Մի խումբ հավատավորներ նախաձեռնել են ստորագրահավաք՝ ի աջակցություն Հայ առաքելական եկեղեցու Դատախազությունը պահանջում է Վահե Հակոբյանից բռնագանձել 12 անշարժ և շարժական գույքեր Իմ եւ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի քաղաքացիական ամուսնությունն ավարտվել է․ Աննա Հակոբյան ԱԺ նախագահի պաշտոնի համար պայքարող ՔՊ-ականների թիվն ավելանում է. «Հրապարակ» Ազգային փոքրամասնություններից ՔՊ ցուցակում ընդգկրված են նույն մարդիկ. «Հրապարակ» Ամոթի ու խայտառակության խարանով դաջված. ո՞ւմ են երջանկացնում Հայաստանի իշխանությունների գործողությունները. «Փաստ» Իտալիայի հարավում փլուզվել է «Սիրահարների կամարը» Հայտնաբերվել են տարեցների շարժունակության համար վտանգավոր ապրանքներ Հայտնի է Ձմեռային Օլիմպիական խաղերում Հարություն Հարությունյանի արդյունքը Կենդանակերպի երեք նշաններ, որոնք փետրվարի 16-ից 22-ը կունենան ֆինանսական հաջողություն Էրդողանը հետաձգել է ԱՄԷ այցը՝ Ալ Նահյանի հիվանդության պատճառով Երկնքում ծնունդ են նշում․ Ազատի կացարանում հրդեհի հետևանքով մահացած Վալոդյան կդառնար 23 տարեկան
Մեկնարկել է հարկային բարեփոխումների նոր` քառամյա ծրագիրը
Երևանում այսօր պաշտոնապես մեկնարկել է ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության հարկային բարեփոխումների նոր՝ քառամյա ծրագիրը, որի նպատակը Հայաստանի հարկային միջավայրի բարելավումն է: Ծրագրի իրագործման նպատակով նաև փոխըմբռնման հուշագիր է ստորագրվել պետական եկամուտների կոմիտեի, ֆինանսների նախարարության և ԱՄՆ ՄԶԳ հայաստանյան գրասենյակի միջև:
Ողջունելով միջոցառման մասնակիցներին՝ ՊԵԿ նախագահ Գագիկ Խաչատրյանն ընդգծել է, որ վերջին տարիները ՊԵԿ-ի համար բնութագրվել են հարկային բարեփոխումների ուղղությամբ իրականացվող լայնածավալ աշխատանքներով: «Հարկ է նշել, որ բարեփոխումների իրագործմանը մեծապես նպաստում է գործընկեր դոնոր կազմակերպությունների հետ մեր շարունակական ակտիվ համագործակցությունը: Այդ առումով 2012 թվականը մեզ համար նշանավորվեց Համաշխարհային բանկի հետ «Հարկային վարչարարության արդիականացման ծրագրի» հաստատմամբ, որը նախորդող երկու տարվա համատեղ աշխատանքի արդյունք էր: Միաժամանակ, մեկնարկեց ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության կողմից իրականացվող «Հարկային բարեփոխումների ծրագիրը», որը կոչված է ապահովելու Համաշխարհային բանկի ծրագրի տեխնիկական կողմը»,-ասել է կոմիտեի ղեկավարը:
Հարկային վարչարարության բարեփոխումները ձևավորել են այնպիսի իրողություններ, որոնք կոմիտեի համար բավարար հիմք են ստեղծել զարգացման որակական նոր փուլի անցնելու համար: Այդ խնդրի լուծմանն են ուղղված նաև ՊԵԿ գործընկերների հետ իրականացվող համատեղ ծրագրերը: Ըստ Գագիկ Խաչատրյանի, ծրագրերի շրջանակներում Համաշխարհային Բանկը կֆինանսավորի Հայաստանի հարկային համակարգի հետագա զարգացումը երեք կարևորագույն ուղղություններով: Մասնավորապես, հարկային մարմինների ՏՏ ենթակառուցվածքի զարգացում, որը ենթադրում է «Հարկատու 3» համակարգի կատարելագործում, տվյալների մշակման կայանների հիմնում, Էլեկտրոնային հաշվետվությունների և վճարումների ամբողջական համակարգերի գործարկում, հարկ վճարողների սպասարկման ենթակառուցվածքի արդիականացում, ռիսկային գործոնների վրա հիմնված ժամանակակից հարկային հսկողության համակարգի կատարելագործում, ինչպես նաև ՊԵԿ ինստիտուցիոնալ զարգացում և մարդկային ռեսուրսների կառավարման արդյունավետ համակարգի ձևավորում: Նախատեսվում է օպտիմալացնել հարկային տեսչությունների կառուցվածքը, տնտեսել մարդկային և ֆինանսական ռեսուրսները, ներդնել անձնակազմի կառավարման արդյունավետ համակարգ, որը թույլ կտա նվազեցնել կոռուպցիոն ռիսկերը, կրճատել հարկային ծառայողների և հարկ վճարողների միջև շփումները:
Իսկ ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության ծրագրի շահառու՝ «Դելոիթ» ընկերությունն ապահովելու է նշված աշխատանքների տեխնիկական կողմը: Մասնավորապես ՊԵԿ-ին տրամադրելու է մասնագիտական խորհրդատվություն՝ «Հարկային վարչարարության արդիականացման ծրագրի» պատշաճ իրագործումն ապահովելու նպատակով, մշակելու է հարկային անձնակազմի կառավարման սկզբունքորեն նոր համակարգ և ապահովելու է հարկային մարմինների վերլուծական կարողությունների բարձրացումը: Աջակցելու է նաև նոր էլեկտրոնային ծառայությունների ներդրմանը, ռիսկերի վրա հիմնված հարկային ստուգումների համակարգի կատարելագործմանը, ինչպես նաև եկամտային հարկի և կուտակային վճարի անձնավորված հաշվառման համար անհրաժեշտ տեխնիկական փաստաթղթերի մշակմանը:
Հարկային բարեփոխումների ծրագրի իրագործման արդյունքում, ըստ կոմիտեի ղեկավարի, ակնկալվում է, որ ՊԵԿ-ը կունենա միջազգային լավագույն փորձին համահունչ տեղեկատվության կառավարման էլեկտրոնային համակարգ, հարկային մարմինների օպտիմալ կառուցվածք, բարձր մասնագիտական պատրաստվածությամբ անձնակազմ և կմատուցի հարկ վճարողներին որակյալ ծառայություններ՝ միասնական չափանիշներով: Շնորհակալություն հայտնելով գործընկերներին արդյունավետ համագործակցության համար՝ Գագիկ Խաչատրյանը հույս է հայտնել, որ ծրագրի իրականացումը բեկումնային կլինի համակարգի զարգացման համար:
Միջոցառումից հետո, լրագրողների խնդրանքով անդրադառնալով էլեկտրոնային հաշվետվությունների ներկայացման համակարգում առկա տեխնիկական խնդիրներին, ՊԵԿ նախագահը հայտարարել է. «Մեր տեղեկատվական էլեկտրոնային համակարգը լիարժեք գործում է, հաշվետվություն ներկայացնելու համար քաղաքացիները պետք է ներկայացնողի անձը հաստատող համապատասխան հավաստումը ստանան ոստիկանության անձնագրային համակարգից: Այս երկու համակարգերի միացման ժամանակ առաջ են եկել տեխնիկական խնդիրներ, որոնց ուղղությամբ ներկայում շտկման աշխատանքներ են տարվում: Վարչական տուգանքներ չեն կիրառվի մինչեւ համակարգի՝ բնականոն աշխատանքին անցումը»:
Մի խումբ հավատավորներ նախաձեռնել են ստորագրահավաք՝ ի աջակցություն Հայ առաքելական եկեղեցուԴատախազությունը պահանջում է Վահե Հակոբյանից բռնագանձել 12 անշարժ և շարժական գույքերԻմ եւ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի քաղաքացիական ամուսնությունն ավարտվել է․ Աննա ՀակոբյանՄարդը կարո՞ղ է պահպանել իր գոյաբանական և էութաբանական ինքնությունը. «Փաստ»«Մա՛մ, երկար չեմ կարող խոսել, բոլորին կբարևես, կասես, որ ամեն ինչ լավ է». Վահագն Գևորգյանն անմահացել է հոկտեմբերի 10-ին Հադրութում, տուն «վերադարձել»... մոտ չորս ամիս անց. «Փաստ»ՔՊ-ում վերջապես գտան Հռիփսիմե Հունանյանին փոխարինողին. «Հրապարակ»«Իրենց միակ կարմիր գիծը իշխանությունը պահելն է, մնացած բոլոր դեպքերում ցանկացած կարմիր գիծ հատելի է այս իշխանությունների համար». «Փաստ»Արթուր Վանեցյանն ու Գագիկ Ծառուկյանը կմիավորվե՞ն. «Հրապարակ»ԱԺ նախագահի պաշտոնի համար պայքարող ՔՊ-ականների թիվն ավելանում է. «Հրապարակ»Երբ նման հայտարարություններ անում է վարչապետը, դա արդեն հակաժողովրդավարական հրահանգ ու ցուցում է. «Փաստ»Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը հրաժարվել է ցուցմունք տալ. «Ժողովուրդ»Անկումային և ճգնաժամային. Հայաստանի արտաքին առևտրի դիսբալանսը. «Փաստ»Ազգային փոքրամասնություններից ՔՊ ցուցակում ընդգկրված են նույն մարդիկ. «Հրապարակ»Ամոթի ու խայտառակության խարանով դաջված. ո՞ւմ են երջանկացնում Հայաստանի իշխանությունների գործողությունները. «Փաստ»ՔՊ-ի 50 ընտրյալները՝ նոր քննության առաջ. ներքին պայքարը թեժանում է. «Ժողովուրդ»«ՀայաՔվեն» քաղաքական հայտ է ներկայացնում իշխանափոխության օրակարգով. «Փաստ»Ի՞նչ պլաններ ունեն Արևմուտքն ու Փաշինյանը երկաթուղու առումով. «Փաստ»Ռուսաստանում տարօրինակ հանգամանքներում ադրբեջանցի ամուսիններ են մահացել The Times. Մեծ Բրիտանիայում սոցցանցերը 16 տարեկանից փոքրերի համար կարող են արգելվել Իտալիայի հարավում փլուզվել է «Սիրահարների կամարը» Հայտնաբերվել են տարեցների շարժունակության համար վտանգավոր ապրանքներՀայտնի է Ձմեռային Օլիմպիական խաղերում Հարություն Հարությունյանի արդյունքը ԱՄՆ-ը զորավարժությունների ընթացքում խորտակել է սեփական նավը՝ որպես ուժի ցուցադրությունԿենդանակերպի երեք նշաններ, որոնք փետրվարի 16-ից 22-ը կունենան ֆինանսական հաջողություն Էրդողանը հետաձգել է ԱՄԷ այցը՝ Ալ Նահյանի հիվանդության պատճառով Ժնևում նախատեսվող բանակցություններին Շվեյցարիան չի մասնակցի Երկնքում ծնունդ են նշում․ Ազատի կացարանում հրդեհի հետևանքով մահացած Վալոդյան կդառնար 23 տարեկանՁյուն ու ձնախառն անձրև է սպասում․ եղանակն՝ առաջիկա օրերինՆոր մանրամասներ․ կրակոց արձակողը «Hongqi»–ով բախվել է «Nissan»-ին Ձմեռային Օլիմպիական խաղեր․ Կարինա Ակոպովա – Նիկիտա Ռախմանին զույգը 3–րդ հորիզոնականում էՆԱՏՕ-ի կործանիչները ուսումնական թռիչքներ կիրականացնեն Էստոնիայում Ուժեղ ձնաբքի պատճառով Երևան-Մոսկվա-Երևան չվերթը հետաձգվել է 95 տարեկանում մահացել է դերասան Ռոբերտ ԴյուվալըՈւկրաինայի նախկին էներգետիկայի նախարարին մեղադրանք է առաջադրվել փողերի լվացման գործովՎեհափառի նկատմամբ արգելքը իշխանությունների պառակտիչ ռազմավարության համատեքստում է․ Բեգլարյան «Թեհրան» հեռուստասերիալի պրոդյուսերին մահացած են գտել Ղազախստանում կինը տուն է եկել իր հուղարկավորությունից մեկ ամիս անցԻշխանասար լեռը՝ իր ողջ հմայքով. «Հայաստանի բարձունքների կանչը» (տեսանյութ) Զովունի համայնքում կրակոցներ են հնչելԱՄՆ-ն ոչ մեկին չի ստիպում ստորագրել խաղաղության համաձայնագիր․ Ռուբիո Օհանավանում հայտնաբերվել է միջնադարյան ժայռափոր դամբարան Կապտավանք․ Դարերի վկան (տեսանյութ)Փաշազադեն մտադիր է գրասենյակ բացել ՎատիկանումՌուբիոն․ ԱՄՆ-ը չի վիճարկում Նավալնիի մահվան վերաբերյալ եվրոպական եզրակացություններըՄահացել է դերասան Ռոբերտ ԴյուվալըԱնհրաժեշտ է ամեն կերպ քաջալերել ուսուցչի առաքինի նկարագիրը․ Բագրատ ՍրբազանԱրևավառ լեռներն ուրիշ սիրտ և ուժ ունեն․ Նազենի Հովհաննիսյան (լուսանկար)Կաթը մթերվում է 150-160 դրամով, իսկ խանութներում վաճառվում է մինչև 900 դրամով․ պատգամավոր Ֆիզիկական պասիվությունը կարող է մեծացնել շաքարային դիաբետի բարդությունների ռիսկը«Ես անվերապահորեն վստահում եմ Լևոն Բաղդասարյանին»․ Վարդան Ղուկասյանն ուղերձ է հղել (տեսանյութ)