1.32 մլն դրամի վնաս՝ 11 օրերի ընթացքում
2012 թվականի սեպտեմբերի 18-ից 29-ն ընկած ժամանակահատվածում ՀՀ բնապահպանության նախարարության աշխատակազմի բնապահպանական պետական տեսչության կողմից 18.09-29.09.2012թթ ընկած ժամանակահատվածում իրականացված ստուգումների, շրջայցերի ընթացքում հայտնաբերված խախտումների քննության արդյունքում կայացվել 2.48 մլն դր. ընդհանուր գումարով վարչական տուգանքի 38 որոշում և հաշվարկվել 1.32 մլն դր. ընդհանուր գումարով շրջակա միջավայրին հասցված վնաս: Այս մասին հայտնում են ՀՀ բնապահպանության նախարարության մամուլի ծառայությունից։
Ջրերի պահպանության ոլորտ
Ջրերի վերահսկողության բաժնի կողմից 2 տնտեսվարողների մոտ ստուգումների արդյունքում կայացվել է 200 հազար դր. ընդհանուր գումարով վարչական տուգանքի 2 որոշում:
Մթնոլորտային օդի պահպանության ոլորտ
Երևանի ՏԲ կողմից ահազանգի արդյունքում իրականացված ուսումնասիրության արդյունքում հայտնաբերված խախտումների համար 4 ֆիզիկական անձի նկատմամբ կայացվել է 200 հազար դր. ընդհանուր գումարի վարչական տուգանքի 4 որոշում և հաշվարկվել է 302 հազար դր. ընդհանուր գումարի շրջակա միջավայրին հասցված վնաս:
Շիրակի ՏԲ կողմից աշխատակիցների կողմից հայտնաբերված դեկորատիվ ծառերի ապօրինի հատման համար 2 ֆիզիկական անձի նկատմամբ կայացվել է 150 հազար դր. ընդհանուր գումարով վարչական տուգանքի 2 որոշում և հաշվարկվել է 217.5 հազար դր. ընդհանուր գումարի բնությանը հասցված վնաս:
Լոռու ՏԲ կողմից հայտնաբերված ապօրինի ծառահատման համար 1 ֆիզիկական անձի նկատմամբ կայացվել է 50 հազար դր. գումարի չափով վարչական տուգանքի որոշում:
Արարատի ՏԲ կողմից հայտնաբերված ապօրինի ծառահատման համար 1 ֆիզիկական անձի նկատմամբ կայացվել է 50 հազար դր. գումարի չափով վարչական տուգանքի որոշում և հաշվարկվել է 120 հազար դր. գումարի բնությանը հասցված վնաս:
Տավուշի ՏԲ վարույթին հանձնված ապօրինի ծառահատման 11գործով կայացվել է 550 հազար դր. ընդհանուր գումարով վարչական տուգանքի 11 որոշում:
Սյունիքի ՏԲ վարույթին հանձնված ապօրինի ծառահատման 2 գործով կայացվել է 100 հազար դր. ընդհանուր գումարով վարչական տուգանքի 2 որոշում:
Հողերի պահպանության ոլորտ
Արագածոտնի ՏԲ աշխատակիցների կողմից իրականացված շրջայցերի ընթացքում արձանագրված խախտման համար 1 ֆիզիկական անձի նկատմամբ կայացվել է 50 հազար դր. գումարի վարչական տուգանքի որոշում և հաշվարկվել է 100 հազար դր. գումարի շրջակա միջավայրին հասցված վնաս:
Թափոնների ոչ ճիշտ տեղադրման համար
ԿՀԹՎՆ ՎԲ աշխատակիցների կողմից իրականացված շրջայցերի ընթացքում հայտնաբերված խախտման համար 1 ֆիզիկական անձի նկատմամբ կայացվել է 80 հազար դր. գումարի վարչական տուգանքի որոշում և հաշվարկվել է 20 հազար դր. գումարի բնությանը հասցված վնաս:
Ապօրինի որս
Գեղարքունիքի ՏԲ աշխատակիցների կողմից իրականացված շրջայցերի ընթացքում արձանագրված խեցգետնի ապօրինի որսի համար 2 ֆիզիկական անձի նկատմամբ կայացվել է վարչական տուգանքի 2 որոշում 100 հազար դր. ընդհանուր գումարով: Առգրավված 17 կգ կենդանի խեցգետինը բաց է թողնվել Սևանա լիճ:
