ՔՊ–ն հրապարակեց քվեարկության արդյունքները. հայտնի են հաջողակ 50 անձանց անունները Սուրճը եփելուց անմիջապես հետո խմելը կապվա՞ծ է քաղցկեղի առաջացման ավելի բարձր ռիսկի հետ Ով կհարստանա և ով կաղքատանա փետրվարի 15-ից 28-ը Ամենօրյա սովորություն, որը բարելավում է սրտի և անոթների առողջությունը Մեսին հնարավոր է չմասնակցի այս տարվա ֆուտբոլի Աշխարհի առաջնությանը Իրաքում Թուրքիայի դեսպանը կանչվել է երկրի ԱԳՆ Հաքան Ֆիդանի հարցազրույցից հետո Ինչպես ապրել փետրվարի 16-ից 22-ը՝ ներդաշնակ լինելով ինքներդ ձեզ հետ՝ ըստ չինական աստղագուշակի Օդի ջերմաստիճանը փետրվարի 16-23-ը կանխատեսվում է նորմայից բարձր 6-8 աստիճանով. Լևոն Ազիզյանը մանրամասնում է Ովքեր են առավելագույն ձայն հավաքած 10 թեկնածուները Արսեն Բաբայանը ստացել է Արշակ սրբազանի տեսագրության վերաբերյալ փորձաքննության արդյունքները Գյումրեցի մարզուհիների առավելությամբ․ տեղի է ունեցել ՀՀ ծանրամարտի կանանց առաջնությունը ՔՊ կուսակցության ընտրացուցակի հաստատման 1-ին փուլի քվեարկության նախնական արդյունքները՝ ժ. 22:00-ի դրությամբ
Եվրամիությունը 25 մլն եվրոյով կաջակցի Հայաստանում գյուղատնտեսության ոլորտի զարգացմանը
Եվրոպական միությունը Հայաստանին 25 մլն եվրո է տրամադրում գյուղատնտեության զարգացման և գյուղացու կենսամակարդակի բարձրացման նպատակով:
Ֆինանսական աջակցության ծրագրի մեկնարկի ժամանակ Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Տրայան Հրիսթեան հայտարարեց, որ աջակցությունը համահունչ է ԵՄ-Հայաստան համագործակցության առաջնահերթություններին: «Այս ծրագիրը համահունչ է Եվրամիության կողմից տրամադրվող օժանդակության առաջնահերթություններին և կնպաստի տնտեսական ու սոցիալական անհավասարությունների կրճատմանը: Գործազրկության բարձր ցուցանիշի և ցածր եկամուտների պատճառով աղքատությունը Հայաստանում շարունակում է բարձր մնալ: Դա տեսանելի է հատկապես գյուղական վայրերում: Իսկ գյուղատնտեսության զարգացումը կարող է նպաստել այդ հարցի որոոշակի լուծմանը: Հայաստանում կարևոր է նաև պարենային անվտանգության հարցը, քանի որ ՀՀ-ն գտնվում է բարդ տարածաշրջանում»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ' ասաց Հրիսթեան:
ՀՀ գյուղատնտեսության նախարար Սերգո Կարապետյանն ընդգծեց, որ ծրագրի շրջանակում փորձելու են բացահայտել գյուղացու և գյուղատնտեսության հիմնական խնդիրները և լուծում տալ դրանց: «Գյուղատնտեսությունն ապահովում է Հայաստանի ՀՆԱ-ի շուրջ 20 տոկոսը, իսկ վերամշակող արդյունաբերության հետ' 25 տոկոսը: Դա զգալի թիվ է, հետևաբար ոլորտի զարգացումը կարևոր է: Ծրագրի շրջանակներում կփորձեն լուծել այնպիսի հարցեր, ինչպիսիք են պարենային անվտանգության բարձրացումը, գյուղատնտեսական կոոպերացիաների ստեղծումը, սննդի անվտանգության և այլ հարցեր»,- ասաց նախարարը:
Ծրագրի մեկնարկին ներկա էր նաև Ավստրիայի զարգացման գործակալության ներկայացուցիչ Գյունտեր Ցիմմերը, ով հայտարարեց, որ Ավստրիայի կառավարությունն իր հերթին 1 մլն եվրո լրացուցիչ գումար կտրամադրի Շիրակի, Լոռու և Տավուշի մարզերում գյուղատնտեսության ոլորտի զարգացման նպատակով:
Եվրոպական հարևանության գյուղատնտեսության և գյուղական համայնքների զարգացման ծրագրի իրականացման տևողությունը 3 տարի է: Այդ ընթացքում 20 մլն եվրո բյուջետային աջակցություն կտրամադրվի Հայաստանի կառավարությանը՝ գյուղատնտեսական և գյուղական համայնքների կայուն զարգացման համար: Միևնույն ժամանակ 5 մլն եվրո օժանդակություն կցուցաբերվի ՀՀ գյուղատնտեսության նախարարությանը' Հայաստանում ֆերմերների խմբերի և գյուղմթերքների որակային բարելավման համար: