Ձյուն ու ձնախառն անձրև է սպասում․ եղանակն՝ առաջիկա օրերին Նոր մանրամասներ․ կրակոց արձակողը «Hongqi»–ով բախվել է «Nissan»-ին ՆԱՏՕ-ի կործանիչները ուսումնական թռիչքներ կիրականացնեն Էստոնիայում Ուժեղ ձնաբքի պատճառով Երևան-Մոսկվա-Երևան չվերթը հետաձգվել է 95 տարեկանում մահացել է դերասան Ռոբերտ Դյուվալը Վեհափառի նկատմամբ արգելքը իշխանությունների պառակտիչ ռազմավարության համատեքստում է․ Բեգլարյան «Թեհրան» հեռուստասերիալի պրոդյուսերին մահացած են գտել Իշխանասար լեռը՝ իր ողջ հմայքով. «Հայաստանի բարձունքների կանչը» (տեսանյութ) Զովունի համայնքում կրակոցներ են հնչել ԱՄՆ-ն ոչ մեկին չի ստիպում ստորագրել խաղաղության համաձայնագիր․ Ռուբիո Օհանավանում հայտնաբերվել է միջնադարյան ժայռափոր դամբարան Կապտավանք․ Դարերի վկան (տեսանյութ)
Քաշաթաղի համայնքապետերը կշարունակե՞ն մնալ իրենց պաշտոններում՝ շրջանի՝ Ադրբեջանի հսկողության տակ անցնելուց հետո
Ինչպես հայտնի է, 2020 թ․ նոյեմբերի 9/10-ի եռակողմ հայտարարության համաձայն, Ադրբեջանի հսկողության տակ պիտի անցներ Քաշաթաղի շրջանի 52 համայնք, ինչը 2022 թ․ սեպտեմբերի 1-ի դրությամբ, Բերձոր շրջկենտրոնի, Աղավնո և Սուս գյուղերի հանձնումից հետո, այլևս ցավալի իրականություն է։
Բռնի տեղահանված քաշաթաղցիների խնդիրներով, որպես կանոն, զբաղվում է Արցախի կառավարությունը,սակայն հետաքրքիր է, թե ի՞նչ է սպասում տվյալ շրջվարչակազմի ղեկավարին ու մյուս համայնքների ղեկավարներին․ ի՞նչ կարգավիճակում ենք նրանք և ի՞նչ իրավասություններ ունեն այս պահին։
«Քաշաթաղի շրջանի բոլոր 52 համայնքների ղեկավարները, այդ թվում՝ շրջվարչակազմի ղեկավարը շարունակում են պաշտոնավարել՝ համաձայն Արցախի Ընտրական օրենսգրքի։ Մենք ընտրվել ենք 2019 թվականին՝ 5 տարի ժամկետով և մեր պաշտոնավարման ժամկետն ավարտվում է 2024 թվականին»,- ԼՈՒՐԵՐ․com-ի հետ զրույցում նշեց Բերձորի քաղաքապետ Նարեկ Ալեքսանյանը։
Նա նշեց, որ իրենց հիմնական առաքելությունը բռնի տեղահանված քաշաթաղցիների խնդիրներով զբաղվելն է․
«Բնականաբար, շարունակում ենք ուսումնասիրել և լուծում տալ բռնի տեղահանված մեր հայրենակիցների խնդիրներին, բնակարանային, սոցիալական, այլ հրատապ հարցերին»։
Նրա խոսքով, իրենց աշխատավայրը այս պահին Երևանն է, որտեղ գործում է Քաշաթաղի ներկայացուցչությունը։ Հարցին, թե ինչո՞վ է պայմանավորված, որ գրասենյակը Հայաստանում է, այլ ոչ թե՝ Արցախում, Բերձորի քաղաքապետը նշեց․
«Քանի որ քաշաթաղցիների գերակշիռ մասը՝ 95-97 տոկոսը տեղափոխվել և բնակություն է հաստատել Հայաստանում, Երևանում ու մարզերում, ավելի տրամաբանական է, որ մեր աշխատանքներն առավել արդյունավետ կազմակերպելու տեսակետից նախընտրելի է Երևանը»։
Ալեքսանյանը հավելեց նաև, որ առաջիկայում մտադրություն կա՝ համանման ներկայացուցչություն բացել նաև Արցախում։