ԿՀԹՎՆ վերահսկողության բաժնի աշխատակիցների կողմից իրականացված շրջայցերի ընթացքում արձանագրված ապօրինի որսի համար 3 ֆիզիկական անձի նկատմամբ կայացվել է վարչական տուգանքի 3 որոշում 150 հազար դր. ընդհանուր գումարով և հաշվարկվել է 500 հազար դր. գումարի բնությանը հասցված վնաս:
Վայոց ձորի ՏԲ աշխատակիցների կողմից իրականացված շրջայցերի ընթացքում արձանագրված ձկան ապօրինի որսի համար 1 ֆիզիկական անձի նկատմամբ հաշվարկվել է 35 հազար դր. գումարի բնությանը հասցված վնաս: Առգրավված 35 հատ կողակ տեսակի ձկները սահմանված կարգով ուղարկվել են «Սննդամթերքի անվտանգության մարզային ծառայություն» հետազոտության:
Փայտանյութի ապօրինի տեղափոխում
Տավուշի ՏԲ կողմից հայտնաբերված փայտանյութի ապօրինի տեղափոխման համար 7 ֆիզիկական անձի նկատմամբ կայացվել է 700 հազար դր. ընդհանուր գումարով վարչական տուգանքի 7 որոշում:
Երևանի ՏԲ կողմից հայտնաբերված փայտանյութի ապօրինի տեղափոխման համար 1 ֆիզիկական անձի նկատմամբ կայացվել է 100 հազար դր. գումարի վարչական տուգանքի որոշում և հաշվարկվել է 30 հազար դր. գումարի շրջակա միջավայրին հասցված վնաս:
Ընդհանուր առմամբ ԲՊՏ կողմից կիրառված պատժամիջոցներից ՀՀ պետ. բյուջե նշված ժամանակահատվածում մուտք է եղել 2.38 մլն դր. գումար:
Փաշինյանն ու Եվրոպական հանձնաժողովի տնօրեն քննարկել են Հայաստան-ԵՄ համագործակցության ընթացիկ ծրագրերԱրեգակի վրա ուժեղ մագնիսական փոթորիկ է գրանցվելՀայաստանը մեծ կարևորություն է տալիս Չինաստանի հետ հարաբերությունների խորացմանը. ՓաշինյանԺնևյան բանակցություններից առաջ Զելենսկու շուրջ օղակը սեղմվում է․ Junge Welt ՈՒՂԻՂ․ Ի պաշտպանություն կաթողիկոսի բողոքի ակցիաՌԴ հատուկ նախագահական հանձնակատարն ԱՄՆ-ի հետ տնտեսական բանակցություններից հետո կվերադառնա ՌուսաստանՀԷՑ-ը խլվել է եւ գործընթացը քաղաքական է. Դավիթ Ղազինյան (տեսանյութ)Ուկրաինայի հետ բանակցությունները կմեկնարկեն ժամեր անց. ՊեսկովՀԷՑ-ում վթարները 40%-ով աճել են, բայց ՀԾԿՀ-ի ղեկավարը աշխատանքը լավ է գնահատում, սա նոր գիտություն է Քաղաքական բուռն զարգացումներ և Օլիմպիական խաղեր (տեսանյութ)Մյունխենի անվտանգության 62-րդ համաժողովը կենտրոնացավ միայն Ուկրաինայի վրա՝ անտեսելով այլ գլոբալ խնդիրներ. Լեոնիդ ՍլուցկիՔննարկվել են ՀՀ-ԵՄ գործընկերության ռազմավարական օրակարգի իրագործմանն առնչվող հարցերՈւկրաինան կկարողանա հաղթել միայն այն դեպքում, եթե դառնա Ռուսաստանի մաս. Անդրեյ ԿարտապոլովԱՄՆ ազդանշան Ռուսաստանին ու Չինաստանին. Ռուբեն Վարդանյանը Բաքվում դատապարտվեց 20 տարվա ազատազրկման (տեսանյութ)Դատարանը նույնիսկ չի կանխատեսել թե ինչպես պետք է տարանջատի բժշկական գաղտնիք պարունակող տվյալը՝ գործի համար նշանակություն ունեցող տվյալից. փաստաբանՊՆ-ում քննարկվել են հայ-ամերիկյան ռազմական համագործակցության ամրապնդման ուղղություններըՕդի ջերմաստիճանը կբարձրանա, ապա կնվազի. սպասվում են տեղումներԼեհաստանը մտադիր է Ռուսաստանի դեմ փոխհատուցման պահանջ ներկայացնելՊեսկովը մեկնաբանել է Հունգարիա նավթի մատակարարման հետ կապված իրավիճակըԹեհրանը հայտարարել է, որ ԱՄՆ-ի հետ բանակցությունները սահմանափակվում են միջուկային ծրագրի հարցերովՏարադրամի փոխարժեքները փետրվարի 17-ին Շվեյցարիայում տարածաշրջանային գնացք է դուրս եկել երթուղուցԹրամփը կարծում է, որ Ժնևում Ուկրաինայի հարցով բանակցությունները կլինեն պարզ ՌԴ նավատորմն ամենալավ երաշխիքն է ռուսական առևտրային նավերի անվտանգության համար. Նիկոլայ ՊատրուշևՎարորդական իրավունքի քննական բաժիններում հերթերի հարցը կլուծվի տարեվերջից հետո (տեսանյութ)50-ամյա վարորդը ոչ սթափ վիճակում «Mercedes»-ով հայտնվել է Արզական բնակավայրի կամրջի տակ՝ գետի ափինՀամագործակցության արդյունքում քրեական ոստիկաններն առգրավել են 1 կգ 148 գրամ մարիխուանաՕմանի ԱԳ նախարարը հանդիպել է Արաղչիի հետ ԱՄՆ-ի հետ բանակցությունները նախապատրաստելու համար Թրամփ. Խաղաղության խորհուրդը կհամագործակցի ՄԱԿ-ի հետ կոնկրետ հարցերի շուրջ Օրբանը պահանջով դիմել է Զելենսկուն Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը հրաժարվել է ցուցմունք տալ. ՔՊ-ի 50 ընտրյալները՝ նոր քննության առաջ (տեսանյութ) Եվրոպան չի մասնակցի Ժնևում կայանալիք Ռուսաստան–ԱՄՆ–Ուկրաինա բանակցություններինՎթարային ջանջատումներ են սպասվում Երևանի Կենտրոնում, Շիրակում Բացի թուրքից, բոլորը ձեզ համար թշնամի՞ են․ Արման ԱբովյանԲաքվում դատում են ոչ միայն Ռուբենին, այլև ողջ հայ ժողովրդին․ Վարդանյանի ընտանիքի հայտարարությունըՀյուսիսային Կորեայի նախագահը հայտարարեց բնակարանաշինական խոշոր ծրագրի ավարտի մասին՝ կուսակցության համագումարի նախաշեմին Իշխանությունն՝ ընդդեմ սահմանադրական կարգի․ Սուրեն ՍուրենյանցԲաքվի դատարանը Ռուբեն Վարդանյանին դատապարտել է 20 տարվա ազատազրկմանԹրամփը հայտարարել է, որ կարող է լուծել Սաուդյան Արաբիայի և ԱՄԷ-ի միջև առկա տարաձայնությունները Վարդապետյանի հրամանով` դատախազությունում տեղի են ունեցել կադրային փոփոխություններԱՄՆ-ն և Իրանը Ժնևում պատրաստվում են վճռորոշ նշանակության միջուկային բանակցությունների՝ պատերազմի սպառնալիքի պայմաններում Spiegel. Ուկրաինացի զինվորականները մարտական ​​փորձը կկիսեն Բունդեսվերի զինվորների հետ ՊՆ նախկին պաշտոնատար անձին մեղադրանք է ներկայացվել խոշոր չափերի գույքի հափշտակության համարԷլեկտրաէներգիայի ընդհատումներ կլինեն Երևանում և մարզերում․ հասցեներ ՆԳ նախարարն այցելել է ՆԳՆ 112 օպերատիվ կառավարման կենտրոնԴե՛, ձեզ տեսնեմ ջահել տղերք, մե՛կ էլ, մե՛կ էլ մի զարկ տվեք. Փետրվարի 16-ին իրավապաշտպան Ավետիք Իշխանյանի մահվան տարին էրԵրևանում 31-ամյա տղամարդը գողացել է ավտոմեքենայի հայելու 21 զույգ ապակիներ․ նա կալանավորվել էԿոտայքում հավաքարարը, 11-ամյա որդուն կողքին նստեցրած, «Jeep»-ից կրակոց է արձակել․ նա ձերբակալվել էԵրևանում օտարերկրացին գողացել է մի կնոջ պայուսակը, որում եղել է 1,5 մլն դրամ գումարԻշխանությունը մանևրում է՝ և՛ ներսի, և՛ դրսի աղմուկից խուսափելու համար. Աբրահամյան