Տեղի կունենա Արենի գինու փառատոնը
«Արենի Փառատոն» հիմնադրամը ՀՀ կառավարության 2011թ-ի դեկտեմբերի 22-ի N1857-Ն որոշմամբ հաստատված «Զբոսաշրջության աջակցության ծառայություններ» 2012թ. ծրագրի շրջանակներում, ՀՀ Էկնոմիկայի նախարարության, ՀՀ Վայոց Ձորի մարզպետարանի աջակցությամբ, Արենի համայնքի, «Հայաստանի համայնքների միության» և այլ գործընկերների հետ համագործակցությամբ հոկտեմբերի 6-ին կազմակերպում է ավանդական դարձած Արենի գինու փառատոնը:
Փառատոնի կազմակերպման նպատակն է՝ խթանել գյուղական տուրիզմի զարգացումը, ներկայացնել երկրի հարուստ պատմությունը, մշակույթը, ազգային առանձնահատկությունները, նպաստել Արենի համայնքում և տարածաշրջանում զբոսաշրջության զարգացմանը: Փառատոնը նաև միտված է ներկայացնելու Հայաստանը միջազգային և ներքին զբոսաշրջության շուկայում՝ որպես գրավիչ զբոսավայր, ինչպես նաև միջազգային գինեգործության շուկայում՝ որպես գինեգործության օրրան և գինեգործության մշակույթի կարևորագույն վայր:
Փառատոնն առաջին անգամ կազմակերպվել է 2009թ.-ին: Անցած երեք տարիների ընթացքում այն ձեռք է բերել մեծ մասսայականություն և հետաքրքրություն է առաջացրել ոչ միայն Հայաստանում, այլ նաև արտերկրում. Վրաստանում, Ռուսաստանում, Եվրոպայում:
2011թ.-ին Գինու փառատոնի մասնակիցների թիվը կազմել է շուրջ 6000 հոգի: Միջոցառումը լուսաբանվել է ինչպես հայաստանյան, այնպես էլ արտասահմանյան հեռուստաալիքներով, տպագիր և առցանց լրատվաամիջոցներով (Журнал Ереван, OРТ, CNN, YouTube, Facebook և այլն):
2012թ.-ին Գինու փառատոնին կմասնակցեն Իտալիայի սոմելիեների, հյուրանոցների և ռեստորանների ֆեդերացիայի (FISAR) անդամ, 2011թ.-ին ֆեդերացիայի կողմից լավագույն սոմելիե ճանաչված Լուկա Կանապիկին, ինչպես նաև Ֆրանսիայում, 2008թ.-ին «Gault Millau» պարբերականի կողմից տարվա լավագույն սոմելիե ճանաչված, 2011թ.-ին Արենի գինու փառատոնի ժյուրիի պատվավոր անդամ Սերժ Ղուկասյանը:
Փառատոնի ընթացքում նախատեսվում են մի շարք հետաքրքիր միջոցառումներ: Փառատոնի ծրագիրն ընդգրկում է.