Հայաստանը մեծ կարևորություն է տալիս Չինաստանի հետ հարաբերությունների խորացմանը. Փաշինյան ՈՒՂԻՂ․ Ի պաշտպանություն կաթողիկոսի բողոքի ակցիա ՀԷՑ-ը խլվել է եւ գործընթացը քաղաքական է. Դավիթ Ղազինյան (տեսանյութ) ՀԷՑ-ում վթարները 40%-ով աճել են, բայց ՀԾԿՀ-ի ղեկավարը աշխատանքը լավ է գնահատում, սա նոր գիտություն է Քաղաքական բուռն զարգացումներ և Օլիմպիական խաղեր (տեսանյութ) Քննարկվել են ՀՀ-ԵՄ գործընկերության ռազմավարական օրակարգի իրագործմանն առնչվող հարցեր ԱՄՆ ազդանշան Ռուսաստանին ու Չինաստանին. Ռուբեն Վարդանյանը Բաքվում դատապարտվեց 20 տարվա ազատազրկման (տեսանյութ) Դատարանը նույնիսկ չի կանխատեսել թե ինչպես պետք է տարանջատի բժշկական գաղտնիք պարունակող տվյալը՝ գործի համար նշանակություն ունեցող տվյալից. փաստաբան ՊՆ-ում քննարկվել են հայ-ամերիկյան ռազմական համագործակցության ամրապնդման ուղղությունները Օդի ջերմաստիճանը կբարձրանա, ապա կնվազի. սպասվում են տեղումներ Պեսկովը մեկնաբանել է Հունգարիա նավթի մատակարարման հետ կապված իրավիճակը Թեհրանը հայտարարել է, որ ԱՄՆ-ի հետ բանակցությունները սահմանափակվում են միջուկային ծրագրի հարցերով
«Մենք ցանկանում ենք, որ համաֆինանսավորումն ունենա շարունակական բնույթ». Գագիկ Բեգլարյան
Հայաստանի Հանրապետության տրանսպորտի եւ կապի նախարար Գագիկ Բեգլարյանը հոկտեմբերի 11-ին ընդունել է Ասիական զարգացման բանկի /ԱԶԲ/ եւ Եվրոպական ներդրումային բանկի /ԵՆԲ/ պատվիրակություններին: Հանդիպման ընթացքում ԱԶԲ-ի Հյուսիս-հարավ ծրագրի ղեկավար Արտո Ահոնենը նշել է, որ ԵՆԲ-ի հետ քննարկման արդյունքում իրենք եկել են ընդհանուր համաձայնության՝ Հյուսիս-հարավ ճանապարհային միջանցքի երրորդ տրանշը համաֆինանսավորել 50/50 հարաբերակցությամբ:
Նախարար Գագիկ Բեգլարյանը ողջունել է երկու բանկերի միջեւ ձեւավորված համատեղ աշխատանքային գործունեությունը:
«Մեզ անհրաժեշտ է, որ այս համագործակցությունը նախարարության եւ բանկերի միջեւ արագ ընթացք ստանա: Հյուսիս-հարավ ծրագրի շրջանակներում սա ձեր առաջին համաֆինանսավորումն է, եւ մենք ցանկանում ենք, որ այն ունենա շարունակական բնույթ»,- ընդգծել է նախարարը:
ԵՆԲ ներկայացուցիչ Ջորջիա Կուցիանան շնորհակալություն է հայտնել՝ իրենց բանկին եւս Հյուսիս-հարավ ճանապարհային միջանցքի երրորդ տրանշի համաֆինանսավորման մեջ ներառելու համար:
Գագիկ Բեգլարյանը ընդգծել է, որ նախարարությունը պատրաստակամ է այս ծրագրի շրջանակներում աջակցել բանկերին: