Մոդուլային ատոմակայանն ունի մի շարք առավելություններ, որոնք այն ավելի գրավիչ են դարձնում ՀՀ-ի համար. ՀԾԿՀ նախագահ ՀՀ-ում ընտրողների ընդհանուր թիվը կազմում է 2․489․031 Ուկրաինան չի կրկնի 2014 թվականի սխալը․Զելենսկի․ՀՀ-Ադրբեջան սահմանազատման հանձնաժողովները կհանդիպեն (տեսանյութ) Ուկրաինան Չեխիայից ստացել է 4,4 միլիոն արկ 2025 թվականի համար էլեկտրաէներգիայի և բնական գազի սակագները չեն բարձրացրել․ ՀԾԿՀ նախագահ Այս տարիներին մեր երկրները հաստատել են բարեկամական սերտ կապեր․ Խաչատուրյանը՝ Լիտվայի նախագահին Բնակարանային գողություն․ կեղծ վարորդական իրավունք․ քրեական նորություններ(տեսանյութ) Գերմանիայի արտգործնախարարը հայտարարել է, որ Եվրոպան ի վիճակի չէ պաշտպանվել առանց ԱՄՆ-ի միջուկային վահանի Հայտնաբերվել է 426 ոչ սթափ վարորդ․ պարեկների անցած շաբաթվա ծառայության արդյունքները Իլոն Մասկը խոստացել է 10 տարվա ընթացքում Լուսնի վրա «ինքնազարգացող քաղաք» կառուցել Կարեն Խաչանովը բարելավել է դիրքը ATP-ի դասակարգման աղյուսակում Պայթյունի ահազանգ Թալին քաղաքի բենզալցակայաններից մեկում․ նախնական տվյալներով տուժածներ չկան
2024-ի առաջին երեք ամիսներին Հայաստանում նվազել է բեռնափոխադրումների ծավալը
Հայաստանում 2024 թվականի առաջին եռամսյակում բեռնափոխադրումների ընդհանուր ծավալը նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ կրճատվել է 14.4 տոկոսով՝ կազմելով 3 մլն 437.1 հազար տոննա: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այդ մասին հայտնում է ՀՀ վիճակագրական կոմիտեն:
Այս տարվա մարտին փոխադրվել է 1 մլն 261.6 հազար տոննա բեռ, ինչը 6.4 տոկոսով գերազանցում է փետրվարի ցուցանիշը, սակայն 17.2 տոկոսով քիչ է նախորդ տարվա մարտի արդյունքից:
2023 թվականի հունվար-մարտ ամիսների համեմատ այս տարվա նույն ժամանակահատվածում նկատելիորեն կրճատվել է երկաթուղային փոխադրումների ծավալը՝ 62.5 տոկոսով: Նշված ժամանակահատվածում այդ միջոցով փոխադրվել է 287.5 հազար տոննա բեռ, որից 109.8 հազարը՝ մարտին: Դա 6.6 տոկոսով գերազանցում է այս տարվա փետրվարի ցուցանիշը, սակայն 59.2 տոկոսով քիչ է, նախորդ տարվա մարտի ծավալից:
Փոխարենը, այս տարվա առաջին եռամսյակում 20.3 տոկոսով աճել է օդային բեռնափոխադրումների ծավալը (ցուցանիշներում ներառված են նաև այլ երկրների ավիաընկերությունների կողմից իրականացված բեռնափոխադրումները)՝ հասնելով 8.9 հազար տոննայի, որից 3.6 հազարը՝ մարտին: Մեկամսյա կտրվածքով փետրվարի ցուցանիշը գերազանցվել է 24.1, իսկ 2023-ի մարտինը՝ 28.6 տոկոսով:
Ավտոմոբիլային բեռնափոխադրումների ծավալն ընթացիկ տարվա առաջին եռամսյակում 3.1 տոկոսով զիջել է նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի ցուցանիշին՝ կազմելով 2 մլն 481.5 հազար տոննա: Այդ ծավալից 948.1 հազար տոննան տեղափոխվել է մարտին: Դա 10.5 տոկոսով գերազանցում է փետրվարի ցուցանիշը, սակայն 12.1 տոկոսով զիջում է նախորդ տարվա մարտի արդյունքին:
Մայրուղային խողովակաշարերով իրականացված բեռնափոխադրումների ծավալն այս տարվա առաջին եռամսյակում 2.8 տոկոսով քիչ է 2023-ի նույն ժամանակահատվածի ցուցանիշից՝ 659.2 հազար տոննա: Մարտին այդ միջոցով փոխադրվել է 200.1 հազար տոննա բեռ: Դա 2.2 անգամ գերազանցում է այս տարվա փետրվարի և 16.1 տոկոսով՝ անցյալ տարվա մարտի ցուցանիշը: