Բացի թուրքից, բոլորը ձեզ համար թշնամի՞ են․ Արման Աբովյան Բաքվում դատում են ոչ միայն Ռուբենին, այլև ողջ հայ ժողովրդին․ Վարդանյանի ընտանիքի հայտարարությունը Իշխանությունն՝ ընդդեմ սահմանադրական կարգի․ Սուրեն Սուրենյանց Բաքվի դատարանը Ռուբեն Վարդանյանին դատապարտել է 20 տարվա ազատազրկման Թրամփը հայտարարել է, որ կարող է լուծել Սաուդյան Արաբիայի և ԱՄԷ-ի միջև առկա տարաձայնությունները Վարդապետյանի հրամանով` դատախազությունում տեղի են ունեցել կադրային փոփոխություններ Spiegel. Ուկրաինացի զինվորականները մարտական ​​փորձը կկիսեն Բունդեսվերի զինվորների հետ ՊՆ նախկին պաշտոնատար անձին մեղադրանք է ներկայացվել խոշոր չափերի գույքի հափշտակության համար Էլեկտրաէներգիայի ընդհատումներ կլինեն Երևանում և մարզերում․ հասցեներ ՆԳ նախարարն այցելել է ՆԳՆ 112 օպերատիվ կառավարման կենտրոն Դե՛, ձեզ տեսնեմ ջահել տղերք, մե՛կ էլ, մե՛կ էլ մի զարկ տվեք. Փետրվարի 16-ին իրավապաշտպան Ավետիք Իշխանյանի մահվան տարին էր Երևանում 31-ամյա տղամարդը գողացել է ավտոմեքենայի հայելու 21 զույգ ապակիներ․ նա կալանավորվել է
ՀՀ ֆինանսների նախարարության 2012 թվականի հաշվետվություն
Հաշվետու տարվա ընթացքում հարկաբյուջետային քաղաքականությունն ուղղված էր հետճգնաժամային ժամանակահատվածում ձեռք բերված մակրոտնտեսական կայունության պահպանման ներքո բարձր տնտեսական աճի ապահովմանը, որը բնութագրվել է հարկաբյուջետային և դրամավարկային քաղաքականությունների խիստ կոորդինացված և հաշվեկշռված իրականացմամբ: Ընդ որում՝ հարկաբյուջետային քաղաքականության արդյունքները մեծապես պայմանավորված են եղել նախարարության կողմից՝ իր իրավասությունների շրջանակներում, իրականացված 2012 թվականի տնտեսական քաղաքականությունների նպատակադրումներով և դրանց ձեռքբերման արդյունքներով:
Մակրոտնտեսական արդյունքներ
2012թ. տնտեսական աճը ՀՀ ֆինանսների նախարարության գնահատականներով կկազմի շուրջ 7.1 տոկոս, իսկ ՀՆԱ-ի ինդեքս-դեֆլյատորը՝ 100.2 տոկոս: Մեկ շնչին ընկնող ՀՆԱ-ն 2012թ. արդյունքներով կկազմի շուրջ 3073 ԱՄՆ դոլար: 2012թ. արդյունքներով տնտեսական աճին ամենամեծ նպաստումը կունենա ծառայությունների ճյուղը՝ 2.6 տոկոսային կետ, արդյունաբերության ճյուղի տնտեսական աճին նպաստումը կկազմի 1.2, իսկ գյուղատնտեսության և շինարարության ճյուղերինը համապատասխանաբար 1.7 և 0.4 տոկոսային կետ: 2012թ. պետական բյուջեի եկամուտները (առանց դրամաշնորհային ծրագրերով ստացված միջոցների և արտաբյուջեի) կազմել է 910.34 մլրդ. դրամ, նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի նկատմամբ աճելով՝ 10.3 տոկոսով: 2012թ. պետական բյուջեի ընդամենը ծախսերը (առանց արտաքին աղբյուրներից ստացված վարկային և դրամաշնորհային ծրագրերով կատարված հատկացումների և արտաբյուջեի) կազմել է 924.7 մլրդ դրամ՝ նախորդ տարվա նկատմամբ աճելով 3.9 տոկոսով: Պետական բյուջեի պակասուրդը (առանց դրամաշնորհային, վարկային ծրագրերի և արտաբյուջեի) 2012թ. արդյունքներով կկազմի ՀՆԱ-ի 0.35 տոկոսը՝ նախորդ տարվա 1.7 տոկոսի դիմաց: Ըստ գնահատականների պակասուրդը ներառյալ դրամաշնորհային, վարկային ծրագրերը կկազմի 1.7 տոկոս, նախորդ տարվա 2.8 տոկոսի և նախատեսված 3.1 տոկոսի դիմաց:
ՀՀ ֆինանսների նախարարության կողմից իրականացվել են մի շարք կարևոր քայլեր
Գործարկվել է ՀՀ էլեկտրոնային գնումների համակարգը, որի արդյունքում ՀՀ պետական կառավարման մարմինների կողմից բաց ընթացակարգով իրականացվող գնումների գործընթացները կազմակերպվում են էլեկտրոնային ձևով: «Գնումների մասին» ՀՀ նոր օրենքի համաձայն՝ ստեղծվել է բողոքարկման խորհուրդ և հաստատվել «Գնումների բողոքարկման խորհրդի գործունեության կարգը»:
2012 թվականին ներդրվել և գործարկվել է վճարումների պետական էլեկտրոնային համակարգը, որի համաձայն պետական տուրքի, տեղական տուրքի կամ պետական և տեղական ինքնակառավարման մարմինների կողմից մատուցվող ծառայությունների համար գանձվող վճարի կամ վարչական տուգանքների ֆիզիկական և իրավաբանական անձանց վճարման պարտավորությունները մարվում են վճարումների պետական էլեկտրոնային համակարգի միջոցով:
Գործարար միջավայրի բարելավման, շրջանառության փոքր ծավալներ ունեցող տնտեսավարող սուբյեկտների համար պարզեցված հարկային համակարգի ձևավորման, ինչպես նաև հարկային մարմնի կողմից իրականացվող վարչարարության արդյունավետության բարձրացման նպատակով մշակվել և ընդունվել են «Շրջանառության հարկի մասինե ու «Հարկային և պարտադիր սոցիալական ապահովության վճարների արտոնություններ սահմանելու մասինե ՀՀ օրենքները, ինչպես նաև հարկային օրենսդրության և հարկային հարաբերություններ կարգավորող այլ օրենքներում փոփոխություններ և լրացումներ նախատեսող 19 այլ օրենքներ:
2012 թվականին շարունակվել են «Կուտակային կենսաթոշակների մասինե ՀՀ օրենքի կիրարկումն ապահովող ենթաօրենսդրական ակտերի մշակման և համակարգի ներդրման աշխատանքները:
Մշակվել և հաստատվել է ՀՀ կառավարության պարտքի կառավարման 2013-2015 թվականների ռազմավարական ծրագիրը (ծրագիրը ներառված է ՀՀ կառավարության 2013-2015թթ. միջնաժամկետ ծախսային ծրագրի կազմում):
Միջազգային ստանդարտներին համապատասխան ֆինանսական հաշվետվությունների ներդրման շրջանակներում «Հաշվապահական հաշվառման մասին» ՀՀ օրենքի լրամշակված նախագծով սահմանվել է ֆինանսական հաշվետվությունները www.azdarar.am Հայաստանի Հանրապետության հրապարակային ծանուցումների պաշտոնական ինտերնետային կայքում հրապարակելու պահանջ: Արդյունքում կստեղծվի տեղեկատվական միասնական բազա, որը պետական մարմիններին հնարավորություն կընձեռնի առավել արդյունավետ իրականացնել կազմակերպությունների կողմից ֆինանսական հաշվետվությունների աուդիտի իրականացման և հրապարակման նկատմամբ վերահսկողության հետ կապված խնդիրները և գործառույթները:
2012թ. ընթացքում «Երիտասարդ ընտանիքներին մատչելի բնակարան» պետական ծրագրով սուբսիդավորվել է թվթվ 993 վարկառուների՝ ընդամենը 188.4 մլն դրամ գումարով:
Տարվա ընթացքում ներքին աուդիտի համակարգ է ներդրվել 52 պետական կառավարման մարմիններում և Երևանի քաղաքապետարանում: Ներկայումս հանրապետության քաղաքային համայնքներում կատարվել են կառուցվածքային փոփոխություններ՝ ստեղծվել են ներքին աուդիտի ստորաբաժանումներ, մշակվել է նաև ներքին աուդիտի տեղեկատվական կառավարման միասնական համակարգը: Նշված համակարգը հնարավորություն կտա ներքին աուդիտի բոլոր փուլերի (պլանավորում, իրականացում, հաշվետվությունների կազմում և վերստուգում) փաստաթղթավորումն իրականացնել համակարգչային ծրագրի միջոցով:
2012թ. ընթացքում պետական բյուջեի կատարման նկատմամբ իրականացվել են 62 ստուգումներ և 23 ուսումնասիրություններ, իսկ 6 ստուգումներ դեռևս ընթացքում են: Արդյունքում, 2008-2012թթ իրականացված ստուգումներով արձանագրված գումարներից 2012 թվականի ընթացքում վերականգնվել և վերաձևակերպվել է ընդհանուր 1077.8 մլն.դրամ, որից 605.8 մլն. դրամը վերականգնվել է պետական բյուջե, իսկ 22,1 մլն. դրամը՝ կազմակերպությունների հաշվին: