ՈւՂԻՂ․ Կառավարության նիստ Փաշինյանը և Ալիևը փետրվարի 19-ին կմասնակցեն Խաղաղության խորհրդի առաջին նիստին Հայաստանը կարևոր փուլում է․ ՇՄ նախարարը Հռոմում ելույթ է ունեցել հատուկ բարձր մակարդակի միջոցառման ժամանակ Չափազանց մեծ է հավանականությունը, որ առաջիկա օրերին ԱՄՆ-ն կհարվածի Իրանին. Բանակցությունները կարծես արդյունք չեն տալիս. Միջազգայնագետ Վիճաբանություն և ծեծկռտուք Երևանում՝ ՝ «Ռոյալ Երևան» ռեստորանի դիմաց․ կան ձերբակալվածներ Ամբերդ գյուղի բնակչի տան տանիքում և նկուղում թմրամիջոց է հայտնաբերվել Ինչ պետք է անել բնակապահովման պետական աջակցության ծրագրին դիմած և մերժված քաղաքացիները Պարգեւավճարների ֆոնդի 20 տոկոսը՝ շարքայիններին, 80-ը՝ վերնախավին. «Հրապարակ» Ի՞նչ փոխարժեքներ են սահմանվել այսօր Այսօր ամենայն հայոց բանաստեղծ Հովհաննես Թումանյանի ծննդյան օրն է Փետրվարի 19-ի աստղագուշակը. Ի՞նչ են հուշում աստղերն այսօր Սարսափ ոչ միայն իշխանությունը կորցնելուց, այլև միասնականությունից. «Փաստ»
Անահիտ Մանասյանն ընդգծել է զինված ուժերում բարեվարքության ինստիտուտի կայացման կարևորությունը
Ապրիլի 21-ին Մարդու իրավունքների պաշտպան Անահիտ Մանասյանը մասնակցել է «Մարդու իրավունքների խթանումը Հայաստանի զինված ուժերում» Եվրոպայի խորհրդի ծրագրի բացման միջոցառմանը և հանդես եկել ողջույնի խոսքով։ Այս մասին հայտնում են ՀՀ ՄԻՊ գրասենյակից:
Ծրագրի հիմնական նպատակն է նպաստել ՀՀ զինված ուժերում մարդու իրավունքների արդյունավետ պաշտպանությանը, խախտումների կանխարգելմանը, հնարավոր խախտումների դեպքերի արդյունավետ քննությանն ու բացահայտմանը միտված կարողությունների զարգացմանը, ինչպես նաև կին զինծառայողների համար հավասար հնարավորությունների ապահովմանը, զինված ուժերում նրանց ներգրավվածության ու առաջխաղացման խթանմանը։
Իր ելույթում Պաշտպանը շնորհակալություն է հայտնել Երևանում Եվրոպայի խորհրդի գրասենյակին մարդու իրավունքների խթանման տարբեր ուղղություններով Պաշտպանի հաստատության հետ արդյունավետ համագործակցության համար՝ շեշտադրելով «Մարդու իրավունքները և կանայք Հայաստանի զինված ուժերում» և «Մարդու իրավունքները և կանայք Հայաստանի զինված ուժերում - II փուլ» ծրագրերի շրջանակում երկու հաստատությունների կողմից համատեղ կատարված աշխատանքներ արդյունքները։
Պաշտպանը կարևորել է զինծառայողների իրավունքների պաշտպանության գործող մեխանիզմների կատարելագործումը և նոր մեթոդների ներդնումը՝ երաշխավորելով ծառայության հավասար պայմաններ նաև կանանց համար: Տիկին Մանասյանը առանձնահատուկ շեշտադրել է զինված ուժերում բարեվարքության ինստիտուտի կայացման կարևորությունը։
Միջոցառմանը ուղջույնի խոսքով է հանդես եկել նաև Երևանում Եվրոպայի խորհրդի գրասենյակի ղեկավար Մարտինա Շմիդտը և բարձր գնահատել Պաշտպանի հաստատության դերը ծրագրի իրականացման գործում։
«Մարդու իրավունքների խթանումը Հայաստանի զինված ուժերում» ծրագիրն իրականացվում է Հայաստանի համար Եվրոպայի խորհրդի 2023-2026 թվականների գործողությունների ծրագրի շրջանակներում: