ՔՊ–ն հրապարակեց քվեարկության արդյունքները. հայտնի են հաջողակ 50 անձանց անունները Սուրճը եփելուց անմիջապես հետո խմելը կապվա՞ծ է քաղցկեղի առաջացման ավելի բարձր ռիսկի հետ Ով կհարստանա և ով կաղքատանա փետրվարի 15-ից 28-ը Ամենօրյա սովորություն, որը բարելավում է սրտի և անոթների առողջությունը Մեսին հնարավոր է չմասնակցի այս տարվա ֆուտբոլի Աշխարհի առաջնությանը Իրաքում Թուրքիայի դեսպանը կանչվել է երկրի ԱԳՆ Հաքան Ֆիդանի հարցազրույցից հետո Ինչպես ապրել փետրվարի 16-ից 22-ը՝ ներդաշնակ լինելով ինքներդ ձեզ հետ՝ ըստ չինական աստղագուշակի Օդի ջերմաստիճանը փետրվարի 16-23-ը կանխատեսվում է նորմայից բարձր 6-8 աստիճանով. Լևոն Ազիզյանը մանրամասնում է Ովքեր են առավելագույն ձայն հավաքած 10 թեկնածուները Արսեն Բաբայանը ստացել է Արշակ սրբազանի տեսագրության վերաբերյալ փորձաքննության արդյունքները Գյումրեցի մարզուհիների առավելությամբ․ տեղի է ունեցել ՀՀ ծանրամարտի կանանց առաջնությունը ՔՊ կուսակցության ընտրացուցակի հաստատման 1-ին փուլի քվեարկության նախնական արդյունքները՝ ժ. 22:00-ի դրությամբ
Հայաստանին հաջողվել է պահպանել ԵՏՄ երկրների հետ առևտրում դեղերի մաքսային ցածր դրույքաչափերը
Եվրասիական տնտեսական միությանը Հայաստանի անդամակցության հետ կապված՝ շարունակվելու են անդամ երկրների դեղերի ոլորտի կարգավորման ներդաշնակեցման խնդրի շուրջ բանակցություննրը, ինչը նախատեսված է իրականացնել մինչև 2016 թվականի հունվարի 1-ը։ Այս մասին փետրվարի 2-ի ասուլիսին հայտնեց Հայաստանի Դեղ արտադրողների և ներմուծողների միության (ԴԱՆ միություն) գործադիր տնօրեն Սամվել Զաքարյանը։
«Հայաստանում, ի տարբերություն ԵՏՄ անդամ մյուս երկրների՝ Ռուսաստանի, Ղազախստանի և Բելառուսի, ոլորտն ավելի լավ է կարգավորվում, քանի որ ՀՀ-ում ներդվել է ըստ Եվրամիության Պատշաճ արտադրական գործունեության (EU Good Manufacturing Practice-GMP) կարգավորումը, և երկու հայրենական ընկերություններ հավաստագրել են իրենց համապատասխանությունը EU GMP ստանդարտներին։ Մինչդեռ ԵՏՄ մյուս երկրներում դեղերի ոլորտը կարգավորվում է ԳՕՍՏ-երով, որոնք միջազգայնորեն ճանաչված չեն։ Նախատեսվում է, որ ստեղծվելու է ԵՏՄ-ի դեղերի ոլորտի կարգավորման գործակալություն, որը կհավաստագրի ԵՏՄ չորս երկրների դեղագործական ընկերությունների համապատասխանությունը GMP ստանդարտներին»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ նշեց նա։
Զաքարյանի խոսքով՝ ԵՏՄ անդամ չորս երկրների համապատասխան հանձնաժողովները բանակցում են ԵՏՄ տարածքում դեղերի ոլորտի կարգավորման հարցում ընդհանուր հայտարարի գալու շուրջ, և ՀՀ -ում ցանկանում են, որ պահպանվի ըստ EU GMP ստանդարտների կարգավորումը, քանի որ այդպիսով ստեղծվում է արտահանման ծավալները և ուղղություններն ընդլայնելու հնարավորություն. ներկայում արտահանվում է հայրենական դեղարտադրության ծավալի 50 տոկոսից ավելին։ «Այդ հանձնաժողովների բանակցությունների արդյունքում արդեն իսկ հայկական կողմին հաջողվել է պահպանել Հայաստանում գործող` ԵՏՄ մյուս երկրների համեմատ մաքսային ցածր դրույքաչափերը, սակայն դեղագործական որոշ հումքատեսակների մասով արձանագրվել է բացթողում՝ կապված տարբեր երկրների Արտաքին տնտեսական գործունեության ապրանքային անվանացանկերում (ԱՏԳ ԱԱ) հումքատեսակների տարբեր անվանումների հետ, և Հայաստանի պարագայում դրանց դյույքաչափերը բարձրացվել են, թեև հույս կա, որ հետագա բանակցությունների արդյունքում դրանց ներմուծման մաքսային դրույքաչափերը կնվազեն։ Խնդիրը կարևորվում է այն առումով, որ հայկական դեղագործական ընկերությունների օգտագործած որևէ դեղահումք ի ԵՏՄ անդամ մյուս երեք երկրներում չի արտադրվում»,- ընդգծեց ԴԱՆ միության տնօրենը։
Նա պարզաբանեց, որ խնդիրներ կան նաև դեղերի գրանցման հետ կապված, քանի որ ԵՏՄ մի երկրում որոշակի դեղագործական արտադրանքը կարող է դիտարկվել որպես դեղ, իսկ մյուսում՝ որպես սննդային հավելում։ Բացի այդ, կարգավորման է ենթակա ԵՏՄ մի երկրում գրանցված դեղը մյուս երկրում ավտոմատ գրանցելու հարցը։
Սամվել Զաքարյանը նաև անդրադարձավ, մասնավորապես, ՌԴ և Ուկրաինայի շուկաներում հայրենական դեղագործական ընկերությունների ներկայության ընդլայնման խնդրին, որի հնարավորությունը ծագել է այն բանից հետո, երբ ՌԴ ընկերությունների համար փակվեց ուկրաինական շուկան, և տեղի ունեցավ հակառակ գործընթացը։ Նրա բնորոշմամբ՝ ուկրաինական շուկայի պարագայում դեղի գրանցումը դժվարանում է, եթե արտադրողը չունի GMP հավաստագիր, սակայն այդ հավաստագիրն ստացած հայկական ընկերություններից մեկն արդեն Ուկրաինայում գրանցել է 40 անվանում դեղ։ Զաքարյանի հավաստմամբ՝ հայրենական դեղ արտադրողները խնդիրներ չեն ունեցել ՌԴ դեղամիջոցներ արտահանելիս։ ԴԱՆ միության ղեկավարը, միաժամանակ, մարտահրավեր համարեց այն հանգամանքը, որ արտերկրի, մասնավորապես, ԵՏՄ մյուս երկրների արտադրողների համար շատ հեշտ է գրավել Հայաստանի դեղերի փոքր շուկան։
ՀՀ ազգային վիճակագրական ծառայության տվյալներով՝ 2014 թվականին Հայաստանում դեղագործական արտադրության ծավալը կազմել է 5 մլրդ 988.8 մլն դրամ՝ նախորդ տարվա համեմատ աճելով 10 տոկոսով, իսկ 2014-ի հունվար-սեպտեմբերի արտահանման ծավալն, ըստ ՀՀ մաքսային ծառայության, 5 մլն 264.6 հազար ԱՄՆ դոլար՝ նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի 4 մլն 842.5 հազարի դիմաց։
ՔՊ–ն հրապարակեց քվեարկության արդյունքները. հայտնի են հաջողակ 50 անձանց անուններըՍուրճը եփելուց անմիջապես հետո խմելը կապվա՞ծ է քաղցկեղի առաջացման ավելի բարձր ռիսկի հետ Ով կհարստանա և ով կաղքատանա փետրվարի 15-ից 28-ը Ամենօրյա սովորություն, որը բարելավում է սրտի և անոթների առողջությունը Մեսին հնարավոր է չմասնակցի այս տարվա ֆուտբոլի Աշխարհի առաջնությանը Իրաքում Թուրքիայի դեսպանը կանչվել է երկրի ԱԳՆ Հաքան Ֆիդանի հարցազրույցից հետո Ինչպես ապրել փետրվարի 16-ից 22-ը՝ ներդաշնակ լինելով ինքներդ ձեզ հետ՝ ըստ չինական աստղագուշակի Օդի ջերմաստիճանը փետրվարի 16-23-ը կանխատեսվում է նորմայից բարձր 6-8 աստիճանով. Լևոն Ազիզյանը մանրամասնում է Ովքեր են առավելագույն ձայն հավաքած 10 թեկնածուները Արսեն Բաբայանը ստացել է Արշակ սրբազանի տեսագրության վերաբերյալ փորձաքննության արդյունքներըԳյումրեցի մարզուհիների առավելությամբ․ տեղի է ունեցել ՀՀ ծանրամարտի կանանց առաջնությունը ՔՊ կուսակցության ընտրացուցակի հաստատման 1-ին փուլի քվեարկության նախնական արդյունքները՝ ժ. 22:00-ի դրությամբ Ծանրամարտի Հայաստանի առաջնությունն ավարտվել է. հայտնի են չեմպիոններն ու մեդալակիրները Ձյուն կտեղա՞. ի՞նչ եղանակ է սպասվում փետրվարի 16-ից 20-ը Կանադացիների 40%-ը ցանկանում է միանալ Եվրամիությանը․ Կալլաս Երեք միլիոն չվարչապետեր, Նիկոլը գիտի, զգում է, որ դուք անդիմադրելիորեն ուզում էիք Արցախը հանձնել թուրքին ու ինքը պարզապես իրականացրել է ձեր վաղեմի երազանքը. Նաիրա Զոհրաբյան«Լույսը վառի´ր». Կյանքի ընկեր (տեսանյութ)Ադրբեջանը կավելացնի բնական գազի արտահանումը Սերբիա Անժամանակ կյանքից հեռացել է բարի ու լուսավոր Ալլա Հակոբյանը Խոշոր ու շղթայական ավտովթար՝ Երևանում․ կա վիրավոր Խոշոր ավտովթար՝ Գեղարքունիքի մարզում․ կա 5 վիրավոր Պատրիարք Կիրիլն արգելել է ռուսներին աղոթել աշխատավարձի բարձրացման համար Փաշինյանն ամեն կերպ փորձում է խափանել Ավստրիայում հրավիրված Եպիսկոպոսաց ժողովը․ Հակոբ Բադալյան Ե՞րբ է Բայրամյանը պատրաստվում ավարտել կարիերան Մեդվեդևը բացատրել է, թե որքան կապրի Զելենսկին՝ Պուտինի մասին իր խոսքերից հետո Միքայել Սրբազանը դուրս կգրվի Իզմիրլյան ԲԿ-ից. Արտաշես սարկավագ Աջապահյան Ի՞նչ իրավիճակ է ՀՀ ավտոճանապարհներին այս պահինԳերմանիայում 2 ամսում 5 բանկ է կողոպտվել Ուկրաինային անհրաժեշտ է հուսալի ՀՕՊ՝ ռուսական հարվածներից պաշտպանվելու համար․ Զելենսկի Արգենտինայում բողոքի ցույցեր են սկսվել նախագահ Խավիեր Միլեյի բարեփոխումների դեմ Արագածոտնի մարզի մի շարք բնակավայրերում փորձարկվելու են էլեկտրական շչակներ Նիգերիայի արևմուտքում ահաբեկիչները սպանել են 32 խաղաղ բնակչի Կարատեի Եվրոպայի մինչև 21 տարեկանների 54-րդ առաջնությունը կանցկացվի Երևանում Զելենսկիի՝ երիտասարդ լինելու, Պուտինի նկատմամբ առավելություն ունենալու խոսքերը հիվանդ լինելու նշան են. Վոլոդին Կիևը գտնվում է աղետի եզրին․ Կլիչկո Արմավիր քաղաքում մի քանի շենքերի բակեր ու նկուղներ ողողված են կեղտաջրերովՀայ ըմբիշները միջազգային մրցաշարում 8 մեդալ են նվաճել Կյանքից հեռացել է Sega-ի կոնսոլների ստեղծող Հիդեկի ՍատոնՊատերազմ սանձազերծելու դեպքում Իրանը Թրամփին այնպիսի դաս կտա, որը նա չի մոռանա. ՄուսավիԻնչ-որ մեկը, ով ներկայանում է որպես ադրբեջանցի, վիդեո ուղերձ է հղում Հանրապետության հրապարակից․ ՀայրապետյանՓաշինյանը կադրեր է հրապարակել Հովհաննավանքում Ստեփան Ասատրյանի մատուցած «պատարագից» (լուսանկարներ)Երբ ճշմարտությունը կորցնում է իր օբյեկտիվ հիմքը, մարդը դառնում է անտարբեր և չի զանազանում չարը բարուց․ Տեր Իսահակ Եվրախորհրդարանը մերժել է բանաձևի փոփոխությունը, ըստ որի՝ միայն կանայք կարող են հղիանալԱլիևը պաշտոնական այցով ժամանել է Սերբիա«Սպասում է վիզայի չեղարկում և արտաքսում»․ ԱՄՆ դեսպանատան նախազգուշացումըԱշտարակում բախվել են «Nissan»-ը և «Hyundai Elantra»-ն․ կա վիրավոր Իրանը պատրաստ է միջուկային համաձայնագիր կնքել, եթե ԱՄՆ-ն համաձայնի վերացնել պատժամիջոցները․ ԱԳՆՀՀ իշխանությունները Մոսկվայի խնդրանքով չեն արտաքսի ՌԴ քաղաքացիներին Հրայր Թովմասյանի լիազորությունները դադարեցվեցին․ «Հրապարակ»Աստված օգնական, Վեհափառ Տեր. Տեր Մուշե