Բացի թուրքից, բոլորը ձեզ համար թշնամի՞ են․ Արման Աբովյան Բաքվում դատում են ոչ միայն Ռուբենին, այլև ողջ հայ ժողովրդին․ Վարդանյանի ընտանիքի հայտարարությունը Իշխանությունն՝ ընդդեմ սահմանադրական կարգի․ Սուրեն Սուրենյանց Բաքվի դատարանը Ռուբեն Վարդանյանին դատապարտել է 20 տարվա ազատազրկման Թրամփը հայտարարել է, որ կարող է լուծել Սաուդյան Արաբիայի և ԱՄԷ-ի միջև առկա տարաձայնությունները Վարդապետյանի հրամանով` դատախազությունում տեղի են ունեցել կադրային փոփոխություններ Spiegel. Ուկրաինացի զինվորականները մարտական ​​փորձը կկիսեն Բունդեսվերի զինվորների հետ ՊՆ նախկին պաշտոնատար անձին մեղադրանք է ներկայացվել խոշոր չափերի գույքի հափշտակության համար Էլեկտրաէներգիայի ընդհատումներ կլինեն Երևանում և մարզերում․ հասցեներ ՆԳ նախարարն այցելել է ՆԳՆ 112 օպերատիվ կառավարման կենտրոն Դե՛, ձեզ տեսնեմ ջահել տղերք, մե՛կ էլ, մե՛կ էլ մի զարկ տվեք. Փետրվարի 16-ին իրավապաշտպան Ավետիք Իշխանյանի մահվան տարին էր Երևանում 31-ամյա տղամարդը գողացել է ավտոմեքենայի հայելու 21 զույգ ապակիներ․ նա կալանավորվել է
2002-2011 թթ.-ին ՀՀ բնակչությունն ավելացել է 126,000-ով
2011թ.-ին արձանագրվել են 44,190 ծնունդներ, որից 423-ը կազմել են բազմապտուղ, նրանցից` 414-ը` երկվորյակ, 9-ը` եռյակ: Ծնվածների ընդհանուր թվաքանակից` 43,340-ը կազմել են կենդանի ծնվածներ, իսկ 850-ը` մեռելածիններ: Նախորդ տարվա համեմատ կենդանի ծնվածների բացարձակ թվաքանակը նվազել է 3.3%-ով, իսկ ծնելիության ընդհանուր գործակիցը, որը բնութագրում է հաշվետու ժամանակաշրջանում կենդանի ծնվածների թվաքանակը 1,000 բնակչի հաշվով, կազմել է 13.3$, որը նախորդող տարվա արձանագրված ցուցանիշի համեմատ նվազել է 0.5 պրոմիլային կետով:
Ծնելիության մակարդակի փոփոխությունն իր ազդեցությունն է թողել նաև կանանց ծնելիության տարիքային գործակիցների վրա, ինչպես տարիքային առանձին խմբերում, այնպես էլ ամբողջապես վերցված ծնունակ տարիքում: 2011թ. 20-24 տարեկանները և, որոշակիորեն ավելի պակաս չափով, 25-29 տարեկանները շարունակում են հանդիսանալ ՀՀ առավել պտղաբեր տարիքային խմբերը, որոնց բաժին է ընկել ծնվածների, համապատասխանաբար, 42.1%-ը և 32.1%-ը:
2011թ. ծնելիության գումարային գործակիցը (երեխաների այն քանակը, որը կծնեն 15-49 տարեկան 1000 կանայք, ծնելիության տվյալ մակարդակի պահպանման դեպքում) կազմել է 1 499 երեխա, բնակչության պարզ վերարտադրության համար անհրաժեշտ 2,150 երեխայի դիմաց: Ընդ որում, 2011թ. քաղաքային բնակչության ծնելիության գումարային գործակիցը կազմել է 1,510, իսկ գյուղականինը` 1 450 երեխա:
Մոր միջին տարիքը երեխայի ծննդյան ժամանակ, 2011թ. կազմել է 25.3 տարեկան, իսկ առաջին երեխայի ծննդյան ժամանակ` 23.5 տարեկանը:
Հարկ է նշել, որ 2011թ. ըստ ծննդի հաջորդականության` երրորդ և հաջորդող կարգի ծնունդների մասնաբաժինը կազմել է ընդամենը կենդանածինների 15.3%-ը, քաղաքներում` 12.8% և գյուղական վայրերում` 19.6 %:
2011թ. ՀՀ-ում արձանագրվել է 27,963 մահվան դեպք, իսկ մահացության ընդհանուր գործակիցը` 1,000 բնակչի հաշվով, ինչպես և 2010թ., կազմել է 8.6 %: 2011թ. ընդամենը մահվան դեպքերից 14,618-ը, կամ 52.3 %-ը կազմել են տղամարդիկ, իսկ 13,345-ը, կամ 47.7%-ը` կանայք:
Տղամարդկանց և կանանց մահացության տարբեր մակարդակներով պայմանավորված, տարբեր են նաև տղամարդկանց և կանանց կյանքի սպասվող միջին տևողության ցուցանիշները: 2011թ.-ին կյանքի սպասվող միջին տևողությունը տղամարդկանց համար կազմել է 70.7 տարի, իսկ կանանց համար` 77.5 տարի: Քաղաքային բնակչության կազմում այդ ցուցանիշը տղամարդկանց համար կազմել է 70.6, կանանց համար` 77.5 տարի, իսկ գյուղական բնակչության համար, համապատասխանաբար, 70.8 և 77.3 տարի:
Ինչպես և նախորդող տարիներին, 2011թ. ևս մահացության կառուցվածքում գերակշռել են արյան շրջանառության համակարգի հետ կապված հիվանդություններից (47.6%) և չարորակ նորագոյացություններից (19.9%) մահվան դեպքերը: Ընդ որում, 2011թ.-ին, 2010թ. համեմատ, մահացության դեպքերն ավելացել են նորագոյացություններից, դժբախտ պատահարներից, թունավորումներից, վնասվածքներից և այլ հիվանդություններից:
2011թ. հանրապետությունում մանկական մահացության գործակիցը (կյանքի առաջին տարում), 1,000 կենդանի ծնվածի հաշվով, կազմել է 11.6‰:
Հանրապետությունում արձանագրված բնակչության բնական հավելաճի ցուցանիշը 2011թ. կազմել է` 15,377 մարդ, իսկ բնական հավելաճի ընդհանուր գործակիցը, 1,000 բնակչի հաշվով, 4.7 պրոմիլ:
2002-2011թթ.-ին հանրապետության բնակչության թվաքանակի ցուցանիշն ի հաշիվ բնական հավելաճի ավելացել է 126.0 հազ. մարդով, որից 77.7 հազ. մարդու աճը կամ բնական հավելաճի 61.7%` արձանագրվել է քաղաքային բնակչության թվաքանակի ցուցանիշում: