Գյուղական համայնքների համաժողովը հավակնում է դառնալ ամենամյա
Ջերմուկում հոկտեմբերի 5-ին աշխատանքն է սկսել Գյուղական համայնքների երկրորդ համաժողովը, որի նպատակը տեղական ինքնակառավարման համակարգի և գյուղական համայնքների ամենաարդիական խնդիրների քննարկումն է՝ ոլորտում ներգրավված բոլոր դերակատարների մասնակցությամբ: Համաժողովն անցկացվում է արդեն երկրորդ անգամ և հավակնում է դառնալ ամենամյա: Առաջին համաժողովն անցկացվել էր անցած տարի՝ Տեղական ինքնակառավարման համակարգի ներդրման 15-ամյակին նվիրված միջոցառումների շրջանակում:
Համաժողովի լիագումար նիստում բացման խոսքով հանդես է եկել ՀՀ փոխվարչապետ, տարածքային կառավարման նախարար Արմեն Գևորգյանը՝ նշելով, որ համաժողովն արդեն դառնում է ավանդական ու ևս մեկ հնարավորություն է ընձեռում միասին քննարկել գյուղական համայնքների զարգացման հետ կապված խնդիրները: «Այս տարի համաժողովի օրակարգում ներառել ենք ՏԻ ոլորտի համար այն առաջնահերթ խնդիրները, որոնք կարևորվում են նաև կառավարության կողմից», -ասել է փոխվարչապետը: Նա հաջողություններ է մաղթել մասնակիցներին՝ ակնկալելով նաև ակտիվ քննարկումներ թեմատիկ աշխատանքային խմբերում:
ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանն իր ելույթում նշել է, որ երկխոսության նման ձևաչափը կառավարությանը հնարավորություն է տալիս ճշգրտել առաջնահերթությունները՝ համայնքների և տարածքային համաչափ զարգացման հարցում, որը հռչակվել է կառավարության հինգ գերակա խնդիրներից մեկը: Տ. Սարգսյանը ընդգծել է, որ համաժողովի ընթացքում արված առաջարկությունները և հարցադրումները գտնվելու են ուշադրության կենտրոնում, և նախարարությունները հաշվի են առնելու դրանք՝ համապատասխան ծրագրեր մշակելիս:
Համաժողովի մասնակիցներին ողջունել է նաև ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության (ՄԶԳ) հայաստանյան գրասենյակի ղեկավար Քարեն Հիլիարդը՝ անդրադառնալով կազմակերպության կողմից տեղական ինքնակառավարման ոլորտում և համայնքներում իրականացվող ծրագրերին: Նա տեղեկացրել է, որ տեղական մակարդակում տնտեսական և քաղաքական զարգացմանն ուղղված նախաձեռնություններն առաջիկա հինգ տարիներին ևս ներառված կլինեն ՄԶԳ ծրագրերում: Գրասենյակի ղեկավարը նաև հայտնել է, որ ՄԶԳ-ն պատրաստվում է սկսել համայնքների, հատկապես՝ հեռավոր համայնքների զարգացմանն ուղղված նոր ծրագիր:
«Քաունթերփարթ ինթերնեշնլ» կազմակերպության հայաստանյան գրասենյակի ղեկավար Ալեքս Սարդարն իր ելույթում ծանոթացրել է «Քաղաքացիական հասարակության և տեղական ինքնակառավարման աջակցության ծրագրի» շրջանակում կատարված աշխատանքներին և ներկայացրել է գյուղական համայնքների զարգացման վերաբերյալ իրենց մոտեցումները: Ըստ նրա՝ հարակից համայնքներում առկա ռեսուրսները միավորելը միակ ուղին է, որը հնարավորություն կտա համայնքներում ապահովել ամենակարևոր ծառայությունների մատուցումը:
Ելույթով հանդես է եկել նաև Շիրակի մարզի Ախուրիկ գյուղական համայնքի ղեկավար Վարդիթեր Գասպարյանը՝ խոսելով վերջին տարիներին համայնքում իրականացված աշխատանքների, համայնքի զարգացման ծրագրերի մասին:
Լիագումար նիստից հետո կմեկնարկեն թեմատիկ վեց խմբերի աշխատանքները, որոնց ընթացքում կքննարկվեն տեղական ինքնակառավարման համակարգի ամենաարդիական խնդիրները՝ տեղական ժողովրդավարությունից մինչև համայնքներում հանրային ու մասնավոր հատվածի համագործակցություն:
Համաժողովին մասնակցում են պետական կառավարման մարմինների, համայնքների ու տեղական ինքնակառավարման համակարգի հետ աշխատող տարբեր միջազգային և տեղական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ, փորձագետներ: Յուրաքանչյուր մարզ մասնակցում է մարզպետի գլխավորությամբ առանձին պատվիրակությամբ, որի կազմում ընդգրկված է տասը համայնքապետ: