետ հատվածում: «Եթե 3 տարվա պարբերականությամբ նայենք, մեզ մոտ ապրանքները միջինում թանկացել են 23 տոկոսով, իսկ պարենային ապրանքներն ու առաջին անհրաժեշտության ապրանքները թանկացել են 28 և ավելի տոկոսով»,- ասաց նա: Նրա համոզմամբ` տնտեսության մեջ մեկ քայլանոց քաղաքականություն չի լինում, իսկ կարկատանային քաղաքականությամբ հնարավոր չի լուծել այդ հարցերը: «Սպառողներին մխիթարելու ոչինչ չունեմ, միայն կարող եմ խորհո ւրդ տալ, որ հաշվենկատ լինեն»,- նշեց Պողոսյանը:
Նոյեմբերի վերջից դրամի արժեզրկմանը զուգահեռ Հայաստանում թանկացումներ են սկսվել: Հատկապես զգալի են ընդեղենի, ձավարեղենի, ձվի և պարենային այլ ապրանքների շուկաներում նկատվող թանկացումները: Չնայած դրան, Կառավարությունը հայտարարել է, որ մինչև տարեվերջ Հայաստանում գնաճը 2014թ. պետական բյուջեով նախանշված սահմանից չի անցնի: